אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

Mind The Tech TLV

"זהו עיתוי מצויין להסתכל על תיק ההשקעות ולראות שהדברים הבסיסיים בו נכונים"

מארק האפלה, מנהל ההשקעות הראשי בחטיבת ניהול ההון של UBS, אמר את הדברים בוועידת Mind The Tech TLV של כלכליסט. "הממשלות נקטו בצעד חריג של סגירת הכלכלות והריגת הצמיחה באופן מכוון, אלה היו החלטות פוליטיות", הוא טוען, ומוסיף כי "במידה והפוליטיקה תתפוס תפקיד מינורי יותר בשווקים, נוכל לראות נורמליזציה שתפחית את התנודתיות ותספק תמיכה לשווקים"

07.12.2020, 15:35 | שירות כלכליסט

"יש עוד מקום לעליות בשווקים בשנה הבאה", כך אומר מארק האפלה, מנהל השקעות ראשי בחטיבת ניהול ההון של UBS האמון על הטיפול ב-2 טריליון דולר, בשיחה עם כתבת כלכליסט סופי שולמן בוועידת Mind The Tech TLV של כלכליסט, ויש לכך לטענתו מספר סיבות.

"הראשונה היא כמובן החיסון, שזו התפתחות מפתח. אף שיש עוד הרבה שאלות, כמו מועד השגת חיסוניות העדר, אבל אנחנו אופטימיים בעניין. סיבה נוספת היא האצה בצמיחה בזכות תוכניות התמריצים הנרחבות שיימשכו גם בשנה הבאה. זה יסייע לרווחי החברות לעלות ויתן לנו עוד בשר לעליות. המחשבה צריכה להיות איך לשנות מיקוד בסקטורים שלא עלו השנה, לעשות ממש חילופים במניות. מניות הביג טק עלו יפה מאוד ככל ששיעורי הריבית ירדו, אבל אם אלה יעלו קצת זה יעזור גם לסקטורים הנוספים".

מארק האפלה, צילום: בלומברג מארק האפלה | צילום: בלומברג מארק האפלה, צילום: בלומברג

האם אתה צופה ש-2021 תהיה פחות תנודתית מהתקפי הלב התכופים שחוו המשקיעים ב-2020?

"אם לוקחים צעד אחד אחורה, מה שקרה בעשור האחרון הוא שתמיכת הבנקים המרכזיים דיכאה את התנודתיות, ואז נוצרו מדי פעם תנודות חדות. אנשים צריכים לזכור את הדינמיקה הזאת ולבנות תיק שיכול לעמוד בכך.

"משבר הקורונה הוא ייחודי כי הממשלות נקטו בצעד חריג של סגירת הכלכלות והריגת הצמיחה באופן מכוון. אלה היו החלטות פוליטיות. במידה והפוליטיקה תתפוס תפקיד מינורי יותר, אפילו במעט, בשווקים ובהתערבות בצמיחה, נוכל לראות נורמליזציה שתפחית את התנודתיות ותספק תמיכה לשווקים".

אילו שינויים משקיעים צריכים לעשות בתיקי ההשקעה שלהם?

"זהו עיתוי מצויין להסתכל על התיק ולראות שהדברים הבסיסיים בו נכונים. הקורונה הראתה לנו כמה האיזורים השונים בעולם מתמודדים באופן שונה עם משברים. סין למשל נקטה במדיניות שונה מארה"ב או אירופה, ולא ייתכן שכולן ינצחו כשההימור כל כך גבוה. לכן חשוב מאוד להיות מפוזר גאוגרפית, אפילו וורן באפט כבר עושה זאת.

"שווקים מתעוררים הוא מונח שנזרק אבל הופך לפחות ופחות נוח לשימוש. היום הוא יותר ממוקד בהייטק ובאסיה, והגורמים האלה יכולים לתרום לכך שהביצועים שלהם יהיו טובים יותר. אנחנו חושבים שאג"ח בדירוגים נמוכים במזרח אסיה אטרקטיבי, וגם אג"ח ממשלתיות שנקובות בדולרים".

ואם מדברים על אג"ח - ב-2020 הם נהנו מתוכניות חילוץ ממשלתיות שעשויות להיגמר בעתיד.

"השאלה הגדולה היא מדוע ייפסקו התוכניות - האם הכלכלות יחזרו לצמיחה ויש שיעורי אינפלציה בריאים? זה לא יקרה במחצית הראשונה של 2021. קודם כל הפד הבהיר כי הוא לא שוקל אפילו להעלות את הריבית, וצריך להאמין לו, כי אין אינפלציה כרגע. המשקיע הגלובלי צריך להבין שאחד הפחדים הגדולים של הפד הוא שארה"ב תיאלץ לגלוש לריבית שלילית, וזה יציב אתגר מורכב לכלכלה האמריקאית. זאת משום שבארה"ב מקובל להתממן לטווח קצר בניירות ערך מסחריים. על כן פאואל אומר כעת כמעט כל יום שהחשש הוא מפני לעשות מעט מדי ולא יותר מדי, ומדגיש את חשיבות המשך מתן התמריצים הפיסקליים לשוק החוב כדי לא להגיע לריבית שלילית".

מה כל זה אומר לגבי הדולר? האם הוא ימשיך להיחלש?

"אנחנו חושבים שהדולר נמצא במגמת היחלשות לטווח הארוך, ויש לכך כמה סיבות. קודם כל, ארה"ב ממשיכה לקנות יותר בעולם והם חייבים להמיר את הדולרים לשם כך, הגרעונות בארה"ב ממשיכים לעלות, אף אחד לא יודע אם העולם ידאג מכך אך זה שם. אם מוציאים היום חלק מהסיכון הגיאו-פוליטי מהעולם, המשקיעים יותר נכונים לסיכונים וזה אומר יותר השקעות לא דולריות בשווקים המתפתחים, במטבעות שנותנים תשואה גבוהה יותר".

"הכסף העולמי כבר התחיל לזרום בתחילת השנה לארה"ב משום ששערי הריבית שם היו גבוהים יותר, אבל הורדת הריבית עם פרוץ משבר הקורונה הפכה את הדולר לפחות אטרקטיבי לעומת שאר המטבעות בעולם, ולכן אנחנו לא רואים כעת את התמיכה שהייתה לדולר ב-2020".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות