אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חולי ירח: בראשית 2 תשוגר ב-2024, אם תצליח לגייס מימון ושותפים צילום: SpaceIl

חולי ירח: בראשית 2 תשוגר ב-2024, אם תצליח לגייס מימון ושותפים

ללא המיליארדר מוריס קאהן, ועם שני ניסיונות אפשריים לנחיתה על הירח, עמותת SpaceIL והתעשייה האווירית הכריזו בבית הנשיא על החללית החדשה. החידוש: תישאר להקיף את הירח שנתיים ותשחרר שתי גשושיות שינחתו עליו

09.12.2020, 13:55 | אודי עציון

אחרי כישלון טכני וכלכלי בניסיון הראשון שלה לנחות על הירח, מתחדשת יוזמת עמותת SpaceIL לשיגור חללית חדשה שתנחת עליו ב-2024. כדי להגביר את הסיכוי לנחיתה מוצלחת תצויד החללית החדשה בשתי גשושיות, שישוחררו בנפרד לנחיתה באתרים שונים על פניו. בראשית 2 גם אמורה לפעול זמן ארוך בהרבה, ולהמשיך להקיף את הירח במשך כשנתיים.

קראו עוד בכלכליסט

גם הפעם התעשייה האווירית תתכנן את החללית ותבנה אותה באמצעות מפעל החלל שלה ביהוד, אך הפעם מקווים בעמותה לסכם על שיתופי פעולה בינלאומיים שיסייעו במימון הפרויקט. דובאי, שלה תשתית חלל מתקדמת יחסית, מוזכרת כאחת המועמדות הבולטות.

פיצול החללית בראשית לשלושה חלקים, צילום: SpaceIl פיצול החללית בראשית לשלושה חלקים | צילום: SpaceIl פיצול החללית בראשית לשלושה חלקים, צילום: SpaceIl

את פרויקט בראשית 1 סיימה התעשייה האווירית בהפסד של 10 מיליון דולר, לאחר שהעמותה לא הצליחה לגייס את מלוא הכספים שהבטיחה לשלם לה עבור החללית. בתמורה קיבלה התעשייה האווירית את הזכויות ההנדסיות לנחתת הירח הזולה יחסית שפיתחה, בתקווה למכור נחתות דומות לנאס"א ולסוכנות החלל האירופית. עד כה, ללא הצלחה.

"בראשית 2 תתבסס על התכנון המוכח של בראשית 1, עם שיפור באמינות ולאחר הפקת לקחים מהשיגור הקודם", אמר ל"כלכליסט" שלומי סודרי, מנהל מפעל חלל של התעשייה האווירית. כזכור, בראשית 1 התרסקה על הירח לאחר שתקלת מחשב בשלב הנחיתה שיבשה את הפעלת רקטות ההאטה שלה. "ההסכם הכלכלי שלנו עם SpaceIL יהיה שונה ואני מאמין שיהיו לקוחות זרים לחללית. העולם הולך לחלל ויש הרבה מיזמים שזקוקים לחלליות כאלה". בראשית 2 תשקול 630 ק"ג, כולל שתי נחתות במשקל 120 ק"ג כל אחת, ותשוגר כמטען נוסף בשיגור של לוויין אחר.

בראשית 2 צפויה לעלות כ-100 מיליון דולר, כאשר כרגע יש לפרויקט רק הבטחה של שר המדע הקודם אופיר אקוניס להעמיד לרשותו 20 מיליון שקל. שר המדע  יזהר שי השתתף היום בטקס ההכרזה על הפרויקט בבית הנשיא, ויגבה את ההבטחה, אולם בתעשיית החלל ובאקדמיה חוששים שהמימון לפרויקט יבוא על חשבון השקעה בפעילויות אחרות בתחום, דוגמת תמיכה במדענים ובמחקרים ישראליים בתחומי החלל.

באירוע השתתפו לצד הנשיא ראובן ריבלין גם מנכ"ל SpaceIL שמעון שריד, מנכ"ל התעשייה האווירית בועז לוי ומייסדי העמותה, כפיר דמארי ויריב בש. העמותה תנסה הפעם לגייס כסף גם מהציבור, לצד תורמים גדולים.

המיליארדר מוריס קאהן, שהיה הדמות הדומיננטית בבראשית  ומימן 40 מיליון דולר מעלותה, לא ייקח  הפעם חלק בפרויקט, אף שהבטיח לממן את  2 בנאום ארוך בטקס המשואות לפני שנתיים ובכמה אירועים נוספים. בין קאהן לעמותה התגלעו חילוקי דעות לגבי המשך הפעילות.

קאהן ביקש לקדם פרויקט שונה ופורץ דרך, כמו למשל נחיתה על מאדים, אולם בעמותה הודיעו בתחילה שלא ישגרו חללית נוספת אלא ימשיכו בפעילויות חינוך, אך בהמשך החליטו על  משימה נוספת ומשודרגת לירח.

תגיות