אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קבוצה בראשות הפניקס הגיחה וזכתה במרדף אחרי יינות ביתן צילום: צביקה טישלר

בלעדי לכלכליסט

קבוצה בראשות הפניקס הגיחה וזכתה במרדף אחרי יינות ביתן

הקבוצה תשקיע 400 מיליון שקל ברשת הקמעונאית ותקבל 45% ממניותיה. הפניקס תרכוש 20% מהמניות ויתרתן תתחלק בין קרן כלירמרק, ארקין השקעות וברק קפיטל. העסקה מותנית בהישארותם של שלמה רודב כיו"ר ושל מיכאל לובושיץ' כמנכ"ל

17.11.2020, 07:04 | גולן חזני

נחום ביתן איבד שליטה על מפעל חייו: עסקת ההשקעה ביינות ביתן נחתמה בכפוף לבדיקות נאותות. ל"כלכליסט" נודע כי קבוצה בראשות חברת הביטוח הפניקס תשקיע 400 מיליון שקל ברשת הקמעונאית ותקבל 45% ממניותיה.

קראו עוד בכלכליסט

כפי שנחשף אתמול ב"כלכליסט", הפניקס תרכוש 20% מהמניות ואילו היתרה תתחלק בין קרן כלירמרק של רז כפרי ואילן לבנון, ארקין השקעות המנוהלת בידי ניר ארקין וברק קפיטל של אייל בקשי. העסקה, שאתה הוביל ברק קפיטל חיתום בניהולו של צבי מנס, מותנית בהישארותם של שלמה רודב כיו"ר החברה ושל מיכאל לובושיץ כמנכ"ל.

אייל בן סימון, צילום: פאביאן קולדורף אייל בן סימון | צילום: פאביאן קולדורף אייל בן סימון, צילום: פאביאן קולדורף

מטעם הפניקס, שהיא המשקיע הגדול בעסקה הובילו את המו"מ חגי שרייבר מנהל חטיבת ההשקעות, גלעד שמיר, מנהל העמיתים, ועופר אבירן, מנהל ההשקעות הפרטיות. לקבוצת המשקיעים יהיה רוב בדירקטוריון שבו יהיה מיוצג גם נחום ביתן שלמעשה מאבד את השליטה בחברה. עם זאת העסקה משקפת שווי של 900 מיליון שקל לרשת אחרי הכסף והשאיפה היא להנפיק אותה תוך שנה לפי 1.2 מיליארד שקל. רודב ודירקטוריון ביתן העדיפו את ההצעה הזו על פני הצעותיהם של קרן קדמה ומנורה ומשקיעים נוספים.

מבחינתה של קרן כלירמרק מדובר במהפך שלישי בכל הנוגע לעסקת ההשקעה ביינות ביתן. כלירמרק כבר הגיעה להסכמות בתחילת השנה להשקעה של ‭ 550‬ מיליון שקל ברשת, כהלוואה שבחלקה המירה ל־%‭30‬ ממניות יינות ביתן. מזכר ההבנות שנחתם אז בין כלירמרק ליינות ביתן כלל הזרמה של 550 מיליון שקל בריבית של ‭ - 10%‬ מהם ‭ 220‬ מיליון שקל אמורים היו לשמש לפירעון חובות לבנקים מזרחי־טפחות והפועלים ו־‭120‬ מיליון שקל עבור חוב לנאמנים של רשת מגה, שהיה אמור להיפרע עד חודש יולי ‭ .2021‬

הצדדים חתמו על מזכר הבנות בסוף ינואר אבל בסוף פברואר נסוגה כלירמרק מהמו"מ, כנראה בשל ממצאים בבדיקות הנאותות. עם זאת, בתקופת הביניים, פינה נחום ביתן, הבעלים של יינות ביתן, את כיסא המנכ"ל ומינה לתפקיד את מיכאל לובושיץ וכן מינה את רו"ח אמיר קפלן לתפקיד סמנכ"ל הכספים, ככל הנראה בשל דרישת כלירמרק. שני הבנקים לא אהבו את הפיצוץ במו"מ והובילו למינויו של רודב ליו"ר.

בתקופה האחרונה הוגשה ליינות ביתן הצעות רכישה נוספות, בהן מצדה של קרן קדמה שדיברה על השקעה של 400-300 מיליון שקל ברשת, הצעה שהחזירה לחיים את שאיפות הרכישה של כלירמרק שהגישה הצעה דומה. עוד נחשף ב"כלכליסט" בשבוע שעבר שהפועלים ומזרחי־טפחות, וכן רודב והמנכ"ל לובושיץ, מחזיקים באופציות ל־%‭24‬ ממניות החברה.

החוב של יינות ביתן לשני הבנקים עומד כיום על ‭ 450‬ מיליון שקל, וההשקעה של הפניקס תדלל את חלקם של הבנקים, רודב ולובושיץ' ל־14% בלבד, ואילו ביתן יירד לאחזקה של 45%-42% מיינות ביתן, ויאבד את השליטה (100%) שהיתה לו ברשת שאותה ייסד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות