אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקבלן התחזה והיזם לא בדק: הוגש כתב אישום בעקבות מקרה התחשמלות באתר בנייה צילום: שאול גולן

הקבלן התחזה והיזם לא בדק: הוגש כתב אישום בעקבות מקרה התחשמלות באתר בנייה

כתב אישום שהגישה פרקליטות מחוז ת"א חושף התנהלות רשלנית בפרויקט תמ"א 38 בהרצליה שבו התחשמל פועל בניין למוות; מהאישום עולה, כי הקבלן עבד ללא רישיון והיזם לא ידע או שבחר להעלים עין; העונש המרבי על עבירה כזו עומד על 3 שנות מאסר

03.02.2021, 14:33 | דותן לוי

פרקליטות מחוז תל אביב הגישה לבית המשפט השלום בעיר כתב אישום נגד ענאן סוקי, שמחזיק בבעלותו בחברת ע.ע צוקי לבניין ופיתוח בע"מ וכן נגד היזם רועי פרי והחברה שבבעלותו בתחום התמ"א 38 - הפרטיזנים 30 בע"מ, בגין גרם מוות ברשלנות, זיוף וקבלת דבר במרמה. זאת בעקבות התחשמלותו למוות של מוחמד שואהנה ז"ל, באתר בנייה של פרויקט תמ"א 38 בהרצליה, במהלך אוקטובר 2018.

קראו עוד בכלכליסט

על פי כתב האישום שהוגש על ידי עו"ד לילך כץ, סוקי שנשכר לפרויקט התחזה לקבלן רשום, למרות שכלל אינו מחזיק בסיווג קבלני. כך, במסגרת הליך קבלת היתר בנייה לפרויקט תמ"א 38/1 ברחוב הפרטיזנים בהרצליה נדרש סוקי להציג רישיון קבלן רשום, והציג עצמו כבעליה של חברת ג.ג, שלה סיווג קבלני.

עם תחילת העבודות בפרויקט הועברו דודי החשמל מגג הבניין אל הדירות הקיימות בפרויקט. מכתב האישום עולה, כי העברת הדודים לדירות וחיבורם לרשת החשמל נעשתה על ידי סוקי ואנשיו באופן רשלני, מבלי לשכור את שירותיו של חשמלאי מוסמך, ותוך חיבורם ללוח חשמל ארעי בבניין, למרות שלוח זה היה שבור, מפורק ולא תקני. בנוסף, למרות המתחייב מהתקנות, היזם - פרי לא פעל לביצוע בדיקה של מתקן החשמל הזמני בפרויקט על ידי חשמלאי בודק.

אתר בנייה , צילום: LO-DESIGN/Pixabay אתר בנייה | צילום: LO-DESIGN/Pixabay אתר בנייה , צילום: LO-DESIGN/Pixabay

ב-15 לאוקטובר 2018 התקשר אחד מדיירי הבניין אל סוקי ודיווח לו על תקלה בדוד החשמל שבדירתו. סוקי שלח את בנו יוסף ללוות את המנוח, שהועסק על ידו כשרברב. על מנת שהמנוח יוכל לטפל בבעיה סגר יוסף את זרם המים הראשי בבניין. למרות זאת, ברגע שהמנוח נגע בדוד הוא התחשמל ונפל לאחור.

בשל החשש מפגיעה נוספת במשך למעלה משעה לא יכלו כוחות ההצלה לסייע למנוח, אלא רק לאחר ניתוק החשמל בפרויקט על ידי חברת חשמל, דבר שעיכב את מתן הסיוע הרפואי. כאמור, האשמה העיקרית שעולה מכתב האישום, היא כי היזם והקבלן במעשיהם ובמחדליהם, גרמו ברשלנות למותו של העובד.

הם לקחו על עצמם את ניהול הפרויקט מבלי שהיה להם את הניסיון, הידע וההכשרה המתאימים והנדרשים, והעסיקו עובדים נעדרי הסמכה ורישיון מתאימים לעבודה בפרויקט, ומבלי שטרחו לבדוק מידת התאמתם והכשרתם לפרויקט ולעבודות הנדרשות בו. העונש על עבירה כזו יכול להגיע ל-3 שנות מאסר.

תגיות