אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בקרוב אפשר שוב לשחק פורטנייט במכשירי אפל, אבל זה מורכב צילום: Cnet

בקרוב אפשר שוב לשחק פורטנייט במכשירי אפל, אבל זה מורכב

שירות סטרימינג המשחקים של Nvidia מאפשר את חזרתו של המשחק הפופולרי למכשירי אפל בדרך עקיפה. אלא שהשירות הזה כולל כמה מגבלות - ומציע פתרון חלקי

22.11.2020, 12:48 | עמית קלינג

המשחק פורטנייט מצא את דרכו בחזרה למכשירים של אפל, גם אם בדרך עקיפה ועקלקלה. בקרוב יושק GeForce Now, שירות סטרימינג למשחקים של חברת אנבידיה, ודרכו ניתן לשחק בפורטנייט באייפונים ואייפדים, על אף החרם שהטילה אפל על מפתחת המשחק, חברת Epic Games. לא ניתן להפעיל את השירות כאפליקציה, אלא רק דרך הדפדפן במכשיר. כמו כן, השירות לא תומך בעכבר ומקלדת, אלא רק בכמה שלטי משחק.

מדובר בתפנית מפתיעה במלחמה בין אפל לאפיק, שעליה דווח כבר בתחילת החודש. שתי החברות נפגשו בבית המשפט סביב מאבק על עמלות, ובעקבות זאת אפל אף הסירה את להיט הגיימינג מהחנות שלה.

קראו עוד בכלכליסט

התחום של משחקים בסטרימינג עדיין נמצא בחיתוליו מבחינה מסחרית וטכנולוגית: במקום להריץ משחק על החומרה ומערכת ההפעלה המותקנת על המכשיר, מספיק להתחבר לשירות אונליין. בחיבור מרחוק כל עבודת העיבוד נעשית על גבי שרת חיצוני. אם וכאשר השירות של Nvidia אכן יושק למכשירים הניידים של אפל, דבר שטרם אושר רשמית, הוא יאפשר למיליוני משתמשים, לשוב אל שדה הקטל הצבעוני של המשחק.
פורטנייט בפרסומת המאבק נגד אפל, צילום מסך: .Youtube פורטנייט בפרסומת המאבק נגד אפל | צילום מסך: .Youtube פורטנייט בפרסומת המאבק נגד אפל, צילום מסך: .Youtube

הסכסוך בין אפיק לאפל פרץ באוגוסט האחרון, כאשר מפתחת פורטנייט השיקה אמצעי תשלום עצמאי בתוך המשחק,ובכך עקפה את מדיניות החנות הדיגיטלית של אפל, שגוזרת עמלה גבוהה של 30% על כל רכישה. לפי המסמכים שהוגשו לבית המשפט, לפורטנייט היו 116 מיליון משתמשים בפלטפורמות של אפל, ש-73 מיליון מתוכם משחקים באופן בלעדי על גבי ה-iOS.

עם פרוץ הסכסוך המשפטי, אפיק יצאה בקמפיין ביקורת ציבורי חסר תקדים, בו לעגה, למשל, לפרסומת "1984" הקלאסית של אפל וניסתה לצייר את החברה כתאגיד מנותק ובריוני. אפל, בתגובה, הסירה את כל הגרסאות של פורטנייט מהחנות שלה – ואף ניסתה לחסום מהחנות שלה מפתחים העושים שימוש בכלי הפופולרי של אפיק לפיתוח משחקים, Unreal Engine. בעוד שהצעד האחרון הוכר במהרה בבית המשפט כבלתי חוקי, המאבק בין שתי החברות ממשיך והמשפט – אפל מאשימה את אפיק בהפרת חוזה, אפיק מאשימה את אפל בפגיעה בתחרות עסקית – צפוי להתחיל במאי ועשוי להימשך שנים.
ג ג'נסן הואנג מייסד ומנכ"ל אנווידיה | צילום: nvidia ג

GeForce Now של Nvidia, נבדל משירותי סטרימינג אחרים, כגון Stadia של גוגל ו-Luna של אמזון, בכך שהוא לא מהווה ספריה בפני עצמו, אלא רק מאפשר למשתמשים שרכשו משחק או הורידו אותו חוקית – במקרה של משחקים חינמיים כמו פורטנייט – להריץ אותם על כל מכשיר המחובר לשירות. יחד עם זאת, לא ברור האם השירות של Nvidia יציב ומהיר מספיק על מנת לספק לשחקנים את החוויה הרצויה, במיוחד במשחק רשת מהיר ואינטנסיבי כמו פורטנייט, בו בין ניצחון להפסד מבדילה לפעמים אלפית השניה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות