אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

זירת ההשקעות

"אם תהיה היענות של הציבור להתחסן - ההתאוששות הכלכלית תהיה מהירה"

מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר, משה בר סימן טוב, בכנס ההשקעות של כלכליסט: "יש עייפות מצטברת אצל כולם אבל עדיין העיקרון המנחה הוא למנוע התפשטות בלתי מבוקרת במגיפה". בר סימן טוב הכחיש הצטרפות לפוליטיקה ואמר כי עתידו המיידי במגזר העסקי

15.12.2020, 15:58 | אדריאן פילוט

"יש עייפות מצטברת אצל כולם אבל עדיין העיקרון המנחה הוא למנוע התפשטות בלתי מבוקרת במגיפה. בגלל שהאופק כבר ברור כי החיסונים כבר בארץ, שווה להחזיק עוד קצת זמן גם אם זה קשה", כך אמר מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר, משה בר סימן טוב בראיון לכנס כלכליסט. בר סימן דווקא תמך בסגר הלילי שהממשלה התכוונה להטיל על מנת למנוע התכנסויות גדולות בתקופת החנוכה, החלטה שבסוף בוטלה והוחלפה בפתיחת כל הקניונים.

"ברגע שאוכל אני אתחסן", הוסיף בר סימן טוב ואמר כי גם הוא יפציר בהוריו המבוגרים להתחסן. "כל אדם חייב להתחסן, זו התחייבות גם כלפיו והבריאות שלו גם כלפי הקהילה שלו. להתחסן כמה שיותר מהר. זה ישנה את החיים של כולנו - הפעם לטובה".

משה בר סימן טוב משה בר סימן טוב משה בר סימן טוב

"ככל שיעבור הזמן, נגיע ל-3-5 מיליון איש, אנו נהיה במקום אחר לגמרי וזה למרות שאנו לא לגמרי יודעים אם החיסונים מונעים את המחלה בכלל או הופכים אותה לא-סימפטומטית. עדיין החיסון יאפשר לנו דרגות חופש בכלכלה בלי לסכן את מערכת הבריאות" מסביר בר סימן טוב שגם הוא רואה את סוף המגיפה. "הופתעתי ממהירות הגעתם של החיסונים. אם תהיה היענות של הציבור אנו כבר נראה את המשק, את מערכת החינוך חוזרים וגם ההתאוששות הכלכלית תהיה מהירה"

לשאלה מה היה ממליץ למקבלי ההחלטות כדי עודד חיסון, הוא השיב בפשטות: "הסברה ודוגמא אישית. לשתף את הציבור בכל המידע הקיים, להסביר את הטכנולוגיה שעומדת מאחורי החיסון ולהתחסן בעצמם, להיות נוכחים ברשתות החברתיות ולהילחם נגד מכחישי קורונה ומכחישי חיסונים".

לגבי הירידה הדרמטית באמון הציבור בממשלה השיב בר סימן טוב כי "הדרך להילחם בה היא לדבר עם הציבור, תוך הכרה בטעויות, להכיר בבעיות ולומר שהדברים לא מושלמים. אסור לשכוח שלא היה דבר כזה".

לגבי תהליך התאוששות של המשק הישראלי בשנה הבאה הסביר מי שכיהן כסגן הממונה על התקציבים באוצר כי "היא תלויה בשני גורמים: ראשית, מהתאוששות של הכלכלה הגלובלית. ככל ששם התאוששות תהיה מהירה יותר, גם כאן היא תהיה מהירה. לראייה, ענף הטכנולוגיה מרקיע שחקים ולא שם לב בכלל שיש משבר. הנדבך השני הוא שוק העבודה המקומי: ברגע שנראה מעורבות ממשלתית בכוונים הנכונים, קרי, מתשלומי חל"ת לתמריצים לחזרה אל תוך שוק העבודה ויצירה מחודשת בין עובד-מעביד. אנו בסיכון כעת ליצור מלכודות אבטלה. אני ממליץ על שינוי מדיניות בהקשר הזה. ככל שנטפל בזה יותר מוקדם, ההתאוששות תהיה מהירה ועצמתית יותר. זה בסדר לשנות מדיניות כי המציאות משתנה. החל"ת נתן הזדמנות קלה מדי ליצור התייעלות. חייבים לתקן. עדיף כבר לשלם למעסיקים כי כעת אנו משלמים פעמיים. או שנתקן או נלך אחורה".

בר סימן טוב הכחיש הצטרפות לפוליטיקה ואמר כי עתידו המיידי במגזר העסקי.

תגיות