אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הריכוזיות בשוק הבשר נשמרת: רק 3 יבואנים קיבלו מכסות ליבוא בשר מצונן צילום: שאטרסטוק

הריכוזיות בשוק הבשר נשמרת: רק 3 יבואנים קיבלו מכסות ליבוא בשר מצונן

משרד הכלכלה נתן פטור ממכס לשופרסל, נטו וחברת "אדום" של ארז קורנפלד בלבד. שלוש החברות יחלקו בפטור ממכס בגובה 14 אלף טונות בשר מצונן, זאת אחרי שהתחייבו למכור בשר טחון במחיר של 31-29 שקל לק"ג לפי מכסה שקבע משרד הכלכלה לכל יבואן

13.01.2021, 14:51 | נורית קדוש

הריכוזיות בשוק הבשר נשמרת גם בפתיחת השוק ליבוא. ועדת המכסות במשרד הכלכלה חילקה את מכסת יבוא בשר מצונן בפטור ממכס בגובה 14 אלף טונות רק לשלושה יבואנים. הזוכים הם שופרסל, נטו וחברת "אדום" של ארז קורנפלד. נטו מלינדה קיבלה מכסה של 7,000 טונות, תוך התחייבות למכור בשר טחון במחיר 29 שקל לק"ג. שופרסל קיבלה מכסה של 4,500 טונות, תוך התחייבות למכור בשר טחון במחיר 30 שקל לק"ג. אדום גרופ קיבלה את הכמות הקטנה ביותר של 2,500 טונות, אחרי שהתחייבה למכור בשר טחון טרי לצרכן ב-31 שקל לק"ג.

קראו עוד בכלכליסט

בנוסף, הוועדה תשקול להעניק לרמי לוי מכסה של עד 3,000 טונות לאחר שיסתיים הליך השימוע שבוצע לחברה. כזכור, לפני ארבעה חודשים הודיעה הוועדה שתחלט, בכפוף לשימוע, ערבות של רמי לוי שיווק השקמה בגובה 2.6 מיליון שקל, בטענה שהחברה הפרה את הוראות ההליך התחרותי ליבוא בשר. מדובר בחילוט 50% מהערבויות שהפקידה החברה, בגובה 5.2 מיליון שקל. הוועדה החליטה על צעד זה, לאחר שלטענתה, לוי קיבל התראות על הפרות מחיר בסניפים, אולם לא תיקן אותן. לוי דחה את הטענות.

השוק ממשיך להיות ריכוזי, צילום: שאטרסטוק השוק ממשיך להיות ריכוזי | צילום: שאטרסטוק השוק ממשיך להיות ריכוזי, צילום: שאטרסטוק

לא רק ביחס ללוי נרשמו טענות בנוגע למחיר שנדרש הצרכן לשלם על בשר ביבוא פטור ממכס. לפני כשבוע הוגשה תביעה עם בקשה לאישורה כייצוגית נגד יבואנית הבשר נטו ונגד רשת ויקטורי, בטענה למכירת בשר טחון טרי שמיובא באמצעות מכסות פטור ממכס במחיר הגבוה מהמחיר המקסימלי שנקבע. לטענת התובע, לקוח של רשת ויקטורי, הרשת מכרה את הבשר במחירים הנעים בין 40 ל-50 שקל לק"ג. התובע טען כי מדובר בהפרה מגמתית מצד היבואן והרשת של הוראות מכרז שפרסם משרד הכלכלה לשנת 2020, שמטרתו הפחתת המחיר לצרכן של בשר בקר טרי טחון המיובא מחו"ל.

משרד הכלכלה מסר כי יגביר את האכיפה בשנת 2021 על מנת לוודא כי היבואנים ורשתות השיווק עומדים בהתחייבויותיהם למכור את הבשר במחיר הנמוך לצרכן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות