אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מקינזי תשלם קנס של 573 מיליון דולר על חלקה בפרשת האופיואידים צילום: רויטרס

מקינזי תשלם קנס של 573 מיליון דולר על חלקה בפרשת האופיואידים

הסדר הטיעון אליו הגיעה פירמת הייעוץ הוא על חלקה בהעלאת מכירות תרופות האופיואידים ויצירת מגפה שגרמה למותם של קרוב לחצי מיליון אנשים בארה"ב. לפי התנאים שהתקבלו, מקינזי לא תודה בביצוע עבירה

04.02.2021, 14:52 | חדשות חוץ
פירמת הייעוץ מקינזי (McKinsey) תשלם 573 מיליון דולר במסגרת הסדר טיעון על חלקה בהעלאת מכירות תרופות האופיואידים ויצירת מגפה שגרמה למותם של קרוב לחצי מיליון אנשים בארה"ב, כך דיווח הניו יורק טיימס. עם זאת, לפי תנאי ההסדר, מקינזי לא תודה בביצוע עבירה. ההסדר הוא מול 47 תובעים כלליים של מדינות בארה"ב, וכן מחוז קולומביה.

קראו עוד בכלכליסט

ההסדר הושג לאחר שמסמכים שהוגשו לבית המשפט חשפו כי התובעים הכלליים התכוונו לתבוע את פירמת הייעוץ בטענה שייעצה לפורדו פארמה – היצרנית של משכך הכאבים אוקסיקונטין – וליצרניות אופיואידים אחרות על האופן שבו יש להגדיל את המכירות, זאת בעוד שהמדינה ניסתה להתמודד עם משבר האופיואידים.

אופיואידים, צילום: רויטרס אופיואידים | צילום: רויטרס אופיואידים, צילום: רויטרס

בין 1999 ל-2008 מתו בארה"ב 450 אלף אנשים ממנת יתר של אופיואידים, כך לפי הנתונים של המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC).

מקורות המעורים בנושא מסרו לעיתון כי ההסדר עם מקינזי כולל סעיף המגביל את העבודה של פירמת הייעוץ עם חברות התרופות ודרישה לפרסם מסמכים המתפרשים על פני אלפי עמודים. לפי הדיווח, המדינות מתכוונות להשתמש בכספי ההסדר ליצירת תכניות לטיפול בהתמכרות, מניעה והתאוששות.

ממקינזי לא התקבלה תגובה לדיווח, אך בדצמבר מסרה החברה: "אנחנו מכירים בכך שלא הכרנו בצורה הולמת במגפה שהתפשטה בקהילות שלנו או בהשפעה הנוראית של שימוש לא נכון באופיואידים וההתמכרות של מיליוני משפחות ברחבי המדינה".

עוד מסרה החברה כי בשל כך הפסיקה לעבוד עם חברות המייצרות אופיואידים כבר ב-2019. באותה הצהרה הדגישו במקינזי כי העבודה עם פורדו, חברת התרופות שבשליטת משפחת סאקלר, "נועדה לתמוך בשימוש חוקי באופיואידים עבור מטופלים עם צרכם רפואיים לגיטימים, וכל טענה שהעבודה שלנו נועדה להעלות את מנות היתר או השימוש הלא הולם בתרופות ובכך להחמיר משבר בריאות, היא לא נכונה".

פרודו פארמה חתמה על הסדר טיעון באוקטובר, במסגרתו הודתה באשמה ושילמה 8 מיליארד דולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות