אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המערכת לניוד חשבונות בנקים תכלול גם צ'קים צילום: עמית מגל

פרסום ראשון

המערכת לניוד חשבונות בנקים תכלול גם צ'קים

משרד המשפטים פרסם תזכיר חוק בעניין ולפיו הבנקים יתחשבנו על פירעון צ'ק של לקוח שעבר מאחד מהם לאחר; המערכת לניוד חשבונות בנקים אמורה לצאת לדרך בספטמבר 2021

04.11.2020, 18:08 | עירית אבישר

משרד המשפטים פרסם היום (ד') תזכיר חוק, שיאפשר ללקוח לנייד חשבון בנק מבלי שהדבר יפגע היכולות פירעון הצ'קים בחשבונו הישן. בימים אלה מוקמת מערכת לניוד חשבונות בנק, שמטרתה להגביר את המעבר של הלקוחות בין הבנקים וכך להגביר את התחרות.

קראו עוד בכלכליסט

כעת מתקדמת המערכת צעד נוסף, כשלפי תזכיר החוק הניוד יכלול גם צ'קים. כלומר אם עד כה לקוח שנייד חשבונותיו נאלץ לרשום צ'קים חדשים במקום הישנים, הרי שלאחר שתזכיר זה ייכנס לתוקף, הוא כבר לא יצטרך לעשות זאת, והבנק הישן והחדש שלו יצטרכו להתחשבן ביניהם על התשלום.

 , צילום: עמית מגל צילום: עמית מגל  , צילום: עמית מגל

הקמת המערכת לניוד חשבונות בנק בקליק הייתה יוזמה של משרד האוצר כחלק מהניסיונות להגביר את התחרות במערכת הבנקאית. באוצר רתמו את בנק ישראל למהלך, שעוגן בחקיקה. בסוף 2019 פורסמו הכללים הסופיים של המערכת, ונקבע בין היתר כי מעבר הלקוח ייעשה תוך שבעה ימי עסקים וללא עלות, וכי ניתן יהיה לנייד בין הבנקים חשבונות עו"ש, ניירות ערך, הוראות קבע ומט"ח. כעת נראה כי הניוד יכלול גם צ'קים.

לפי החוק אמורה המערכת לקום שלוש שנים מאז נקבע בחוק, קרי ב-22 במרץ 2021, אולם החוק מאפשר שתי דחיות במועד של חצי שנה כל אחת. היות ומדובר בפרויקט מורכב, לפני כמה חודשים אישרה הכנסת דחייה של השקת הפרויקט בחצי שנה לספטמבר 2021.

שר המשפטים אבי ניסנקורן: "ניידות החשבונות היא אחד החסמים המרכזיים בתחרות בין הבנקים. הציבור נמנע פעמים רבות ממעבר בין בנקים מחשש להסתבך בסבך הביורוקרטי, בין השאר בעקבות הצורך בהמרת צ'קים דחויים שניתנו, בצ'קים חדשים מהבנק החדש. תזכיר החוק נועד להשלים את הרפורמה בניידות בין בנקים".

תגיות