אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לוקסי ומקורבים נוספים קנו 16 דירות בפרויקט הנסתר של אפריקה מגורים שבשליטתו צילום: אוראל כהן

לוקסי ומקורבים נוספים קנו 16 דירות בפרויקט הנסתר של אפריקה מגורים שבשליטתו

בעל השליטה בחברה, יעקב לוקסנבורג, קנה דירת 2 חדרים בפרויקט שכחלק מהחלטה אסטרטגית אינו מובא עדיין לידיעת הציבור ונמצא בשלב המכירה המוקדמת; הרכישה בוצעה לאחר אישור הדירקטוריון ועבודה של בודק חיצוני

14.01.2021, 14:03 | חזי שטרנליכט

מי שייכנס לאתר האינטרנט של חברת אפריקה ישראל מגורים יתקשה למצוא פרטים על פרויקט DUO שהיא עומדת להקים במתחם "סמל דרום", בלב הסואן של תל אביב.

קראו עוד בכלכליסט

שם המתחם אולי קשה לפענוח, אך מדובר במתחם סומייל, שנמצא בצומת הרחובות אבן גבירול, ארלוזורוב ובן סרוק. הפרטים על הפרויקט, שנמצא בשלב המכירות המוקדמות (Pre-Sale), ידועים למי שמתעמק בדו"חות הכספיים של אפריקה מגורים או קיבל טיפ מחבר.

שטח מתחם סומייל בתל אביב, צילום: עמית שעל שטח מתחם סומייל בתל אביב | צילום: עמית שעל שטח מתחם סומייל בתל אביב, צילום: עמית שעל

באפריקה מגורים מסבירים כי הפרויקט אינו גלוי, משום שכחלק מאסטרטגיית השיווק, "בשים לב לאופיו כפרויקט מגורי יוקרה גבוהה (פרימיום), הוחלט לקדם את מבצע המכירה המוקדמת, שלא בצינורות שיווק המוניים, אלא על בסיס של פנייה סלקטיבית ללקוחות פוטנציאליים לדירות יוקרה, תוך יצירת דינמיקה של שיווק מפה לאוזן, המשווה למבצע המכירה גוון אקסקלוסיבי".

מי ששמעו על הפרויקט שלא בצינורות המקובלים על הפרויקט הם בעל השליטה באפריקה מגורים יעקב לוקסנבורג (לוקסי), בנו, בתו של סגן היו"ר, ועוד 13 מקורבים שהם בני משפחה רחוקים יותר ושותפים עסקיים. ביחד הם קנו 16 דירות מתוך 127 הדירות שהספיקה אפריקה מגורים לשווק מהפרויקט, שכאמור מרבית הציבור יצטרך להתאמץ כדי לגלות פרטים על אודותיו.

מדיווחי החברה עולה כי לוקסנבורג, בעל השליטה בלפידות קפיטל השולטת באפריקה מגורים דרך חברת דניה סיבוס, יחד עם בנו של לוקסנבורג והבת של סגן יו"ר הדירקטוריון, אריק שפיר, רכשו שלוש דירות בסכום כולל של 13.7 מיליון שקל. המהלך התאפשר לאחר שדירקטוריון אפריקה מגורים אישר זאת עם קבלת אישור מוועדת הביקורת.

בעל השליטה לוקסנבורג רוכש דירה בת 2 חדרים בשטח של 59 מ"ר נטו, עם 15 מ"ר מרפסת וחניה תת-קרקעית, תמורת 3.29 מיליון שקל. בנו רוכש דירת 4 חדרים בשטח של 102 מ"ר נטו, 17 מ"ר מרפסת וחניה תת-קרקעית, עבור 5.28 מיליון שקל. בתו של סגן יו"ר הדירקטוריון שפיר רוכשת גם היא דירת 4 חדרים בשטח 102 מ"ר נטו ו-17 מ"ר מרפסת, עם חניה תת-קרקעית, בתמורה לסך של 5.11 מיליון שקל.

יעקב לוקסנבורג, צילום: אוראל כהן יעקב לוקסנבורג | צילום: אוראל כהן יעקב לוקסנבורג, צילום: אוראל כהן

מעבר לשלוש העסקאות, עוד 13 דירות נמכרו לבני משפחה של בעל השליטה ושל סגן יו"ר הדירקטוריון, אשר אינם בדרגת "קרוב" שלהם, לפי המונח בחוק החברות, ועל ידי שותפים עסקיים של לפידות קפיטל. הפרויקט כולל 510 דירות בשני מגדלי מגורים, ועשוי לגדול בעתיד ל-668 דירות.

לפי דיווח אפריקה מגורים, דירקטוריון החברה אישר את רכישת הדירות, ואף ננקטו מאמצים כך שיימכרו במחיר ההוגן ביותר. הדירות נמכרו בעלות שגבוהה ב-2.5% מדו"ח האפס שהוכן לפרויקט. מעבר לכך ניתנה הנחת פרי-סייל של 6.5%, שהיא אחידה לכל עשרות הרוכשים הנוספים בשלב המוקדם. החברה אף נעזרה בסוקר חיצוני בלתי תלוי שביצע סקירה השוואתית למחירי הדירות בצפון תל אביב, נכון לספטמבר 2020.

בין נימוקי הדירקטוריון לאישור העסקאות נכתב כי "התמורה בגין הדירות נקבעה בהתבסס על המחירון, אשר נקבע ואושר, בין היתר, על ידי כלל השותפים, אשר רובם אינם מקיימים קשרים עסקיים עם החברה ו/או עם בעלי השליטה בה, למעט בקשר עם הפרויקט". עוד נמסר כי "במסגרת הכנת המחירון, הסתייעו החברה והשותפים בעבודת התיקוף של היועץ החיצוני". אותו יועץ הסתמך על 10 פרויקטים שונים בעלי מאפיינים דומים בעבודתו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות