אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סופרבול 2021 הוא סיפור על גדולה, מנהיגות ושיקום צילום: איי פי

סופרבול 2021 הוא סיפור על גדולה, מנהיגות ושיקום

המשחק בשנת המגפה הגדולה התאפיין באווירה מלנכולית ומנצחת מפתיעה: טמפה ביי באקנירס, הקבוצה הגרועה בהיסטוריה של הליגה. היא זכתה בסופרבול בזכות השחקן הגדול בהיסטוריה

08.02.2021, 08:33 | אוריאל דסקל

באוגוסט 2019 רוב גרונקובסקי, הטייט אנד של ניו אינגלנד פטריוטס, הודיע על פרישה. "בתקופה שלי בליגה נפצעתי הרבה ועברתי 9 ניתוחים", הוא סיפר, "נפגעתי מנטלית ופיזית. זו היתה מעמסה גדולה על גופי ונפשי". בראיונות הפרישה הוא התחיל לבכות בכל פעם שדיבר על הכאבים בגוף ובראש.

קראו עוד בכלכליסט

גרונק אמר שהחליט לעזוב את המשחק ולהתחיל לשקם את הגוף והראש שלו. "בניתי את עצמי מחדש", הוא אמר. בין השאר, אביו, גורדי, הציג בפניו מוצר CBD, והוא החל להשתמש בו, ואף הפך לפרזנטור שלו. CBD הוא רכיב מצמח הקנאביס שאינו פסיכואקטיבי ונמצא כיעיל לטיפול בפגיעות מוחיות בחיות ומסייע בשיקום. עבור גרונק הוא עבד מעבר למצופה. "אחרי יותר מעשור, אני חי ללא כאב", סיפר אחרי חמישה חודשים, "אני מבקש מגופי הספורט בעולם לשנות את הגישה שלהם לגבי השימוש בקנאביס".

גרונקובסקי ובריידי חוגגים הלילה, צילום: איי פי גרונקובסקי ובריידי חוגגים הלילה | צילום: איי פי גרונקובסקי ובריידי חוגגים הלילה, צילום: איי פי

השיקום עבד כל כך טוב שגרונק חזר לפוטבול והלילה, בסופרבול, כבש שני טאצ'דאונים. השחקנים היחידים בהיסטוריה עם יותר מטאצ'דאון אחד בשני סופרבולים שונים הם ג'רי רייס וגרונקובסקי. בהיסטוריה של הפלייאוף, רק לרייס יש יותר טאצ'דאונים מאשר לגרונק, אך גרונק הוא הראשון בהיסטוריה שתופס מסירת טאצ'דאון בחמישה סופרבולים שונים.

איזה סיפור מדהים של שיקום.

הוא לא היה צריך להוכיח, אבל הוא הגדול מכולם והוא הוכיח זאת.

המספרים של בריידי לא נתפסים

את הטאצ'דאונים הוא כבש בזכות מסירות של איזה אחד, טום בריידי. הם ביחד הצוות שיצר הכי הרבה טאצ'דאונים בפלייאופים (13). הם עקפו היום בניצחון של טמפה ביי באקנירס על קנזס סיטי צ'יפס את ג'ו מונטנה וג'רי רייס.

בריידי לא היה צריך את הסופרבול הזה כדי להוכיח שהוא ה-GOAT - כוכב הפוטבול הגדול בכל הזמנים - אבל מול "הדבר הגדול הבא", פאט מהומס, ואחרי שעזב את ניו אינגלנד פטריוטס, ביתו בשני העשורים האחרונים, כנראה שהוא היה צריך להוכיח שהוא הגדול ביותר. לעצמו.

בריידי חוגג הלילה, צילום: גטי בריידי חוגג הלילה | צילום: גטי בריידי חוגג הלילה, צילום: גטי

בריידי לקח את הקבוצה עם אחוז הניצחונות הנמוך ביותר בהיסטוריה של ה-NFL, הטמיע בה את הווינריות המפורסמת שלו ו... אליפות בשנתו הראשונה בפלורידה. יש לו שבע זכיות בסופרבול. יותר זכיות בסופרבול מאשר כל מועדון בליגה.

המספרים שלו פשוט בלתי נתפסים. יש לו יותר מ-20 מסירות לטאצ'דאונים בסופרבול. מלבדו, הקוורטרבק היחיד בהיסטוריה עם יותר מ-10 טאצ'דאונים הוא ג'ו מונטנה (11). יש לבריידי יותר ניצחונות פלייאוף מאשר כל יריביו ביחד. בדרך לסופרבול השנה ניצח את אחד מיריביו הגדולים בהיסטוריה (דרו בריז), את ה-MVP של העונה (ארון רודג'רס) ואת הכוכב הגדול של הליגה ושל הסופרבול בשנה שעברה (מהומס). באמת שקשה לדמיין מישהו שמתקרב אליו ואל הישגיו במהלך חיינו.

משחק "משעמם"

המשחק די נגמר במחצית הראשונה. בריידי ירד עם היתרון הגדול ביותר שלו במחצית של סופרבול (6-21). קבוצות שיורדות למחצית הסופרבול בפיגור דו-ספרתי לא מנצחות. רק אחת מ-25 עשתה זאת. הפטריוטס נגד הפלקונס ב-2017. ומי היה לפטריוטס כקוורטרבק? נכון, בריידי. מהומס מיוחד. קוורטרבק אדיר ונדיר אבל טום בריידי הוא לא. עדיין לא. ספק אם יהיה.

בריידי, הגדול מכולם, ומהומס - הדבר הגדול הבא?, צילום: איי פי בריידי, הגדול מכולם, ומהומס - הדבר הגדול הבא? | צילום: איי פי בריידי, הגדול מכולם, ומהומס - הדבר הגדול הבא?, צילום: איי פי

מהומס, יש לציין, שיחק עם נקע בבוהן (Turf-toe). הוא יעבור ניתוח במהלך הפגרה. הוא חייב. זו פציעה לא קלה. קשה ללכת עם נקע בבוהן, בטח שלתפקד איתו ברמה הכי גבוהה של הספורט שלך - כאשר הגנת היריב אגרסיבית ומגיעה אליך בכל מהלך. מהומס לא נראה חד בגמר ובכלל, הצ'יפס עשו הרבה יותר מדי טעויות בהגנה ובהתקפה. הצ'יפס נתנו לבאקנירס 6 דאונים ראשונים בעקבות עבירות שלהם - הכי הרבה מבין כל קבוצות הסופרבול בעבר. השיא הקודם היה 4. ומהומס? הוא אף פעם לא הפסיד בהפרש דו-ספרתי כשחקן פוטבול מקצועי. זה קרה לו רק פעם אחת בחיים: בקולג'. ואז הגיע הסופרבול הלילה נגד בריידי (31-9).

הדמות הכי חשובה. נקודה

ההגנה של טמפה ביי ניצחה לה משחקים העונה, ההתקפה בראשותו של בריידי היתה איתנה, לא ספקטקולרית ומאוד יציבה. ואולם, מה שייחד את הבאקנירס השנה היתה המנטליות הבלתי מתפשרת של הקבוצה. ואת זה הביא טום בריידי.

 , צילום: איי פי צילום: איי פי  , צילום: איי פי
ושוב, זה לא מפתיע. בבת ספר לעסקים של הארוורד חקרו תוצאות NFL לאורך 38 שנה וחישבו שה"המנהיגים" המשפיעים ביותר על התוצאות של קבוצה הם הקוורטרבק, שחקן ההתקפה החשוב ביותר; המאמן, שמוביל וקובע את סגנון המשחק; הג'נרל מנג'ר, שבונה את הקבוצה ומגייס את הכישרונות; והבעלים שקובע הרבה מתרבות המועדון ומעצים את המנהיגים האחרים. לארבעתם יש השפעה של 68.2% על התוצאות של הקבוצות. אבל מי הכי משפיע? לפי המחקר (Who's the Most Important Member of an NFL Franchise?), התשובה היא הקוורטרבק. וזה חד משמעי. 37.37% מתוצאות הקבוצה תלוי בזהות הקוורטרבק, הכוכב והשחקן החשוב ביותר; 29.08% תלוי בזהות המאמן; 22.43% תלוי בזהות הג'נרל מנג'ר; ו־11.12% בזהות הבעלים. כלומר הקוורטרבק של הקבוצה משפיע פי שלושה יותר מאשר הבעלים של הקבוצה. במחקר גם הפרידו בין התוצאות במאה ה־20 לתוצאות המאה ה־21, וגילו שבגלל שינויי החוקה, שנועדו להגביר את המשחק ההתקפי, הקוורטרבק עוד יותר משמעותי לקבוצה.

האצטדיון. סופרבול מלנכולי יחסית, צילום: גטי האצטדיון. סופרבול מלנכולי יחסית | צילום: גטי האצטדיון. סופרבול מלנכולי יחסית, צילום: גטי
בריידי, יותר מכל קוורטרבק אחר, מנהל את הקבוצה. מחדיר בה אמונה ומדביק את כולם במנטליות של ווינרים. והוא עושה את זה מאז שהיו פרסומות לבלוקבאסטר ו-AOL בזמן הסופרבול ועד פרסומות למסע בחלל כפי שהיו השנה בסופרבול.

סופרבול צנוע

סופרבול 2021 התאפיין באווירה מלנכולית. הפרסומות לא ניסו להצחיק יותר מדי. הן לא היו חגיגיות מדי. הרבה מהן הרגישו יותר כמו פרסומות למועמד פוליטי שמנסה לאחות מדינה קרועה באמצעות מילים בלבד, רגע לפני שהוא מנסה למכור לה ג'יפ. ההמנון לפני המשחק, המסרים במהלכו - כולם היו בסימן רצון עז לאחדות ותקומה. ההופעה במחצית, של "דה וויקנדר", היתה רגועה. בלי יותר מדי עינטוזים, בלי סופרסטארים שמגיחים להופעה של 5 דקות ו-5 מיליון ממים בטוויטר. יותר מ-27 מיליון חולים בקורונה, קרוב ל-470 אלף מתים, משבר כלכלי עצום, תורים ארוכים של נזקקים לחלוקת מזון, מיליוני מובטלים, חודש וקצת לניסיון פשיטה לקפיטול היל... המלנכוליה היחסית מובנת.

ב-NFL הצליחו למלא אצטדיון ספורט באוהדים - בפעם הראשונה מאז חודש מרץ; הצליחו לעבור עונה בלי ביטול משחקים והצליחו להרים את אחד מהאירועים הגדולים של השנה כאילו זו היתה רק עוד שנה. ואולם, זו לא היתה רק עוד שנה. השבר הזה צריך יותר מגבס ללילה אחד. אמריקה צריכה שיקום כמו גרונקובסקי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות