אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרויקט מחיר למשתכן בלב ירושלים: 90% מהדירות - קטנות צילום: עמית שאבי

פרויקט מחיר למשתכן בלב ירושלים: 90% מהדירות - קטנות

הזוכים הופתעו לרעה כשגילו שרוב הדירות בנות 2־3 חדרים בלבד, ו”לא מתאימות למשפחות”. היזמים: “המתנגדים חיפשו דירות להשקעה”

12.11.2020, 08:12 | דרור מרמור

בקשה להיתר בנייה שהגישו לאחרונה יזמי פרויקט מחיר למשתכן "המשתלה" בשכונת קטמון בירושלים מעוררת בימים האחרונים התנגדות רבה בקרב זוכי ההגרלה, הממתינים כבר שנה וחצי להודעה על קבלת היתר. הסיבה: 90% מהדירות קטנות ולא מתאימות למשפחה הישראלית הממוצעת. על פי התוכנית, שאין לה אח ורע בשום פרויקט מחיר למשתכן אחר, כ־50% מהדירות המוזלות (135 דירות) יהיו בנות 2 חדרים, ו־40% (118 דירות) יהיו בנות 3 חדרים. 10% בלבד (33 דירות) יהיו בנות 4 חדרים בגודל של 120-90 מ”ר. טרם נקבע מועד לדיון בתוכנית.

קראו עוד בכלכליסט

מתחם המשתלה בשכונת קטמון. “פגיעה במהות של מחיר למשתכן”, צילום: עמית שאבי מתחם המשתלה בשכונת קטמון. “פגיעה במהות של מחיר למשתכן” | צילום: עמית שאבי מתחם המשתלה בשכונת קטמון. “פגיעה במהות של מחיר למשתכן”, צילום: עמית שאבי

עטרה שטיין, חברת נציגות הזוכים: "אם היינו יודעים שרוב הדירות לא יתאימו למשפחות לא היינו ניגשים להגרלה. רצינו דירות לגור בהן, ונקבל במקומן דירות להשקעה". גם תושבי השכונות הסמוכות הגישו התנגדויות לתוכנית בטענה שירושלים אינה זקוקה לעוד דירות רפאים, דירות סטודנטים או דירות שישמשו להשכרה מלונאית. לטענתם, "הפרידה" מהמשתלה הוותיקה שישבה במקום (חוות הנוער הציוני) היתה לטובת פרויקט התחדשות העיר, שנועד לאכלס משפחות צעירות.

במאי 2019 הודיע משרד השיכון ל־285 איש על זכייה בהגרלת דירה בפרויקט המשתלה, שיכלול שישה בניינים. הזוכים, מתוך כ-4,000 איש שנרשמו להגרלה, ישלמו כ-18 אלף שקל למ"ר (צמוד למדד תשומות הבנייה). אלא שלאחרונה הגישו היזמיות, סלע בינוי ואיסתא נכסים, בקשה להיתר, שכוללת סדרה של תוספות והקלות לתוכנית המקורית: להגדיל את כמות הדירות מ־316 ל־362, כשמרבית הדירות המוזלות יהיו כאמור בנות 2-3 חדרים.

"מדובר באיוולת תכנונית שמעקרת מתוכן את כל המהות של מחיר למשתכן, ומאפשרת ליזם לנצל פרצה במסגרת המכרז לשם גריפת רווחים לא סבירים, תוך פגיעה קשה במשפחות שזכו בדירה", נטען במכתב שנציגות הזוכים שלחה למשרד השיכון ולרשות מקרקעי ישראל.

הזוכים טוענים שהיזם מבקש הקלה ותוספת זכויות בנייה כדי לתכנן 77 דירות למכירה בשוק החופשי בגודל ממוצע של 135 מ"ר, בעת שהוא מותיר את זוכי מחיר למשתכן עם 285 דירות בגודל ממוצע של 75 מ"ר.

ממשרד השיכון נמסר כי גודל ותמהיל הדירות נמצא בסמכות ועדת התכנון והבנייה ברשות המקומית, בהתאם לתב"ע המאושרת במקום. עם זאת, הדגישו כי “יפעל בכל הכלים העומדים לרשותו מול הרשות והיזם כדי לוודא שהזכאים יוכלו לבחור דירה מתוך מגוון רחב של דירות בגדלים מתאימים".

מסלע בינוי נמסר: “התב”ע התקפה והמאושרת מינואר 2017 יועדה לדירות קטנות וזולות שישרתו זוגות צעירים. המתנגדים לתכנון זה הם מיעוט מכלל הזוכים. כ־20% מהזוכים הם יחידים, כ־30% הם זוגות ללא ילדים, וכ־20% הם זוג עם ילד אחד. כך שבעצם מדובר בכ־30% משפחות המעוניינות בדירות 4 חדרים שקיימות בפרויקט. אלא שישנם זוכים שמחפשים תשואה גבוהה ומנסים לגרום להגדלת הדירות מה שיוביל להגדלת הרווח העתידי על ההשקעה. הגדלת הדירות תגרום להתייקרות של 400 אלף שקל בממוצע ליחידה, מה שישאיר זוכים רבים בחוץ”.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות