אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אופיר נאור על תגמול של 23 מיליון שקל: "יש גבול לכל תעלול. לא אנהל עוד מו"מ" צילום: עמית שעל

אופיר נאור על תגמול של 23 מיליון שקל: "יש גבול לכל תעלול. לא אנהל עוד מו"מ"

מחלוקת קשה בקרב מחזיקי האג"ח של סדרה ט' של אי.די.בי פתוח על שכר הטרחה שעליו סוכם עם המפרק אופיר נאור. נציגי מיטב דש ומגדל שוקי הון יצאו אתמול, באספה מיוחדת של המחזיקים, נגד השכר, שלדעתם יכול להגיע לעשרות מיליוני שקלים

21.12.2020, 07:19 | גולן חזני
מחלוקת קשה בקרב מחזיקי האג"ח של סדרה ט' של אי.די.בי פתוח על שכר הטרחה שעליו סוכם עם המפרק אופיר נאור. נציגי מיטב דש ומגדל שוקי הון יצאו אתמול, באספה מיוחדת של המחזיקים, נגד השכר, שלדעתם יכול להגיע לעשרות מיליוני שקלים.

קראו עוד בכלכליסט

נאור סיכם עם הנאמן הרמטיק, בהובלת שני המחזיקים הגדולים, הקרנות ברוש ואלפא, על שכר טרחה של 3% מהתקבולים על המימושים של נכסי אי.די.בי — סכום שיגיע, ככל הנראה, ל־12.5 מיליון שקל (נאור הסכים לוותר על העודף שיגיע לסדרה ט' מהרכישה של צחי נחמיאס את השליטה בדסק"ש, מעל 200 מיליון שקל), אבל גם על 14.5% על מימוש ההתחיבויות של אירסה ודולפין, בהיקף של 70 מיליון שקל, שסיכויי התביעה שלהם גבוהים, משום שאירסה התחיבה להעבירם. במקרה זה מדובר ב־10 מיליון שקל. 18% נוספים יקבל נאור עבור הליכי חקירה ותביעה שינהל מול אדוארדו אלשטיין.

 עו"ד אופיר נאור, צילום: עמית שעל עו"ד אופיר נאור | צילום: עמית שעל  עו"ד אופיר נאור, צילום: עמית שעל

ערן סטפק, נציג מיטב דש שהוביל את ההתנגדות לשכר, טען כי מדובר בשכר מנופח: "לא הוצגה לנו תמונה מלאה כשהיה דיון על הנושא. עשיתי השלמות והגעתי למסקנות". הנאמן דן אבנון מהרמטיק הבהיר מיד כי אפשר לקיים הצבעה על כך, וכי ההסכמות היו הטובות ביותר שהוא והנציגות עופר גזית הגיעו אליהם עם נאור. נאור הבהיר כי לא יסכים לפשרה נוספת, ובמקרה כזה בית המשפט יקבע את שכרו. השכר של נאור, נכון לעכשיו, צפוי לעמוד על 23 מיליון שקל לפחות, ועשוי להגיע להרבה מעבר לכך.

נאור: "זה לא הדיון הכי נוח לי בעולם. לא קיבלתי שום פנייה ממחזיק שאמר כי חסרה לו אינפורמציה. אני רוצה להביא תוצאה מקסימלית ומהר. כדי למנוע דיון בסוף היום, כשכולם יותר חכמים ויודעים שיש יותר או פחות כסף, הסכמתי לנהל דין ודברים על השכר כבר בתחילת הדרך. אני לא חייב לעשות זאת, אבל חשבתי שזה נכון.

"האפשרויות מכוח התקנות הן להגיע ברמה של 7%–8% מההכנסות. הסכמתי לוותר על האפשרות לקבל שכר מהתמורה על דסק"ש מעבר ל־70% המניות המובטחות. אני לא מתכוון לנהל עוד סיבוב של משא ומתן — זה לא מכובד. יש גבול לכל תעלול. אנחנו עושים הרבה מאוד פעולות, וצריכים לנווט את הספינה הזו. אני מרגיש נוח מאוד עם התוצאה, ומבקש שכר מתוך כסף שלא ציפיתם לקבל. ישבתי עם כל מחזיק גדול, ואני יודע בדיוק מה הציפיות של כל אחד מכם. התמורה תהיה הרבה מעבר לציפיות".

נאור אישר את הפרסום ב"כלכליסט" כי חברת IDBG תימכר במלואה בידי נכסים ובניין ואי.די.בי. הוסיף ואמר כי צמצם את הוצאות ההנהלה וכלליות באי.די.בי מ־20 מיליון ל־2 מיליון שקל, "ורק החיסכון הזה שווה את השכר שלי. אכבד כל החלטה שלכם, אבל לא אנהל מו"מ נוסף".

סטפק כעס בעיקר על כך שנאור יקבל כ־10 מיליון שקל על התביעה של 70 מיליון השקלים מאירסה: "זו בכלל תביעה שהוגשה במקור בידי ועדת הביקורת באי.די.בי. למה אי אפשר להסתפק בשכר הטרחה שלוקח עורך הדין של הוועדה, והוא נמוך בהרבה? רוב הנוכחים מבינים שהתביעה הולכת על קרקע טובה. למה אופיר צריך לקבל 10 מיליון שקל על תביעה כזו? שכל אחד יחשוב כמה זמן לוקח לו להרוויח את 10 מיליון השקלים האלה. אלה כספי ציבור".

על ה־18% עבור תביעות וחקירה אמר סטפק כי מדובר ברף העליון של הנוהל שקבע הממונה על חדלות הפירעון, וכי אין כאן שום פשרה, מאחר שנוהל הממונה קובע שכר טרחה של 10%–19%.

עו"ד עמית פינס, המייצג את הנציגות, הגן על הפשרה ואמר כי נאור יעסיק, מן הסתם, עורכי דין יקרים מחו"ל במהלך החקירה, ולכן שכר הטרחה ראוי. יש הסתברות לא מבוטלת, שאם לא יגיעו עם הנאמן להסכמה, בית המשפט יפסוק לו שכר גבוה יותר מהפשרה הזו. יש גישה שמי שלוקח לו פחות זמן להביא את הכסף מקבל תגמול גבוה יותר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות