אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מזרחי טפחות יתחרה בשלושת הגדולים: מקים יחידה שתבצע השקעות ריאליות

בלעדי לכלכליסט

מזרחי טפחות יתחרה בשלושת הגדולים: מקים יחידה שתבצע השקעות ריאליות

היחידה תפעל תחת החטיבה הפיננסית בראשות עדי שחף, שמראיין בימים אלה מועמדים לניהולה. הבנק מתעתד להשקיע מאות מיליוני שקלים בחברות תעשייה, נדל"ן וטכנולוגיה עוד השנה

07.01.2021, 07:02 | גולן חזני

מזרחי טפחותנכנס לפעילות של השקעות ריאליות. לכלכליסט נודע כי הבנק מקים בימים אלה יחידה מיוחדת בתוך החטיבה הפיננסית, וזו תעסוק בהשקעות בחברות ריאליות - בענפי תעשייה קלה וכבדה, נדל"ן, טכנולוגיה ועוד. המהלך נכלל בתוכנית האסטרטגית החדשה של הבנק, שמוביל המנכ"ל משה לארי, וצפויה להתפרסם בימים הקרובים.

קראו עוד בכלכליסט

בניגוד לשלושת הבנקים הגדולים, שמבצעים את הפעילות באמצעות חברות־בנות, מזרחי טפחות יקים בשלב הראשון יחידת השקעות פנימית. היחידה תהיה כפופה למנהל החטיבה הפיננסית עדי שחף, שגם יעמוד בראש ועדת ההשקעות. שחף מוביל כבר עתה את הראיונות של המועמדים לתפקיד ראש היחידה, גורם בעל ניסיון בתחום בנקאות ההשקעות. המטרה של הבנק היא להגיע להשקעות של מאות מיליוני שקלים עוד השנה.

משה לארי, מנכ"ל בנק מזרחי טפחות משה לארי, מנכ"ל בנק מזרחי טפחות משה לארי, מנכ"ל בנק מזרחי טפחות

ההשקעות הראשונות של היחידה יהיו בחברות טכנולוגיה, ול"כלכליסט" נודע כי אחת מהן מושלמת בימים אלה. בהמשך לכוונה להשקיע בחברות טכנולוגיה, לאחרונה זכה מזרחי טפחות עם תשעה גופים נוספים במכרז של רשות החדשנות להשקעה של 200 מיליון שקל בחברות הייטק ישראליות. ל"כלכליסט" נודע כי הבנק השקיע לראשונה 2 מיליון דולר בפנופליי הישראלית, שבראשה עומד יניב לפן. זאת במסגרת גיוס של 10 מיליון דולר שביצעה החברה בהובלת הקרנות Ibex ו־C5. הפלטפורמה של פנופליי משלבת מחסן נתונים בענן ומערכת נטולת קוד לביצוע אינטגרציות בין נתוני המידע המאוחסן. המערכת מאפשרת לאחסן נתונים ולגשת אליהם בצורה פשוטה ומהירה.

הבנק מגדיל בשבועות האחרונים את פעילות האשראי העסקי שלו והעניק אשראי של 100 מיליון שקל לחברות קנאביס, האחרונה היתה 20 מיליון שקל לטוגדר הבורסאית. מזרחי טפחות הוא השחקן הגדול ביותר בתחום המשכנתאות, המהווה יותר מ־60% מתיק האשראי שלו. בבנק פעלו בשנים האחרונות לגוון את התיק, ונראה כי לארי צפוי להאיץ את המגמה.

היחידה תתחרה בהשקעות של שלושת הבנקים הגדולים. בלאומי הפעילות נעשית באמצעות החברה־הבת לאומי פרטנרס, המנוהלת בידי אבי אורטל. לאומי פרטנרס היא הפעילה מבין גופי ההשקעה בבנקים, ובשנתיים האחרונות הוביל אורטל השקעות ביותר מ־1.5 מיליארד שקל. עם הבולטות נמנות תעבורה של משפחת לבנת, סימפליוויה של קרן פימי, חברת מוצרי החשמל מיניליין, ריטיילורס - חברת הקמעונאות האירופית של פוקס, וחברת סלברייט, המתמחה בפריצה לטלפונים סלולריים.

פועלים שוקי הון היא זרוע ההשקעות של הפועלים שמנהל קובי שלום, שנכנס לתפקידו לפני שנה. בניגוד לקודמיו, קיבל שלום גיבוי ממנכ"ל הבנק דב קוטלר, שעודד את ההשקעות הריאליות ואף התערב במשאים ומתנים בניסיון לקדמם. הבנק השקיע בחברת הדיור המוגן בית בכפר, רשת שילב, חברת תמ"א 38 ועוד.

דיסקונט קפיטל, הזרוע של דיסקונט, שמנהלת הילה חימי אלפרט, התרכזה עד לשנה האחרונה בהשקעות בקרנות. גם בדיסקונט חלה התעוררות, והחברה נכנסה להשקעות גדולות במחלבות גד, חברת שירותי הלוויין אימג'סאט וכן בסלברייט, שבה השקיע גם לאומי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות