אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סופית: כל המדינות יהפכו לאדומות, השבים מחו"ל יידרשו לבידוד קרדיט: יריב מנור

סופית: כל המדינות יהפכו לאדומות, השבים מחו"ל יידרשו לבידוד

ממחר יוגדרו כל המדינות בעולם כ"אדומות" והשבים מחו"ל יצטרכו להיכנס לבידוד של 14 יום - או לבצע שתי בדיקות קורונה ואז להסתפק בעשרה ימי בידוד. השבים ממדינות שהיו עד כה ירוקות כמו איחוד האמירויות וסיישל פטורים מבידוד עד שבת הבאה

19.12.2020, 17:42 | שירות כלכליסט ו-ynet

משרד הבריאות הודיע הערב כי החל ממחר (ראשון), כל המדינות ייחשבו "אדומות" ומי שישוב מחו"ל יצטרך להיכנס לבידוד של 14 ימים - או לחילופין לבצע בדיקה ראשונה בשובו ובדיקה שנייה כעבור תשעה ימים מרגע הנחיתה, ואם שתי הבדיקות יהיו שליליות יוכל לצאת מבידוד כעבור 10 ימים. נמסר כי נדרש הפרש מינימלי של 24 שעות בין שתי הבדיקות.

קראו עוד בכלכליסט

ביחס למדינות שהיו ירוקות עד היום - כמו איחוד האמירויות, איי סיישל ורואנדה - מי שיחזור מהן עד 26 בדצמבר (שבת הבאה) פטור מבידוד. חברות התעופה הישראליות ונציגיהן בחו"ל עודכנו במהלך לפני כניסת השבת.

על מנת להתמודד עם חזרתם של המוני ישראלים לארץ, בדיון מחר בקבינט הקורונה צפוי לקבל אישור מתווה המכונה "כנפי חיל", שנוגע לטיפול בשבים. במתווה דנים כבר כמה ימים והוא הגיע גם לשולחנו של היועץ המשפטי לממשלה.

במסגרת המתווה, פיקוד העורף נערך לטפל ב-3,000 שבים ממדינות אדומות, כשלפי שעה הוא יסייע בטיפול בשבים מטורקיה, בולגריה, אוקראינה וכנראה גם ארה"ב. אלה יחויבו להיכנס למלונית בידוד ל-14 יום אלא אם יסכימו לשתי בדיקות קורונה, ביום הראשון ובתשיעי, ואז יוכלו לצאת מבידוד ביום העשירי.

המהלך שקידם משרד הבריאות, להפוך את כל מדינות העולם לאדומות, נחשף ב-ynet כבר בתחילת השבוע שעבר. בכירים במשרד הבריאות, בהם גם ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס, קידמו את המהלך מתוך חשש שמקרי הדבקה יכולים להגיע גם ממדינות שלכאורה עומדות בקריטריונים של מדינה ירוקה, במיוחד אתרי תיירות פופולריים כעת על הישראלים, כמו איחוד האמירויות, שאליה מגיעים אלפי ישראלים. החשש הוא שרבים מהם מתקהלים בניגוד להנחיות משרד הבריאות ועלולים ליצור שרשראות הדבקה נוספות עם חזרתם ארצה.

הכרזה על איחוד האמירויות כעל מדינה אדומה סוכלה בשבוע שעבר, בלחץ משרד החוץ ומחשש שהדבר יגרום למשבר פוליטי. גם כעת מעריכים גורמים במערכת הבריאות כי היוזמה עשויה להיתקל בקשיים מצד משרד החוץ וגורמים פוליטיים, אבל גם מצד גורמים בתוך המשרד שמתנגדים ליוזמה, כמו המשנה למנכ"ל פרופ' איתמר גרוטו, ומנהל המחלקה הבינלאומית ד"ר אשר שלמון.

נוסעים נכנסים בנתב"ג, קרדיט: יריב מנור נוסעים נכנסים בנתב"ג | קרדיט: יריב מנור נוסעים נכנסים בנתב"ג, קרדיט: יריב מנור

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות