אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות הקורונה: מחסור במחשבים עד 2022 לפחות צילום: Unsplash

בעקבות הקורונה: מחסור במחשבים עד 2022 לפחות

המעבר לעבודה ולימודים מהבית הביא לזינוק בהזמנות מחשבים, אחרי יותר מעשור של ירידה רציפה. הקאמבק המפתיע תפס את היצרניות לא ערוכות והמחסור בקווי ייצור ובחומרה צפוי להימשך לפחות עד 2022

27.12.2020, 13:44 | רפאל קאהאן
רבים כבר הספידו את המחשב האישי והלפטופים, אבל 2020 הוכיחה שהסמארטפון עדיין לא יכול להציע תחליף שווה ערך, צריכת המחשבים זינקה והתוצאה היא מחסור במחשבים. על פי דיווח של סוכנות "רויטרס" מסוף השבוע, המחסור צפוי להימשך עוד זמן רב - לפחות עד 2022, כאשר היצרנים נמצאים באיחור של חודשים רבים במילוי הזמנות עומדות.

קראו עוד בכלכליסט

אחת הסיבות המרכזיות לעלייה ברכישת מחשבים והמחסור שנוצר היא המעבר ללמידה מרחוק. בעוד שעבודה מרחוק תרמה גם היא לעלייה בדרישה, המעבר ללימוד באפליקציות וידאו-צ'ט הפכה אותה למשבר לא פשוט עבור התעשייה. שוק המחשבים נמצא בירידה מאז 2008 וההסכמה הרווחת הייתה שמדובר בתופעה בלתי הפיכה, אולם משבר הקורונה יצר מציאות חדשה. אחד האתגרים של היצרנים היה הקמת קווי ייצור נוספים אצל קבלני הייצור הסיניים והטייוואניים כגון פוקסקון או פגטרון.

אם ב-2008 ממוצע המשלוחים השנתי עמד על כ-300 מיליון יחידות; ב-2019 המספר צנח ל-250 מיליון יחידות בלבד. אך כעת הערכות האנליסטים מדברות על חזרה למספרים של לפני 12 שנה. "כל שרשרת האספקה נמתחה עד קצה גבול היכולת שלה כפי שאף פעם לא היה בעבר", הסביר גרג פרנדרגסט, נשיא איזור אמריקה ביצרנית המחשבים הטייוואנית אייסר.

על פי הערכות נוספות, היקף המחשבים המותקנים יזנק בסוף 2021 לכ-1.77 מיליארד יחידות, זאת לעומת כ-1.64 מיליארד יחידות ב-2019 - כך לפי הערכות חברת המחקר קנאליס. בנוסף, המחשבים שנרכשים אינם מהסוג הזול, גם מחשבי גיימינג, עריכה גרפית או כרומבוקים זכו לעדנה.

עבודה מהבית, צילום: שאטרסטוק עבודה מהבית | צילום: שאטרסטוק עבודה מהבית, צילום: שאטרסטוק

בעיה נוספת שנתקלים בה היצרנים היא המחסור החמור בחלקי חומרה כמו מסכים, מעבדים ושבבי זיכרון. מפעלי מסכים נוהגים לייצר גם לטלוויזיות, טאבלטים וסמארטפונים, שגם בהם היה זינוק בביקוש. התוצאה היא שבחלק מהמקרים העיכובים במסירות ההזמנות ללקוחות יכולים להגיע לארבעה חודשים ויותר. חלק מהיצרנים אף עברו למשלוחים אוויריים בניסיון לצמצם את המחסור בקונטיינרים לתובלה ימית שהפכו למוצר נדיר. מה שהביא לכמעט הכפלה של עלויות השילוח.

היצרנים מנסים כעת להתאים את המחשבים לרוח הזמן. הם כוללים מצלמות רשת באיכות טובה יותר - אחת מנקודות התורפה העיקריות של המחשבים בשנים האחרונות. גם איכות הרמקולים שופרה ומספר דגמי פרימיום צפויים להציע כעת חיבור סלולרי דור 4 דור 5 מובנה, לעיתים אפילו על חשבון כרטיס אינטרנט אלחוטי מסורתי.

המחסור הנוכחי צפוי כאמור להימשך עוד תקופה ארוכה, כך שמי שרוצה לרכוש מחשב מומלץ לו לעשות זאת בהקדם ולקחת בחשבון שייתכן שיידרש להתפשר. פתרון נוסף הוא לשדרג מחשב קיים בחלקים חדשים - אפשרות שיכולה לחסוך כסף רב ולשפר את הביצועים של המחשב הישן מספיק כדי לשרוד עוד שנה.

תגיות