אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הנפקת התעשייה האווירית יוצאת לדרך - התקבל אישור ועדת השרים לענייני הפרטה צילום: אבי מועלם

הנפקת התעשייה האווירית יוצאת לדרך - התקבל אישור ועדת השרים לענייני הפרטה

הכוונה היא להנפיק נתח של 25% מהמניות - הממשלה שמצפה לגייס 3 מיליארד שקל תישאר גם לאחר ההנפקה בעלת אחזקת הרוב; בכך תהפוך החברה הממשלתית הגדולה ביותר, המעסיקה 16 אלף עובדים, לחברה ציבורית נסחרת בבורסה בת"א

19.11.2020, 18:30 | גולן חזני ואודי עציון

לאחר עיכוב של שנה, ועדת השרים לענייני הפרטה אישרה את הנפקת התעשיה האווירית בבורסה בת"א. ההנפקה צפויה לצאת לדרך במחצית הראשונה של 2021 - לאחר שני עשורים של תוכניות וכוונות שעד כה לא יצאו את הפועל.  

קראו עוד בכלכליסט

את המהלך דחפה בעיקר רשות החברות, בהובלת ינקי קוינט. לאחר השלמת תהפוך החברה הממשלתית הגדולה ביותר, שמעסיקה 16 אלף עובדים, לחברה ציבורית נסחרת. הכוונה היא להנפיק נתח של 25% מהמניות, והממשלה תישאר גם לאחר ההנפקה בעלת אחזקת הרוב בחברה. בה בעת, תיתכן בהמשך הרחבה של ההנפקה לעד 40% מהמניות.

המדינה מצפה לגייס 3 מיליארד שקל מהנפקת המניות, שחלקן ישמשו את תע"א לרכש, מחקר ופיתוח, ורובן אמורות לשמש את משרד הביטחון לרכש, בעיקר בתחום ההגנה האווירית.

 , צילום: אבי מועלם צילום: אבי מועלם  , צילום: אבי מועלם

לאורך השנים עלו וצצו מכשולים שונים וקשיים מגוונים שמנעו עד כה את היציאה של תע"א להנפקה - בכל שלב צץ מתנגד תורן עם נימוקים משלו לחסימת המהלך.

ההנפקה התאפשרה עתה לאחר שוועד עובדי החברה הסיר את התנגדותו למהלך, בתמורה להבנות עם האוצר לגבי ביטול הדרישה להחזר כספים מצד אלפי עובדים שזכו לשכר גבוה מדירוג השכר הממשלתי.

יאיר כץ, מזכיר ארגון עובדי התעשייה האווירית, אמר כי "בחודשים האחרונים ארגון העובדים מנהל מו"מ עיקש מול רשות החברות והממונה על השכר במסגרתו דרשנו לנכות את חריגות השכר ולזכות בהקלות רגולטוריות שיאפשרו התנהלות עסקית וחופש פעולה בחברה. אנו אמרנו מההתחלה שהעובדים הם לא הבעיה. הם הפיתרון לסוגיות רבות. אנו רחוקים מהשלמת המהלך ויש צורך לפתור מחלוקות רבות בדרך".

עוד אמר כי "החלטת הממשלה כפי שעברה היום מאגדת בתוכה הישגים רבים לעובדים ומציבה באור חדש את המשמעות של הסכמתם למהלך. אני שמח כי התנאים הבסיסיים שהצבנו בתחילת המו"מ, נותרו כבסיס לכל התהליך".

קוינט מסר: "אני מברך על אישור ההנפקה. עברנו אבן דרך משמעותית ביותר בדרך לשיפור וייעול החברה. המהלך קרם עור וגידים רק בזכות שיתוף פעולה יוצא דופן בין רשות החברות, משרד הביטחון בראשות המנכ"ל אמיר אשל, יו"ר החברה הראל לוקר, ועד העובדים בראשות יאיר כץ , היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, יו"ר רשות ני"ע ענת גואטה, הממונה על השכר קובי בר נתן, הממונה על התקציבים יוגב גורדוס ועוד רבים נוספים".

שר המשפטים אבי ניסנקורן אמר הערב על הנפקת תע"א, כי "הצעד הזה נעשה תוך שמירה מוקפדת על האינטרס הביטחוני של ישראל, בשיתוף פעולה עם העובדים, ולא פחות חשוב בימים אלו - בשיתוף פעולה בין שרי הממשלה. ‏זו דוגמה לאופן שבו ניתן לפעול יחד למען הציבור. אני מברך את שר הביטחון ורה״מ החליפי ‎בני גנץ שהוביל את המהלך ואת השרים דודי אמסלם, ישראל כץ ואורית פרקש".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות