אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחשש שסגירת בתי הספר תימנע - הממשלה מנסה לעקוף את ועדת החינוך צילום: רויטרס

מחשש שסגירת בתי הספר תימנע - הממשלה מנסה לעקוף את ועדת החינוך

הממשלה הגישה הבוקר את תקנות סגירת בתי הספר לוועדת החוקה. ועדת החינוך טרפדה לפני עשרה ימים את סגירת כיתות ה'-י', והיו"ר שלה רם שפע מתנגד לסגירת בתי ספר; המצב החוקי עדיין לא ברור, אולם עקב פנייתו של שפע, תדון היום ועדת הכנסת בשאלה איזו ועדה תדון בתקנות

07.01.2021, 12:58 | שחר אילן

הממשלה עקפה הבוקר את ועדת החינוך של הכנסת והגישה הבוקר תקנות סגירת בתי הספר לוועדת החוקה, בראשות ח"כ יעקב אשר מיהדות התורה. זאת, לאחר שבלפני עשרה ימים טרפדה ועדת החינוך את התקנות לסגירת כיתות ה'-י'.

יו"ר ועדת החינוך ח"כ רם שפע מכחול לבן מתנגד לסגירת מערכת החינוך והחל במאבק למנוע את הדיון בוועדת החוקה. עקב פנייתו של שפע, תדון היום ועדת הכנסת בשאלה איזו ועדה תדון בתקנות סגירת בת הספר, ועדת החוקה או ועדת החינוך.

קראו עוד בכלכליסט

יצוין שעצם השימוש בוועדת החוקה לאישור תקנות הקורונה נעשה מלכתחילה כדי לעקוף את ועדת הקורונה בראשות ח"כ יפעת שאשא ביטון מרשימת תקווה חדשה, הידועה בהתנגדותה להגבלות הקורונה. אבל את כל התקנות הקודמות בנושא סגירת בתי ספר הגישה הממשלה לוועדת החינוך.

 

תלמידים, צילום: רויטרס תלמידים | צילום: רויטרס תלמידים, צילום: רויטרס

העמדה שתציב הלשכה המשפטית של הכנסת תהיה שמבחינה חוקית יש סמכות להגיש לוועדה אחת תקנות שחלקן הגדול עוסק בנושאים שבסמכותה, וחלקן הקטן בנושא אחר. עם זאת הסעיף הזה נקבע לצורך דברים שוליים ולא לצורך פרק שלם. על פי עמדה זו, העובדה שתקנות סגירת בתי הספר הוגשו בעבר לוועדת החינוך ועכשיו לוועדת החוקה מעוררת שאלות קשות.

ההכרעה בוועדת הכנסת צפויה בכל מקרה לפי יחסי כוחות פוליטיים ולא לפי השאלה המשפטית. הדיון באישור תקנות הסגר בוועדת החוקה יחל כמתוכנן ב-13:00 ופשוט יעסוק תחילה בדברם אחרים.

 

המצב המשפטי אינו ברור

המצב המשפטי אינו ברור. חוק הקורונה הגדול קובע מפורשות שתקנות בנושא סגירת בתי ספר יוגשו לוועדת החינוך. מנגד עולה הטענה שבמקרים שמדובר רק בחלק מתקנות מקיפות אפשר להגיש אותן כמקשה אחת לוועדת החוקה.

יו"ר ועדת החינוך בכנסת רם שפע, צילום: דנה קופל יו"ר ועדת החינוך בכנסת רם שפע | צילום: דנה קופל יו"ר ועדת החינוך בכנסת רם שפע, צילום: דנה קופל

שפע אמר בתגובה ש" "פעם אחר פעם ביבי והחיילים שלו בממשלה רומסים את הכנסת ואת העקרונות המרכזיים של הדמוקרטיה הישראלית. הניסיון לדלג מעל ועדת החינוך משיקולים פוליטיים, הוא בגדר ביזוי שלא מתקבל על הדעת. אני לא מתכוון לעמוד מנגד ויחד עם חברי הוועדה, אעשה הכל כדי למנוע את המחטף הזה".

חברת ועדת החינוך ח"כ קטי שטרית מהליכוד פרסמה הבוקר התקפה חריפה על שפע. היא האשימה אותו שבסירוב לסגור את כיתות ה-י "אתה וחברי הוועדה בחרתם בפופוליזם זול, ובכך פגעתם בבריאות הציבור. צר לי שבגלל שיקולים פוליטיים שלך אזרחי מדינת ישראל משלמים בבריאותם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות