אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ג'נט ילן תשים את אי־השוויון בלב המדיניות הכלכלית צילום: AP

ניתוח כלכליסט

ג'נט ילן תשים את אי־השוויון בלב המדיניות הכלכלית

שרת האוצר הנכנסת תביא נרטיב כלכלי חדש לתפקיד, כזה שלא מבוסס רק על שורת הרווח. היא תוביל מדיניות חברתית שתכלול מחילה על חובות, העלאת שכר המינימום, השקעה בתעסוקה ותעדוף תעשייה מקומית

20.01.2021, 17:00 | אדריאן פילוט

1. ארה"ב של אחרי טראמפ חבוטה, ואפשר לפעמים לשכוח שמדובר בכלכלה הגדולה בעולם. לכן, אי אפשר להפריז בחשיבות מינויה של ג'נט ילן לשרת האוצר האמריקאית. מינויה חשוב לא רק להתאוששות כלכלת ארה"ב, אלא לרוב הכלכלות בעולם ובמיוחד לישראל, שארה"ב היא שוק היצוא העיקרי שלה.

קראו עוד בכלכליסט

כבר כעת, מינויה של ילן הוא בשורה. היא לא רק אושיה בחוגי התיאוריה הכלכלית, אלא מביאה לתפקיד ניסיון עצום, אולי חסר תקדים, בניהול מדיניות מאקרו־כלכלית במגזר הציבורי־הממשלתי של ארה"ב. לא פחות חשוב מכך, היא האישה הראשונה שתמלא את התפקיד הכלכלי הרם ביותר בעולם.

שרי האוצר של ארה"ב הגיעו ממגוון רקעים: תעשיינים; בוגרי המערכת הפיננסית, בדגש על גולדמן זאקס; ופוליטיקאים, שלהם כישורי סגירת עסקאות והתמודדות טובה עם הקונגרס בענייני חקיקה כלכלית. מכולם רק פרופ' לארי סאמרס, שכיהן תחת ביל קלינטון, היה כלכלן בעל שם עולמי.

ג ג'נט ילן לשעבר יו"ר הפד, שרת האוצר של ביידן | צילום: איי אף פי ג

בנוסף, מדובר במקרה ייחודי שבו במשרד האוצר אוצר תשב מי שכיהנה כיו"ר הפד, דבר שמבטיח שתקיים יחסי עבודה קרובים עם מחליפה ג'רום פאוול. "נראה שילן לא תלחץ על הפד להדפיס כסף כדי לממן את הגירעון", אומר ד"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי.

2. לא קשה לנחש איזו מדיניות ילן תנהיג. היא הוגדרה כ"קיינסינית עד קצות אצבעותיה" ודוגלת בכך שניתן להשתמש במדיניות תקציבית ומוניטרית כדי לעודד צמיחה. הקונגרס האמריקאי כבר אישר חבילת סיוע של 910 מיליארד דולר בסוף 2020, וכעת ביידן ויילן ינסו להעביר חבילה נוספת בהיקף 1.9 טריליון דולר. חבילה זו תכלול מגוון רחב של צעדים חברתיים, ובהם מחילה על חובות סטודנטים, העלאת שכר המינימום הפדרלי, תמיכה לרשויות מקומיות, בריאות, חינוך, שיפור תשלומי דמי אבטלה - כל זה לצד צ'קים של כ־2,000 דולר עד הבית, שיגיעו לפחות לכ־80% ממשקי הבית בארה"ב.

"הקדנציה שלה תאופיין בתפיסה היותר סוציאלית שלה, בפרט לגבי שוק העבודה", אמר אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות. בפמן סיכם: "מאז תחילת המשבר, ילן קוראת לתמיכה פיסקלית נרחבת. כאקדמאית המתמחה בנושאי שוק העבודה, היא צפויה להצליח בתכנון מדיניות שתחזיר אנשים לעבודה".

ילן וביידן הולכים לשים את התעסוקה מעל הכל, לצד תמיכה - בעיקר בתעסוקה עצמה. זו הסיבה מדוע, לצד התמריצים התקציביים, הממשלה תקפיד על רכישת תוצרת מקומית ותמיכה בתעשייה מקומית.

אמריקה טובעת בחובות החוב הלאומי של ארה"ב כאחוז מהתוצר חדש אמריקה טובעת בחובות החוב הלאומי של ארה"ב כאחוז מהתוצר חדש אמריקה טובעת בחובות החוב הלאומי של ארה"ב כאחוז מהתוצר חדש

לילן יש גם תשובה לגבי החוב הממשלתי המפלצתי של 27.4 טריליון דולר נכון לסוף 2020, לא כולל את החבילה הבאה. "הדבר הכי חכם שאנחנו יכולים לעשות הוא לפעול בגדול", הכריזה. היא סבורה שתעסוקה תביא לצמיחה - ומשם ניתן יהיה לממן את החובות.

בנוסף, ילן תתמוך בהשארת הריבית נמוכה לאורך זמן. במהלך תקופתה כיו"ר הפד, היא מיהרה להעלות ריבית אף שלא היתה אינפלציה גבוהה מדי, ונכוותה. היא לא תרצה לחזור על הטעות הזו. "כשרת אוצר, גם יש לה אינטרס ברור לכך, מכיוון שהאינפלציה תשחוק את החוב האדיר של הממשל האמריקאי", אמר גרינפלד.

 

3. התקווה היא כי אחרי תום משבר הקורונה, ילן תוביל פרדיגמה כלכלית חדשה, שלפיה אי־השוויון אינו תופעת לוואי בלתי רצויה של השיטה הקפיטליסטית, אלא הבעיה המרכזית שלה. יתרה מכך, זהו האיום האולטימטיבי על הקפיטליזם ועל הדמוקרטיה. הבשורה הזאת חיונית לכלכלת ארה"ב, אולם משמעותית עוד יותר כנרטיב חדש עבור קובעי מדיניות בעולם.

 

"צפויים ניסיונות להעברת סוגים שונים של מסי עושר - העלאת שיעורי המס של המדרגה העליונה, מס עיזבון או מס חברות - במטרה להגדיל את הכנסות המדינה אבל גם לשפר את האי־שוויון", הוסיף בפמן. לדבריו, ילן תכביד את הרגולציה והפיקוח על מגזרים מסוימים, תפעיל ועדות חקירה של הקונגרס מול אנרגיה, פארמה, ענקיות טכנולוגיה וגופים פיננסיים. אם פעם הכלכלה התמקדה באופן בלעדי במקסום רווח ותועלת, כעת שיקולים סביבתיים, חברתיים ושל ממשל תאגידי תקין יבלטו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות