אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל החליט: מנכ"לים נפרדים ימונו לשב"א ומס"ב צילום: יח"צ

בנק ישראל החליט: מנכ"לים נפרדים ימונו לשב"א ומס"ב

כיום שתי החברות מנוהלות ע"י משה וולף שהודיע באחרונה כי יעזוב; בעקבות פגישה בבנק ישראל, הוחלט כי יחל תהליך הפרדה בין ההנהלות

27.01.2021, 13:47 | עירית אבישר

תפקיד מנכ"ל שב"א ומס"ב יפוצל לשני תפקידים שונים. כיום שתי החברות מנוהלות ע"י משה וולף, וישנה גם חפיפה בין חלק לא מבוטל מחברי ההנהלה. וולף הודיע באחרונה כי בכוונתו לסיים את תפקידו אחרי קדנציה של 7 שנים. בנוסף לכך באחרונה פורסם ב"כלכליסט" כי עוד ארבעה חברי הנהלה בשב"א יעזבו, כאשר שלושה מתוכם ממלאים תפקיד מקביל גם במס"ב. מסתמן כי גם תפקידיהם יפוצלו בין שתי החברות. אתמול נפגשו נציגי חברת שב"א בבנק ישראל, ושם הוחלט כי ייבחן תהליך היפרדות בהנהלות של שתי החברות.

קראו עוד בכלכליסט

שב"א ומס"ב הן חברות אחיות - שב"א מפעילה את תשתית התשלומים בישראל. היא חברה ללא גרעין שליטה הנסחרת בבורסה לפי שווי של 700 מיליון שקל. ואילו מס"ב היא חברה פרטית, הנשלטת ע"י הבנקים, עוסקת בהעברת כספים, ומעבירה בין היתר את תלושי השכר של מרבית השכירים במשק. בין שתי החברות קשר עמוק: הן פועלות מאותם המשרדים, חולקות תשתית טכנולוגית משותפת ועובדים, ומספקות שירותים אחת לשנייה.

משה וולף , צילום: יח"צ משה וולף | צילום: יח"צ משה וולף , צילום: יח"צ

כיום הקשר בין שתי החברות נמצא בצומת דרכים: רשות התחרות חושבת שהקשר בין השתיים עלול לפגוע בתחרות, בשל השינויים בעולם התשלומים. ברשות אומרים שההתפתחויות הטכנולוגיות בעולם התשלומים הפכו את שב"א ומס"ב למערכות שמסוגלות להעניק שירותי תשתית לנותני שירותי תשלום המתחרים בבנקים (חברות כרטיסי אשראי, ארנקים דיגיטליים, אפליקציות וכדומה), ולכן קוראת להפריד את הקשר בין שב"א, לבין מס"ב הנשלטת ע"י הבנקים.

מנגד בשב"א ומס"ב לא רק שמתנגדים להפרדה, אלא גם מנסים לקדם מהלך למיזוג מלא, ולפיו שב"א תרכוש את מס"ב לפי שווי מוערך של 200 מיליון שקל. עדיין לא ברור כיצד תסתיים הסאגה הזו, אולם נראה כי לעת עתה בבנק ישראל מעדיפים לנקוט בגישה שמרנית יותר, ולנצל את ההזדמנות שמנכ"ל החברה פורש, על מנת לייצר שתי הנהלות נפרדות. בשב"א מדגישים כי על אף שהסכימו להפרדת תפקיד המנכ"ל, הם עדיין חושבים שאין צורך בהפרדת החברות: ״אין בהודעה כדי לשנות את עמדת החברה, כפי שהוצגה בבית הדין לתחרות, והיא עדיין סבורה כי נכון לעת הזו אין בינה לבין מס"ב תחרות ועל כן שיתופי הפעולה בינה לבין מס"ב אינם בגדר הסדר כובל ואינם עולים כדי הפרה כלשהי", נמסר משב"א.

תגיות