אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה תבחר בהגרלה אילו קניונים ייפתחו צילום: יריב כץ

הממשלה תבחר בהגרלה אילו קניונים ייפתחו

קבינט הקורונה צפוי לאשר בשלב ראשון פיילוט של פתיחת 15 קניונים לשבוע ימים. על תשעה מהם יחליטו הקבוצות הציבוריות, עזריאלי, מליסרון וגזית גלוב, ועל שישה נוספים תיערך הגרלה בין בעלי הקניונים הפרטיים

25.11.2020, 06:53 | חזי שטרנליכט

לאחר יותר מחודשיים שבהם הקניונים ברחבי הארץ היו סגורים לציבור בעקבות הגבלות הקורונה שהטילה הממשלה, מסתמן כי 15 קניונים ייפתחו בקרוב לתקופה של שבוע ימים, ולאחר מכן תתבצע פתיחה מלאה של כולם. לפי שעה תיערך הגרלה בשיתוף של שלושה משרדי הממשלה כדי לקבוע אילו קניונים ייפתחו בשלב הראשון.

קראו עוד בכלכליסט

אתמול בצהריים אישר קבינט הקורונה את המתווה שהוגדר כפיילוט, אלא שעד שעות הערב עדיין לא התפרסמו תקנות הפתיחה, כך שלא היה ידוע מתי בדיוק יתחיל הפיילוט. בינתיים התוכנית מדברת על פתיחה של תשעה קניונים של שלוש הקבוצות הגדולות – עזריאלי, מליסרון וגזית גלוב, והזהות של אותם קניונים תיקבע על ידי אותן הקבוצות. בנוסף לכך ייפתחו עוד שישה קניונים שהוגדרו על ידי קבינט הקורונה כ"פרטיים", קרי אינם נמצאים בבעלות קבוצות הנדל”ן הגדולות. זהותם תיקבע בתום הגרלה בין בעלי הקניונים הפרטיים שיבחרו להירשם לכך מראש.

קניון איילון ברמת גן. ביום שישי חלק מהקניונים נפתחו כאקט מחאה, צילום: יריב כץ קניון איילון ברמת גן. ביום שישי חלק מהקניונים נפתחו כאקט מחאה | צילום: יריב כץ קניון איילון ברמת גן. ביום שישי חלק מהקניונים נפתחו כאקט מחאה, צילום: יריב כץ

תוכנית הפיילוט הזו היא אימוץ הצעה שגיבש הצוות הבינמשרדי של הממשלה במטרה לבצע פתיחה ראשונית של הקניונים. צעד זה מגיע לאחר שמרכזי המסחר הפתוחים, כמו אלה שנמנים עם רשת ביג, נפתחו בשבוע שעבר. קודם לכן, ביום ראשון לפני שבועיים וחצי, הותרה פתיחת חנויות הרחוב ברחבי הארץ.

הקניונים הפרטיים שיהיו מעוניינים להשתתף בפיילוט צריכים להצהיר כי הם מתחייבים לפעול על פי ההנחיות שיגבש משרד הבריאות ושיפורסמו כחלק מהפיילוט. במסגרת הקול קורא יוכלו הקניונים הפרטיים להגיש מועמדות בתוך עשרה ימים, החל ממחר עד 6 בדצמבר. לאחר מכן תתבצע הגרלה על ידי משרד הכלכלה והתעשייה, משרד האוצר, משרד הבריאות והמטה לביטחון לאומי בתוך 24 שעות ממועד סיום ההרשמה, והתוצאות שלה יפורסמו מיד עם סיומה.

בשיחת ועידה עם משקיעים בנוגע לדו"חות הכספיים של גזית גלוב, התייחס המשנה למנכ"ל וסמנכ"ל התפעול של החברה אורן הוד למצב פעילותה בארץ: "המצב בישראל שהנכסים החזקים, המרכזים השכונתיים, עובדים באופן קבוע ושוטף והם פתוחים. מדובר בנכסים שהם ברמת חנויות מסחר ברחוב. המרכזים הגדולים הפתוחים בראשון לציון ובכפר סבא גם פתוחים ועובדים. אנחנו רואים חזרה של הביקושים".

הנכסים שנותרו סגורים הם הקניונים שעדיין לא יכולים לפתוח את שעריהם. הוד ציין כי השוכרים אינם מעוניינים לצאת, גם בקרב כאלה שסבלו מאוד מהמגבלות כמו בתי הקולנוע: "אנחנו מזהים שגם שוכרים שמתקשים כיום, כאשר הבולטים שבהם הם בתי הקולנוע שסגורים מאז חודש מרס, מדברים איתנו על להישאר שנים קדימה. יש גם שחקנים שמבקשים להגדיל את נוכחותם".

ביום שישי האחרון החלו חלק מהקניונים לפתוח את פעילותם במה שהוגדר כ"מרד הקניונים". חברת מליסרון פתחה לשעות ספורות את קניוני קריון בחיפה, בפתח תקווה ובבאר שבע. חלק מהחנויות נפתחו בקניונים, חלקן נפתחו לצורך ספירות מלאי או סידור החנות והכנתה.

מנכ"ל חברת ביג מרכזי קניות חי גאליס כתב מכתב בתחילת השבוע לראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הבריאות יולי אדלשטיין ושרי קבינט הקורונה, ובו דרש תיקון דחוף במפתח כניסת הלקוחות לתוך החנויות ולהגדיל את ההגבלה לעשרה לקוחות בחנות, לפי גודלה: "לקוח לכל 12 מ"ר יהיה מפתח הגיוני תקופה, כמעט כפול ממפתח התו הסגול שקובע לקוח לכל 7 מ"ר. היות שגם ברחובות הערים וגם במתחמים הפתוחים קיימות חנויות בנות מאות ולעתים אלפי מ"ר, אין היגיון בהשארת המצב הקיים, שמייצר מצב של חנויות כמעט ריקות עם עשרה לקוחות, ומהצד השני עשרות לקוחות ממתינים בחוץ".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות