אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האיחוד האירופי מאיים להגביל את יצוא חיסוני הקורונה; יצמצם המשלוחים לצפון אירלנד צילום: אי.אף.פי

האיחוד האירופי מאיים להגביל את יצוא חיסוני הקורונה; יצמצם המשלוחים לצפון אירלנד

האיחוד יוכל להגביל יצוא של חיסונים המיוצרים בשטחו, אם היצרנית לא העבירה לו את כמות המנות המובטחת או הודיעה על עיכובים. ברקע: הודעות פייזר ואסטרה זנקה על דחיית משלוחי חיסונים לאירופה; סוכנות התרופות האירופית המליצה לאשר את החיסון של אסטרה זנקה

29.01.2021, 22:04 | חדשות חוץ

האיחוד האירופי הודיע כי החל לפקח על יצוא החיסונים המיוצרים בשטחו - על רקע הבעיות באספקתם. במקביל הודיע האיחוד כי יגביל את משלוח החיסונים לצפון אירלנד - בהתאם לסעיף בהסכם הברקזיט המאפשר לצדדים לנקוט צעדים חד-צדדיים במקרים מסוימים.

קראו עוד בכלכליסט

מבצע החיסונים באיחוד האירופי סובל מאיטיות וממחסור במנות חיסון. לפני כשבועיים הודיעה פייזר כי תקטין זמנית את ייצור החיסונים, עקב שדרוג המפעל שלה בבלגיה. לפני כשבוע דווח כי אסטרה זנקה תמסור פחות חיסונים מהמתוכנן, בשל בעיות במפעלים בהולנד ובלגיה.

אתמול הודיע האיחוד האירופי כי הוא צפוי להדק את הפיקוח על יצוא חיסונים משטחו וביקש מאסטרה זנקה להסיט אליו חלק ממנות החיסון שהבטיח לספק לבריטניה.

היום הציג האיחוד האירופי את תוכנית הפיקוח, שלפיה הוא יוכל להגביל יצוא של חיסונים המיוצרים בשטחו, במידה שהיצרנית לא העבירה לו את הכמות המובטחת של החיסונים או הודיעה על עיכובים. התוכנית תהיה בתוקף עד סוף מרץ.

רק משלוחי חיסונים שנועדו למטרות הומניטאריות, כולל תרומות, יהיו פטורים מהכללים החדשים. 

"הגנה על בריאותם של תושבי האיחוד האירופי היא בראש סדר העדיפויות שלנו, ועלינו לנקוט צעדים כדע להשיג זאת", אמר נשיאת הנציבות האירופי, אורסולה פון דר ליין.

השרה הראשונה של צפון אירלנד, ארלין פוסטר, אמרה בתגובה כי צעדי האיחוד האירופי הם "עוינים". דובר של ממשלת בריטניה אמר כי הם "יבחנו בקפידה את צעדיהם".

אתמול הודיעה בריטניה כי היא דורשת מחברות התרופות להעביר אליה בזמן את כל החיסונים שהזמינה מהן. "אני חושב שעלינו לוודא שאספקת החיסונים שנקנו וששילמנו עליהם, כדי שישמשו עבור תושבי בריטניה, תכובד", אמר אתמול השר הבריטי מייקל גוב. כשנשאל אם ממשלת בריטניה תמנע מאסטרה זנקה להסיט מנות חיסון מבריטניה לאיחוד האירופי השיב גוב כי הדבר החשוב ביותר הוא שבריטניה תקבל את המנות שרכשה כפי שתוכנן ובמועד שנקבע.

מפעל של אסטרה זנקה בשבדיה, צילום: שאטרסטוק מפעל של אסטרה זנקה בשבדיה | צילום: שאטרסטוק מפעל של אסטרה זנקה בשבדיה, צילום: שאטרסטוק

אישור לחיסון של אסטרה זנקה

מוקדם יותר היום הודיעה סוכנות התרופות האירופית (EMA) כי היא ממליצה לאשר את החיסון לקורונה שפיתחו אסטרה זנקה ואוניברסיטת אוקספורד, עבור בני 18 ומעלה. זהו החיסון השלישי המקבל אישור באיחוד האירופי, לאחר אלה של פייזר ומודרנה. כעת, הנציבות האירופית צפויה להעניק את האישור הפורמלי לחיסון.

לפי הודעת הסוכנות, היא בחנה את הבטיחות והיעילות של החיסון, והמליצה לנציבות האירופית לאשרו. לדבריה, החיסון הפגין יעילות של 60% בשלב השלישי של המחקר הקליני.

עוד נמסר כי לא היו מספיק נתונים כדי לקבוע עד כמה יעיל החיסון בקבוצת הגיל של 55 ומעלה - ואולם בסוכנות צופים כי החיסון יגן גם על קבוצת האוכלוסייה הזאת, ולכן אין מניעה לחסן אותה.

"הרחבנו את ארסנל החיסונים הזמינים באיחוד האירופי, והוא כולל כעת שלושה חיסונים", אמרה מנהלת סוכנות התרופות, אמר קוק. "כמו במקרים הקודמים, בחנו בקפידה את החיסון, מתוך מחויבות לביטחונם ולבריאותם של תושבי האיחוד האירופי".

החיסון של אסטרה זנקה, הניתן בשתי מנות בהפרש של 4-12 שבועות, נמצא כבר בשימוש בבריטניה, שאישרה אותו בסוף דצמבר, והוא מהווה חלק גדול מהחיסונים המופצים במדינה, לצד החיסון של פייזר, שאושר אף הוא באיחוד האירופי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות