אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לקוחות שיעברו בנק לא יצטרכו להחליף צ'קים ישנים שחילקו צילום: עמית מגל

לקוחות שיעברו בנק לא יצטרכו להחליף צ'קים ישנים שחילקו

הכנסת אישרה את הצעת חוק סליקת צ'קים שתאפשר ללקוחות הבנקים שיבקשו לעבור לבנק חדש להימנע מהחלפת הצ'קים הישנים שלהם. בכך הוסר המכשול הרגולטורי האחרון לקראת השקת מערכת לניוד חשבונות בנק הצפויה בספטמבר הקרוב

08.02.2021, 15:57 | עירית אבישר

מליאת הכנסת אישרה היום בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק סליקת צ'קים שתאפשר ללקוחות הבנקים שיבקשו לעבור לבנק חדש להימנע מהחלפת הצ'קים הישנים שלהם, שיוכלו להמשיך ולהיפרע. הצעת החוק הובאה על רקע הקמת מערכת לניוד חשבונות בנק, שאמורה להקל על מעבר בין בנקים. ללא מתן האפשרות להעביר אוטומטית גם צ'קים בעת מעבר החשבון, הרי שהמערכת למעבר בין בנקים לא הייתה יעילה. במסגרת החוק נקבע כי בנק שלא יבצע את העברת הצ'קים יהיה חשוף לקנס של 50 אלף שקל, שיוכל להטיל עליו בנק ישראל.

קראו עוד בכלכליסט

בשבועות האחרונים עוד היה סימן שאלה האם חוק סליקת הצ'קים יעבור לאור פיזור הכנסת וההליכה לבחירות, אבל היות ואי העברת החוק הייתה מעכבת את השקת המערכת לניוד חשבונות בנקים, נעשה מאמץ כדי לסיים את הליך החקיקה. יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ יעקב מרגי אמר בעקבות אישור החוק: "מדובר בהצעת חוק חשובה ביותר, שתאפשר כוח מיקוח אל מול הבנקים הגדולים".

אין צורך להחליף את הצ אין צורך להחליף את הצ'קים שכבר חולקו | צילום: עמית מגל אין צורך להחליף את הצ

במסגרת רפורמת הניוד, החל מספטמבר הקרוב, לקוחות שירצו לעבור לבנק חדש יצטרכו רק לבצע הוראת מעבר לבנק החדש, וכל הפעילות הבנקאית שלהם תעבור איתם באופן דיגיטלי. כיום אחוזי המעבר בין הבנקים מוערכים ב-3%-4% בלבד בשנה, והציפייה היא שמערכת ניוד החשבונות תגביר את המעבר. יחד עם זאת, נציין כי באנגליה הוקמה מערכת דומה, שלא גרמה לעלייה דרמטית בהיקף המעבר בין הבנקים.

היום כאמור הוסר המכשול הרגולטורי האחרון, אולם במערכת הבנקאית מציינים כי ממתינים עדיין לא מעט אתגרים טכנולוגיים עד לעליית המערכת לאוויר. מי שמחכה לעליית המערכת הוא הבנק הדיגיטלי, שבשליטת פרופ' אמנון שעשוע, שנמצא כיום בשלבי הקמה, וצפוי להיות מושק לקראת סוף השנה. בבנק הדיגיטלי מאמינים שהמערכת הזו תסייע להם בגיוס לקוחות חדשים.

לדברי רועי קציר, סמנכ"ל השיווק והמכירות של הבנק הדיגיטלי הראשון: "באישור חוק ניוד הצ'קים הוסר המכשול האחרון לכניסת רפורמת הניוד בקליק שתאפשר לעבור בקלות ובמהירות בין בנקים בלי להתעסק בבירוקרטיה. הציבור הישראלי הורגל לחשוב שלעבור בנקים זה מסובך, אבל כבר היום המציאות אחרת לגמרי, ועם הרפורמה זה יהיה אפילו יותר קל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות