אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

כנס שוק ההון

גילעד אלטשולר על שוק המט"ח: "לבנק ישראל אין סיכוי לגרום לשינוי מגמה בטווח הארוך"

בכנס שוק ההון אמר אלטשולר: "בנק ישראל יכול למזער נזקים, לעכב את התחזקות השקל. שלא נחטוף את זה בבום אחד"; עו"ד מאשה ברקוביץ', שותפה בכירה במחלקת שוק ההון בפרל כהן על הבורסה בת"א ב-2021: "הענפים שיבלטו לדעתי הם אנרגיה, טכנולוגיה ופודטק"

27.01.2021, 13:00 | נעמי צורף

"הגדלנו חשיפה למט"ח במקביל להגדלת החשיפה למניות כדי לגדר את החשיפה המנייתית שלנו ולהגן על עצמנו במצבי קיצון, בכל פעם שיש אירוע גדול בשוק ההון כמו המפולת הגדולה שהייתה במרץ האחרון או ב-2008 של הסאב פריים - הדולר מזנק בצורה מטאורית". כך אמר גילעד אלטשולר, בעלים ומנכ"ל משותף בבית ההשקעות אלטשולר שחם. לדבריו, "במרץ ראינו את הדולר מזנק מ-3.45 שקל ל-3.88 בתוך שבוע וחצי וזה קורה בכל פעם שיש משבר בקנה מידה משמעותי". הדברים נאמרו במסגרת פאנל שהתקיים בכנס שוק ההון של כלכליסט שבו השתתפה גם עו"ד מאשה ברקוביץ', שותפה בכירה במחלקת שוק ההון בפרל כהן. את הפאנל הנחה ירדן רוז'נסקי מכלכליסט.

קראו עוד בכלכליסט

ניכר ישראל משקיע מאמצים כדי למתן את התחזקות השקל, יש לזה סיכוי?

"בנק ישראל יכול למזער נזקים, לעכב את ההתחזקות אבל אין לו סיכוי לגרום לשינוי מגמה בטווח הארוך. אין מה לעשות, בישראל היצוא גדול מהיבוא, כל הנושא של מציאת הגז גם תרם לזה לא מעט והכיוון הכללי הוא זרימת כספים לתוך ישראל בהשקעות היייטק ואחרות. הקורונה תרמה גם היא לזה שהכספים לא יצאו מהארץ כי השנה לא היו תיירים ישראלים שיצאו לחו"ל ובזבזו כספים בסכומים שבדרך כלל גבוהים יותר מאלו שנכנסים לכאן בתיירות נכנסת. הלחץ קיים על כל סל המטבעות, לא רק על הדולר, והוא נמשך כבר שנים. בנק ישראל דואג למתן את זה, שלא נחטוף את זה בבום אחד, אז הוא מזרים כספים ונותן ליצואנים להתרגל למחירים החדשים לאט. ליצואנים אין ברירה אלא להמשיך להתייעל כי השקל הולך להמשיך להתחזק".

החשיפה המרכזית שלכם ושל כלל המוסדיים בישראל היא למניות בחו"ל, מה אתה חושב שצריך להיעשות כדי שגם אחוזת בית תחזור להיות אטרקטיבית מספיק למוסדיים הישראלים?

"היא אטרקטיבית מספיק. אם נחשוב על כמה כלכלת ישראל מהווה מהכלכלה העולמית נבין שגם היום כש-15% מהאחזקות שלנו בישראל והיתר בחו"ל זה הרבה. הבורסה הישראלית בעיקר צריכה לנסות להביא את חברות ההייטק לכאן, חברות הטכנולוגיה לא מיוצגות מספיק בשוק הישראלי. מדד ת"א 35 או 125 לא מייצג את הכלכלה הישראלית, את הבום של חברות הטכנולוגיה וחברות ההזנק. לצערנו, החברות הגדולות כמו וויקס ופייבר מנפיקות בנאסד"ק. המחירים שם פנטסטיים וזה שוק שהרבה יותר הגיוני מבחינתן להנפיק בו ולבורסה בישראל קשה להתחרות בזה, בעיקר בתמחור ובווליום העצום של ההנפקות שם שיכולות להגיע למאות מיליוני דולרים. אני לא חושב שהבורסה בישראל עושה משהו לא טוב, אבל צריך לשכנע את החברות הצעירות להנפיק בת"א או לעשות רישום כפול עם הקלות כדי שהמדד התל-אביבי יהיה אטרקטיבי".

אלטשולר וברקוביץ אלטשולר וברקוביץ' אלטשולר וברקוביץ

מאשה, מה הניע את השוק בשנת 2020?

"אני חושבת שאפשר לסכם את שנת 2020 כשנת השיא מבחינת שוק ההון הישראלי. הבורסה שימשה בשנה הזאת ככלי מאוד משמעותי מבחינת החברות הישראליות כדי להמשיך את מהלך העסקים השנתי שלהן גם מבחינת גיוס הון וגם מבחינת גיוס חוב. הדגש עבר מהענפים המסורתיים שנפגעו מהמשבר כמו בנקאות, תיירות, תעופה ונדל"ן לענף הטכנולוגיה. אחד מהנתונים הכי מעניינים הוא מספר ההנפקות החדשות ב-2020 בבורסה הישראלית: 27 חברות חדשות הונפקו, מתוכן 8 חברות בשווי הגבוה ממיליארד שקל. בנוסף, המעורבות של הציבור הישראלי בשוק ההון הייתה מאוד משמעותית השנה, נרשמה עלייה של 150% בפתיחת חשבונות לצורך מסחר בבורסה. היקף גיוסי ההון היה כ-16 מיליארד שקל ובאמצעות גיוס חוב התקרב ל-68 מיליארד שקל. נרשמה גם עלייה של 43% במחזורי המסחר היומיים כך שאפשר לראות שהבורסה הייתה בשיאה השנה".

אז מה אנחנו צפויים לראות ב-2021 אחרי השיא הזה?

מאשה: "הענפים שיבלטו לדעתי הם אנרגיה, טכנולוגיה ופודטק. ראינו ב-2020 הנפקות מאוד מעניינות של חברות טכנולוגיה וקרנות מו"פ עם דגש על סייבר ורכבים אוטונומיים. בנוסף, פרמטרים כמו שיעור הריבית הנמוך בשוק ועודפי המזומנים בידי המוסדיים הפכו את שוק ההון לצמא להנפקות ולדעתי מגמת הגידול בהנפקות תמשיך כאשר ההערכה היא שיש כ-100 הנפקות שנמצאות בתהליך ויצאו לפועל ברבעון הראשון של 2021".

גילעד, אנחנו נמצאים בבועה או לקראת התנפחות של בועה?

"הייתי אומר שאנחנו לקראת התנפחות, עוד מוקדם להגיש שאנחנו כבר בבועה. אין ספק שהריבית האפסית גורמת לכך שתמחור ניירות הערך הופך לדבר מאוד מסובך. כשהריבית היא אפס כל דבר יותר טוב מאפס אז המחירים ממשיכים לעלות כל הזמן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות