אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברת הממתקים כרמית מחלקת סוכריה למנכ"ל בשיא המשבר צילום: אמיר זיו

חברת הממתקים כרמית מחלקת סוכריה למנכ"ל בשיא המשבר

החברה מבקשת להעלות את עלות שכר המנכ”ל מתניה שוורץ ל־115 אלף שקל בחודש, מה שמהווה חריגה ממדיניות התגמול שלה. כרמית צמחה ב־2020, אך פחות מהשוק

27.01.2021, 07:55 | נורית קדוש

חברת הממתקים כרמית רוצה להעלות את שכרו של מנכ"לה זה שש שנים, מתניה שוורץ, כך שעלות שכרו תחרוג ממדיניות התגמול של החברה. במסגרת תיקון הסכם העסקתו החברה מבקשת להעלות את שכרו החודשי של שוורץ ב־13.6% מ־66 אלף שקל ברוטו ל־75 אלף שקל ברוטו בחודש. אלא שעלות שכרו של שוורץ, אם תאשר האסיפה את ההעלאה המבוקשת, תעמוד על עלות של 115 אלף שקל בחודש, ותחרוג מתקרת השכר הקבועה במדיניות התגמול אשר עומדת על 100 אלף שקל בחודש.

קראו עוד בכלכליסט

הסכם ההעסקה של שוורץ כולל בונוס שנתי על ביצועים, המבוסס על מדד הרווח הנקי (80%) ומדד עמידה בתקציב (20%) בהתאם למדרגות ומוגבל עד 500 אלף שקל בשנה. כך שלאחר אישור ההעלאה המבוקשת ובתוספת מלוא המענק, תעמוד עלות שכרו השנתית של שוורץ על 1.88 מיליון שקל. אישור האסיפה יוביל לזינוק של 83% בעלות שכרו של שוורץ בתוך שש שנים. החברה מבקשת לקבוע שהשינוי יחול מהחודש הבא.

עיקר פעילות החברה בשוק הקמעונאי, ולכן לא נפגעה ממשבר הקורונה, אלא רק קצרה את פירות שגשוג השוק הקמעונאי. מכירות הממתקים של כרמית אמנם צמחו במחצית הראשונה של 2020 ב־6.2% ל־83.3 מיליון שקל, אך בשיעור נמוך מצמיחת שוק המזון, שעמדה על 8.8%. כרמית הציגה שחיקה ברווח הנקי שירד ל־3.4 מיליון שקל לעומת 4 מיליון שקל. את 2019 חתמה החברה עם עלייה של 15% במכירות, בין היתר בזכות רכישת חברת הגרנולה רפאל’ס. הרווח הנקי הסתכם ב־2019 ב־8.1 מיליון שקל.

את העלאת השכר הנוכחית נימקה כרמית בכך שבתום תקופה של כשש שנים ביצעה החברה בחינה מחודשת של תנאי העסקתו של שוורץ, ובמסגרת הדיונים ואישור ההחלטה הובאו בחשבון שיפור בתוצאותיה הכספיות של החברה במהלך כהונתו ותרומתו להתפתחות עסקיה וצמיחתה של החברה, ובכלל זה הגברת היעילות והתפעול היומיומי, הובלת תהליכים משמעותיים של פיתוח עסקי וכניסה לתחומי פעילות חדשים, כדוגמת רכישת פעילות החברה־הבת רפאל’ס בריא וטעים ב־2019, ואפשרות כניסה לתחום מוצרי מזון המשלבים רכיבי קנאביס.

לפני כחודשיים חתמה החברה על מזכר עקרונות עם חברת תיקון עולם־קנביט פארמסוטיקלס לשיתוף פעולה בלעדי לפיתוח, ייצור ושיווק של מוצרי שוקולד ומאפים המשלבים רכיבי קנאביס למטרת שילובם בתעשיות הקנאביס הרפואי והמזון. זאת לאחר שבתחילת השנה החלה כרמית לייצר לראשונה שוקולד המכיל זרעים ושמן HEMP המופק מצמח הקנאביס. שוקולד הקאנביס מיועד ליצוא בלבד, משום שבישראל אינו מותר והוא מיוצר כמותג פרטי ללקוחות החברה בחו”ל.

שיקולים נוספים שנלקחו באישור ההעלאה נוגעים לטיפול של שוורץ בהעתקת מפעלה של החברה לציפורית, במקביל למכירת המבנה הקיים של החברה בראשון לציון ופיצול פעילות חטיפי ההקפאה והמרשמלו למפעל נפרד, מהלך שמסייע לחברה לצמצם הוצאות.

על רקע זה נקבע כי "בהתחשב בהיקף התפקיד של שוורץ כמנכ"ל החברה במבנה ההנהלה הנוכחי המצומצם שלה, לרבות תחומי האחריות והאתגרים העומדים בפניו ומידת התרומה לחברה, סבורים ועדת הביקורת והדירקטוריון כי תנאי התיקון המוצע לתנאי הכהונה של שוורץ, על אף היותם חורגים ממדיניות התגמול של החברה, בפרמטר של עלות השכר החודשית, הינם סבירים וראויים ומשקפים את טובת החברה".

מדובר בהעלאת שכר שנייה לשוורץ, שמונה לתפקיד בראשית 2015, כששכרו החודשי ברוטו עמד על 55 אלף שקל ועלות שכרו השנתית הסתכמה ב־1.02 מיליון שקל, כולל מענק שנתי של 55 אלף שקל. ב־2017 המענק הוגדל לכ־200 אלף שקל. ב־2018 הוארכה כהונתו של שוורץ לשלוש שנים נוספות, ושכרו הועלה ל־66 אלף שקל ברוטו לחודש. עלות שכרו השנתית ב־2019 עמדה על 1.66 מיליון שקל.

תגיות