אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כלל מובילה גיוס של 120 מיליון דולר לקרן הפינטק השנייה של FinTLV צילום: שאטרסטוק

בלעדי לכלכליסט

כלל מובילה גיוס של 120 מיליון דולר לקרן הפינטק השנייה של FinTLV

הקרן תשקיע בחברות טכנולוגיית פיננסים וביטוח. חברת הביטוח השקיעה 35 מיליון דולר בקרן החדשה והובילה את הגיוס לצד בית ההשקעות פסגות ופועלים שוקי הון, שהשקיעו יחד 20 מיליון דולר

31.01.2021, 06:54 | צלי גרינברג

קרן ההון סיכון FinTLV, שבניהול גיל ארזי, אבישי זילברשץ, ז'ילבר אוחנה ומארק צ'ס, הקימה קרן שנייה להשקעות בחברות טכנולוגיית פיננסים וביטוח, ומשלימה בימים אלה גיוס של 120 מיליון דולר, מהם כמחצית מגופים מוסדיים ישראלים, והמחצית השנייה ממשקיעים מחו"ל. כלל ביטוח השקיעה 35 מיליון דולר בקרן החדשה והובילה את הגיוס לצד בית ההשקעות פסגות ופועלים שוקי הון, שהשקיעו יחד כ־20 מיליון דולר, כאשר בית ההשקעות פסגות צפוי להגדיל את השקעתו.

קראו עוד בכלכליסט

בכך ממשיכה כלל את השקעותיה ב־FinTLV, לאחר שרק לפני כ־7 חודשים השקיעה כ־30 מיליון דולר כחלק מגיוס של 150 מיליון דולר, שהושקעו על ידי FinTLV בחברת הביטוח הדיגיטלי הישראלית 'היפו' (Hippo) ‑ גיוס שהקנה להיפו שווי של 1.5 מיליארד דולר. גם אז השתתפו בהשקעה פסגות ופועלים שוקי הון, שהשקיעו יחד כ־30 מיליון דולר, לצד השקעתה של כלל. 

יורם נוה, מנכ"ל כלל ביטוח ופיננסיים, צילום: יריב כץ יורם נוה, מנכ"ל כלל ביטוח ופיננסיים | צילום: יריב כץ יורם נוה, מנכ"ל כלל ביטוח ופיננסיים, צילום: יריב כץ

השקעת המוסדיים הישראליים באמצעות הקרן בהיפו השתלמה כבר לאחר 4 חודשים, כאשר היפו גייסה 350 מיליון דולר מחברת הביטוח היפנית מיצוי סומיטומו, בנובמבר האחרון, שנעשה לפי שווי של 3 מיליארד דולר, הכפול משווי השקעתה של FinTLV בחברה.

כלל היא משקיעת העוגן של FinTLV מאז הקמתה במחצית 2018, והשקיעה בה כ־90 מיליון דולר עד היום. כ־55 מיליון דולר מהם הושקעו כבר בקרן הראשונה שהקימה FinTLV עם היווסדה, קרן זו גייסה 210 מיליון דולר.

השקעותיה של כלל ב־FinTLV הן חלק מהשקעותיה הלא סחירות בתחומי הטכנולוגיה, התופסות 25% מהתיק הלא סחיר שלה. ההערכה היא כי השקעותיה של כלל בתחומי הפינטק והאינשורטק תופסות כ־10% מכלל השקעותיה בתחומי הטכנולוגיה בתיק הלא סחיר.

יורם נוה, מנכ"ל כלל ביטוח ופיננסים, אמר ל"כלכליסט" כי "כלל ביטוח מנהלת כיום פורטפוליו השקעות פרטיות מגוון בתחומי הטכנולוגיה, שעומד על כ־1.2 מיליארד דולר.

"בין ההשקעות נמצאות חברות כדוגמת היפו, פאגאיה, DIVI, ו־AMOUNT. אנו מוצאים ערך בשותפות עם FinTLV ולכן מרחיבים השקעתנו גם לקרן השנייה שהקימה".

ארזי, אחד המייסדים ושותף מנהל של קרן FinTLV, הוסיף כי "הקרן השנייה שאנו מקימים תתמקד בעסקאות Late Stage (שלב מאוחר יותר בחיי הסטארט־אפ, המאופיין בסבב גיוס 3 ומעלה, צ"ג) ותמשיך להשקיע בחברות אינשורטק הפועלות בעולם, ולייצר תשואה למשקיעיה".

FinTLV הוקמה במחצית 2018 על ידי ארזי, כקרן להשקעות בעולמות הטכנולוגיה הפיננסית (Fintech) והטכנולוגיות לתחום הביטוח (InsurTech). הקרן מתמקדת בחברות פינטק ואינשורטק הפעילות בארה"ב, אירופה, וישראל. עם משקיעותיה נמנות גם BDO Israel, וחברות הביטוח איילון ביטוח, FWD מהונג־קונג, MS&AD מיפן, LB מדנמרק, Reale Mutua מאיטליה וחברות נוספות.

עד כה, FinTLV השקיעה 210 מיליון דולר, מתוכם כ־150 מיליון דולר הושקעו, כאמור, בחברת היפו. שאר הכספים הושקעו ב־9 חברות פינטק ואינשורטק נוספות, ביניהן חברת נקסט אינשורנס — חברת הביטוח הדיגיטלי לעסקים קטנים הישראלית, שקרן ההשקעות של גוגל הובילה בה גיוס של 250 מיליון דולר בספטמבר האחרון לפי שווי של 2.25 מיליארד דולר, מהם כ־50 מיליון דולר הושקעו על ידי FinTLV.

יוניקורן מוכר נוסף שהקרן השקיעה בו היא חברת Unqork האמריקאית, המפתחת פלטפורמות לשירותי ביטוח ופיננסים ללא קוד (פיתוח מהיר, וללא צורך במתכנתים). החברה גייסה 258 מיליון דולר בתחילת אוקטובר 2020, לפי שווי של 2 מיליארד דולר.

תגיות