אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עלבון לטראמפ: ג'נרל מוטורס מושכת את תמיכתה במאבקו בעניין פליטות גזי חממה ממכוניות  צילום: איי אף פי

עלבון לטראמפ: ג'נרל מוטורס מושכת את תמיכתה במאבקו בעניין פליטות גזי חממה ממכוניות

מנכ"לית יצרנית הרכב, מרי בארה, אותתה במכתב שפורסם ב"ניו יורק טיימס" על נכונותה לעבוד בנושא מול הנשיא הנבחר ג'ו ביידן

25.11.2020, 11:44 | עומר כביר

המגזר העסקי ממשיך להפנות עורף לטראמפ: יצרנית הרכב ג'נרל מוטורס הודיעה השבוע שהיא מושכת את תמיכתה מהמאבק המשפטי של ממשל טראמפ נגד הכללים של קליפורניה להגבלת פליטות גזי החממה ממכוניות, ואותתה על נכונותה לעבוד בנושא מול הנשיא הנבחר ג'ו ביידן.

קראו עוד בכלכליסט

"הנשיא הנבחר ביידן אמר לאחרונה, 'אני מאמין שאנחנו יכולים לשלוט בשוק המכוניות של המאה ה-21 באמצעות מעבר לרכבים חשמליים'. אנחנו בג'נרל מוטורס לא יכולים שלא להסכים", כתבה מנכ"לית GM, מרי בארה, במכתב לראשי ארגוני הגנת הסביבה הגדולים בארה"ב, שפורסם ב"ניו יורק טיימס". "אנחנו פורשים באופן מיידי מההליך המשפטי ומזמינים יצרניות רכב אחרות להצטרף אלינו".

ביידן בירך את המהלך של GM, וציין שהוא כבר שוחח עם בארה בנושא בפגישה שערכו השניים בשבוע שעבר: "הבחירה של GM לעבוד עם ממשל ביידן-האריס וקליפורניה, כדי לקדם את המטרות האלה, מדגימה דרך מבטיחה קדימה בעבור התעשייה, העובדים, הממשל וארגוני הסביבה, שיכולים לעבוד יחד כדי להתמודד עם בעיות גדולות".

ג ג'ו ביידן. דוגל במעבר לרכבים חשמליים | צילום: איי פי ג

המהלך של GM נחשב להשפלה פומבית לטראמפ, שמנהל מאבק משפטי נחרץ במטרה לשלול מקליפורניה את הסמכות לקבוע תקני פליטות ויעילות צריכת דלק למכוניות שנמכרות בשטחה. קליפורניה קבעה תקנים אלה אחרי שממשל טראמפ ביטל תקנים פדרליים מתקופת אובמה, במסגרת מאמץ בן 4 שנים לביטול יותר מ-100 תקנות ורגולציות סביבתיות שהוביל הממשל.

מדובר בפניית פרסה של יצרנית הרכב, שעד עתה ניצבה בנאמנות מאחורי ממאצי ממשל טראמפ בתחום. בארה נפגשה אם טראמפ שבועות ספורים אחרי כניסתו לבית הלבן, ולחצה עליו להחליש את תקני הפליטה הנוקשים שנקבעו לכלי רכב בארה"ב. בשנה שעברה, כשקליפורניה ומדינות אחרות תבעו את ממשל טראמפ בעקבות החלטתו לשלול מהן את הזכות לקבוע תקנים נוקשים יותר, GM ויצרניות רכב אחרות התגייסו לצד הממשל.

לדברי מקורות, אין ספק ששינוי העמדה הוא תוצאה של ניצחון ביידן בבחירות. "זה הצעד הכי נועז שיכול להיות", אמר ל"ניו יורק טיימס" פרופ' ברי רבה, מומחה למדיניות ציבורית מאוניברסיטת מישיגן. "מדובר בפיבוט רציני, כל כך קרוב לתוצאות הבחירות. זה הצעד הגדול הראשון מצד ענקית תעשייה לכיוון הנשיא הבא. האם בתעשיות אחרות יהיו התגלויות ופיבוטים דומים?"

גורמים שונים העריכו שהשינוי יסייע לממשל ביידן לפעול במהירות להחזרת תקנים שונים, שנועדו לצמצם פליטות פחמן מכלי רכב. "היו דברים רבים שייצרו רוח נגדית למאמצי ממשל אובמה בתחום האקלים, במיוחד יצרניות הרכב", אמר ג'ון מורטון, שייעץ לנשיא ברק אובמה במדיניות האקלים שלו. "ביידן לא ייאלץ להילחם בתעשייה כמו שאובמה נאלץ".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות