אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההימור הגדול של ישראל: האם החיסון של מודרנה יצליח כמו זה פייזר? צילום: אי אף פי גטי אימג'ס

ההימור הגדול של ישראל: האם החיסון של מודרנה יצליח כמו זה פייזר?

החברה הודיעה כי מספר הנדבקים בקורונה מבין המשתתפים בניסוי החיסון שהיא עורכת גבוה מספיק, כך שניתן להתחיל בניתוח ראשוני של האפקטיביות שלו; מומחים מעריכים שהחיסון של מודרנה, שמשתמשת בטכנולוגייה זהה לזו של פייזר, יתגלה גם כבעל שיעור הצלחה דומה. ישראל חתמה ביוני על הסכם בהיקף של 60 מיליון דולר עם החברה

12.11.2020, 11:29 | ליטל סמט
אחרי שפייזר כבשה את הכותרות בתחילת השבוע עם התוצאות הראשוניות והחיוביות מניסוי החיסון שלה לקורונה, עכשיו הגיע תורה של יריבתה מודרנה ליהנות מאור הזרקורים.

העלייה בתחלואה בארה"ב, שסייעה לפייזר להשיג את התוצאות בניסוי שלה, מסייעת כעת גם לניסוי המקביל של מודרנה: החברה הודיעה אתמול (ד') כי אובחנו מעל ל-53 נדבקים המשתתפים בניסוי, כך שאפשר להתחיל בניתוח ראשוני לגבי האפקטיביות של החיסון. מניית החברה זינקה לאחר ההודעה.

קראו עוד בכלכליסט

מטה מודרנה במסצ מטה מודרנה במסצ'וסטס, ארה"ב | צילום: רויטרס מטה מודרנה במסצ

עם זאת, במודרנה לא ציינו כמה זמן ייקח לוועדת הפיקוח העצמאית לנתח את הנתונים. לפי הודעת החברה, הנתונים יועברו לוועדה בתוך מספר ימים. "מודרנה זיהתה בשבוע שעבר עלייה משמעותית בשיעור הזיהוי של מקרים באתרים שונים של הניסוי", נמסר בהודעה שפרסמה החברה. "כתוצאה מכך, החברה מעריכה כי ניתוח התוצאות הראשוני יכולול הרבה יותר מאשר 53 חולים – הסף להתחלת ניתוח הנתונים".

במודרנה הוסיפו כי הנתונים הראשוניים נערכים להעברה לוועדת הפיקוח. הוועדה היא שתקבע אם החיסון אפקטיבי, לא פועל או אם יש להמשיך בניסוי כי התוצאות לא כוללניות מספיק.

ההערכה בקרב המומחים הבכירים בתחום היא שהחיסון של מודרנה, שמשתמש בטכנולוגיית mRNA זהה לזו של החיסון של פייזר, יתגלה גם כבעל שיעור אפקטיביות גבוה, בדומה לאפקטיביות של 90% שפרסמה פייזר.

"בסך הכל אני מצפה לתוצאות דומות" הגיב דרו וויסמן, אימונולוג ומומחה לשיטת mRNA מאוניברסיטת פנסילבניה. "קשה להעלות על הדעת שיהיו תוצאות שונות מאוד", הוסיף. המעבדה שלו מקבלת מימון למחקרים מביונטק, השותפה הגרמנית של פייזר לפיתוח החיסון.

בניסויים קליניים לחיסונים, מספר מסוים של מתנדבים – שאחוז מהם מקבל תרופת דמה – צריכים להידבק על מנת שניתן יהיה לקבוע אם החיסון אפקטיבי. קל יותר להשיג זאת כעת שרמות התחלואה בארה"ב מטפסות לשיאים חדשים.

לא משנה מה יקרה בסופו של דבר בניסוי, ואין ערובה להצלחה עד לאחר שיסתיים, התוצאות בוודאי ישפיעו על מניית מודרנה - שזינקה מאז תחילת השנה ביותר מ-300% . אתמול נסגרה המניה במסחר בניו יורק במחיר של 82.44 דולר, עלייה של 8.4%.

ישראל חתמה ביוני על הסכם עם מודרנה, והשקיעה כבר כ־60 מיליון דולר בהבטחת מנות החיסון של החברה. ראש הממשלה בנימין נתניהו הבטיח גם כי בזכות "קשריו האישיים" הוא דואג לכך שישראל תוקפץ לקדמת התור הארוך של המדינות שירצו לקבל את החיסון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות