אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעלי העסקים לממשלה: "דורשים סגר יום כיפור בתוך 24 שעות" צילום: אלעד גרשגורן

בעלי העסקים לממשלה: "דורשים סגר יום כיפור בתוך 24 שעות"

לדברי ראשי התאגדות חנויות המסחר והאופנה, המסעדנים, השווקים והעסקים הקטנים, אם לא יכריזו על סגר מלא לכולם, הם יפתחו את כל העסקים ב-10 בינואר. "אם משטרת אוחנה תעשה אכיפה בררנית על המסחר, אנחנו נישאר פתוחים. ממשלת ישראל לא תנצח"

03.01.2021, 11:46 | אורנה יפת

ראשי התאגדות המסחר והאופנה, המסעדנים, השווקים והעסקים הקטנים הציבו היום אולטימטום לממשלה ודורשים הכרזה בתוך 24 שעות על סגר מלא שאותו הם מכנים "סגר יום כיפור".

קראו עוד בכלכליסט

בעלי העסקים קיימו מסיבת עיתונאים שבה הזהירו כי אם הממשלה לא תכריז על סגר מלא, ואם יימשך הסגר רק של המסחר, הם יפתחו את כל העסקים ב-10 בינואר, כולל חנויות רחוב, קניונים, ושווקים. "אם משטרת אוחנה תעשה אכיפה בררנית על המסחר, אנחנו נישאר פתוחים. ממשלת ישראל לא תנצח", אמר שחר תורג'מן, יו"ר התאגדות רשתות המסחר והאופנה.

שחר תורג שחר תורג'מן, יו”ר קבוצת האופנה בריל | צילום: אוראל כהן שחר תורג

"אנחנו מודיעים שאנחנו עדיין מוכנים להיכנס מתחת לאלונקה אף על פי ששוב סגרתם אותנו סתם, אבל זה בתנאי שממשלת ישראל תקבל החלטה בתוך 24 שעות על סגר יום כיפור מלא למשך עשרה ימים, למעט מזון ופארמה שגם הם ייסגרו ב-19:00 בערב. הממשלה צריכה להפסיק למצמץ, בלי לפחד, בלי שיקולי בחירות. בתום הסגר המלא המסחר ייפתח על פי תנאי התו הסגול.

"אנחנו דורשים להיכנס לסגר מלא מלא, ושהיציאה ממנו תהיה יציאה מלאה, כולל המסחר, באופן מלא. עד 10 בינואר יהיו בישראל 2 מיליון מחוסנים. אנחנו קוראים לממשלת ישראל להפגין מנהיגות בשעה זו. אנחנו דורשים לעשות את טובת העם ולא רק מה שהעם רוצה. אם לא תקבלו החלטה בתוך 24 שעות, אנחנו נפתח את כל המסחר בישראל. תהיו מנהיגים אל תהיו פחדנים". בשבוע שעבר נפגשו ראשי התאגדות המסחר והאופנה עם ראש הממשלה, ולדברי תורג'מן, ביבי נתניהו בעד סגר מלא, אך אין לו תמיכה.

נתיהו על רקע סגר, צילום: ריאן פרויס, אלכס קולומויסקי נתיהו על רקע סגר | צילום: ריאן פרויס, אלכס קולומויסקי נתיהו על רקע סגר, צילום: ריאן פרויס, אלכס קולומויסקי

תומר מור, מנכ"ל מסעדנים חזקים יחד, אמר כי המסעדנים נכנסו למשבר עם 14 אלף בתי עסק מתחום המסעדנות, ובמשך 10 חודשים מתחילת המשבר איבד ענף המסעדנות שליש מבתי העסק. "אנחנו יודעים שנגיע למצב שבו 50% מכלל התעשייה ייסגרו עד שנגיע ליום היציאה מהמשבר", אמר מור. "אתמול מסעדת אסיה מהרצליה, מסעדה שפעלה 41 שנה, הודיעה כי החליטה לסגור את שעריה בגלל המשבר הזה. יש המון עסקים שלא תהיה להם תקומה, ומדובר בעשרות מיליארדי שקלים שהתעשייה הזו הכניסה למדינה וייעלמו.

"אנחנו סוחבים על הכתפיים שלנו את כל המשבר הזה. אנחנו אומרים בצורה פשוטה – מסעדה לא יכולה לפתוח את שעריה בתוך שנייה, כמו חנות רגילה. הדבר הזה חייב להיפסק. משרד הבריאות אומר שהמסעדנות אינה מידבקת. אפשר וראוי היה להשאיר את הטייק אוויי, להושיב בחוץ במסעדות באוויר הפתוח. כשהמדינה עושה מהלכים שהם חצי כוח, בסופו של דבר התחלואה רק עולה" .

"הגיע הזמן לאזן בין כלכלה ובריאות"

במסיבת העיתונאים השתתף גם אופיר שריד, יו"ר פורום הקניונים, שאמר: "התרענו בפני הממשלה כבר לפני שבועיים שסגר בצורה הזו יימרח שבועות על פני שבועות, ואז נגיע לסגר אמיתי של עוד כמה שבועות, מה שמביא אותנו לסגירה של כמעט מחצית מהשנה שיכולנו לעבוד בה. המדינה הצליחה לעשות מבצע חסר תקדים של חיסונים. עד 10 בינואר נגיע למעל 2 מיליון איש מחוסנים. זה בדיוק הזמן להתחיל לאזן בין כלכלה לבריאות. אין מה לחכות עוד שבוע, שבועיים או חודש. זו הנקודה שצריך לאזן. אנחנו מודיעים חד-משמעית שב-10 בינואר צריך לפתוח את המסחר, השווקים, חנויות רחוב וקניונים.

"הוכחנו בפיילוט, שלא היה כמוהו בשום מקום בעולם, שאנחנו מקפידים ועומדים בהנחיות". שריד הוסיף ואמר כי "יש מלאים במיליארדי שקלים במחסנים. עד 31 בינואר זה המועד למכור מלאי חורף. אם לא יפתחו את הקניונים, מה יעשו השוכרים עם כל המלאים האלה? פטרנו אותם משכר דירה, אבל פשיטות רגל קורות גם בלי שכר דירה. ב-31 בינואר המלאי הזה ייזרק לפח ואז שוכרים מדממים ואחר כך כורתים איברים. יש פה מיליארדים של כסף".

תורג'מן הוסיף ואמר: "ממשלת ישראל לא קבעה מועד להתכנסות כדי לדון בהידוק הסגר. תתכנסו היום, תקבלו החלטה ותכניסו את ישראל לסגר מלא. אנחנו הפגנו מנהיגות והתאחדנו. תקבלו אתם היום החלטה אמיצה בלי שיקולי בחירות. מנהיגות צריכה לדעת לקבל גם את זה. לא מחר ולא מחרתיים. אנחנו דורשים שהממשלה תתכנס היום ותכריז על סגר מלא. אם הממשלה לא תקבל את ההחלטה הזו היום, אנחנו פותחים ב 10 בינואר. רמת התחלואה לא תרד בצורה הזו. אנחנו לא נשלם יותר את המחיר שעד עתה רק אנחנו שילמנו . תגידו שנכשלתם ובגלל זה הגענו למצב הזה. עד עכשיו לפוליטיקאים שלנו אין חוט שדרה, לצערי".

תורגמן אמר כי אינו מאמין שהממשלה תטיל קנסות על העסקים שייפתחו ב-10 בינואר. "אני לא מאמין שיהיו קנסות ושלממשלת ישראל יהיה אומץ לעשות אכיפה בררנית ומקוממת כמו שעשתה עכשיו. אני לא מאמין שלמישהו יהיה האומץ לעשות את הדבר הכי לא מוסרי בעולם אחרי ההתעללות שהם העבירו אותנו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות