אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק אגוד הפסיד 93 מיליון שקל ברבעון, בנק יהב פירסם דוחות טובים

בנק אגוד הפסיד 93 מיליון שקל ברבעון, בנק יהב פירסם דוחות טובים

שני הבנקים שבשליטת מזרחי טפחות פירסמו היום את תוצאות הרבעון השלישי; ההפסד של בנק אגוד נגרם ממכירת תיק האשראי ליהלומים בדיסקאונט ומהפרשות גבוהות להפסדי אשראי; בנק יהב פרסם דוח חזק עם תשואה על ההון של 11%

15.11.2020, 14:15 | עירית אבישר

שני הבנקים שבבעלות בנק מזרחי טפחות פירסמו היום (א') דוחות כספיים שונים למדי: בנק יהב פרסם דוח טוב עם תשואה על ההון של 11%, ואילו בנק אגוד, שלאחרונה מזרחי טפחות השלים את רכישתו, סיכם את הרבעון השלישי עם הפסד של 93 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

עיקר ההפסד בבנק אגוד נבע ממכירת תיק האשראי ליהלומים של הבנק. הבנק נאלץ למכור את תיק האשראי כתנאי למיזוגו למזרחי טפחות, ומכר אותו בדיסקאונט עמוק של 60%. הדיסקאונט הסב לבנק הפסד של 117 מיליון שקל לפני מס, וגרע משורת הרווח 77 מיליון שקל. 

סניף בנק יהב, צילום: שאטרסטוק סניף בנק יהב | צילום: שאטרסטוק סניף בנק יהב, צילום: שאטרסטוק

בנוסף לכך בבנק אגוד ביצעו הפרשה גבוהה להפסדי אשראי בגובה של 65 מיליון שקל, לעומת הפרשה של 6 מיליון שקל בלבד ברבעון המקביל. ההפרשה נובעת ממשבר הקורונה, וייתכן שהיא גם מהווה ניקוי שולחן לקראת מיזוג בנק אגוד לתוך מזרחי טפחות. בסף הכל את תשעת החודשים הראשונים של 2020 מסכם בנק אגוד עם הפסד של 89 מיליון שקל, לעומת רווח של 100 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. משבר הקורונה גם כיווץ את תיק האשראי של בנק אגוד ב-3.4% מתחילת השנה ל-25 מיליארד שקל.

מזרחי טפחות השלימו באחרונה את רכישת בנק אגוד לאחר סאגה שנמשכה קרוב לשלוש שנים מהמועד הראשון על החתימה על ההסכם. לפי הערכות ייקח קרוב לשנתיים עד אשר הבנק ימוזג לחלוטין לתוך מזרחי טפחות.

סניפים של בנק מזרחי טפחות ובנק אגוד, צילום: אוהד צויגנברג סניפים של בנק מזרחי טפחות ובנק אגוד | צילום: אוהד צויגנברג סניפים של בנק מזרחי טפחות ובנק אגוד, צילום: אוהד צויגנברג

מנגד, מזרחי טפחות נהנה מדוחות טובים של בנק יהב שבשליטתו. הבנק רשם עלייה של 9% ברווח הנקי ברבעון השלישי ל-45 מיליון שקל, המשקפת כאמור תשואה על ההון נאה של 11%, שלא מזכירה תקופת משבר.

בנק יהב, שחלק מרכזי מלקוחותיו הם עובדי המדינה, שכמעט ולא נפגעו ממשבר הקורונה, רשם הפרשות נמוכות להפסדי אשראי, בוודאי ביחס לתקופת המשבר. ההפרשות ברבעון השלישי עמדו על 3 מיליון שקל בלבד, לעומת 6.1 מיליון שקל ברבעון המקביל. בסיכום תשעה חודשים ההפרשות עומדות על 20.2 מיליון שקל בדומה לתקופה המקבילה אשתקד.

רמת הסיכון הנמוכה בתיק האשראי של הבנק משתקפת גם בכך שבבנק יהב גם הוקפאו יחסית מעט הלוואות, ונכון לסוף הרבעון השלישי סך ההלוואות המוקפאות עומד על 140 מיליון שקל, פחות מ-1.5% מסך ההלוואות בבנק. הנתון שבכל זאת מזכיר תקופה של משבר הוא תיק האשראי של הבנק, שירד ב-3% מתחילת השנה ל-10.5 מיליארד שקל.

תגיות