אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ד"ר אלרעי פרייס: "פתיחה ביישובים אדומים תוביל לעוד סגירה" צילום מסך: לע"מ

ד"ר אלרעי פרייס: "פתיחה ביישובים אדומים תוביל לעוד סגירה"

הממונה על בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס לכלכליסט: "אם נפתח את הגנים וכיתות א'-ד' ביישובים כתומים ואדומים, בוודאות נסגור בעוד שבועיים, כי העלייה בתחלואה תהיה אדירה. אם ניקח סיכונים קטנים ונפתח רק במקומות עם תחלואה נמוכה, היא לא תיסגר"

09.02.2021, 07:54 | שחר אילן
"אם מערכת החינוך תיפתח בצורה לא אחראית, נסגור בעוד שבועיים", כך אומרת ל"כלכליסט" הממונה על בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס. לדבריה, הדרך היחידה לפתוח את החינוך שלא על מנת לסגור שוב היא לעשות את זה בצורה הדרגתית מאוד תוך לקיחת סיכונים קטנים.

אלרעי פרייס מציינת שבעקבות המוטציה הבריטית רואים עלייה בתחלואת הילדים, שמהווים 42% מהחולים אף שחלקם באוכלוסייה 30%. לדבריה, "ברור לנו שלילדים היום יש סיכוי יותר גבוה לתחלואה". כל זאת, אף שבתי הספר סגורים. לדבריה, אם בתי הספר ביישובים כתומים ואדומים ייפתחו, "אנחנו מפחדים שזה יגרום לתחלואה מפושטת".

קראו עוד בכלכליסט

ד"ר שרון אלרעי פרייס ראש שירותי הציבור , צילום: אלעד גרשגורן ד"ר שרון אלרעי פרייס ראש שירותי הציבור | צילום: אלעד גרשגורן ד"ר שרון אלרעי פרייס ראש שירותי הציבור , צילום: אלעד גרשגורן

"רואים את זה גם באנגליה", היא אומרת. "כשהייתי בשיחות איתם בסוף נובמבר, היו להם הצהרות מאוד חד־משמעיות שהם ישאירו את בתי הספר פתוחים, לא משנה מה יקרה, והגיע דצמבר והם הבינו שצריכים לסגור עד מרץ". לדבריה, ברוב המדינות שבהן התפשטה המוטציה הבריטית מערכת החינוך סגורה. "בהולנד מתחילים עכשיו לפתוח בזהירות".

היא אומרת שבעקבות התפשטות המוטציה הבריטית בישראל נעשתה עבודה משותפת עם משרד החינוך שהניבה את ההמלצה לפתוח בשלב ראשון רק את גני הילדים וכיתות א'-ד' ביישובים הירוקים והצהובים ולראות איך זה מתקדם. ההמלצה לפתוח את הלימודים בכיתות הנמוכות ובגנים ביישובים כתומים ואדומים בקבוצות קטנות ותחת כיפת השמים ספגה ביקורת רבה בשל חוסר הישימות שלה. אלרעי פרייס אומרת שזו לא היתה המלצה של משרד הבריאות. "מבחינתנו, לא ניתן לפתוח שם. אבל שאלו אותנו אם ניתן לייצר משהו בקבוצות קטנות מאוד בחוץ, אמרנו שאפשר לשקול".

אם אין חיסון לילדים, מה יוריד את התחלואה שלהם?

"באמת לא יהיה מה שיוריד את התחלואה שלהם, אלא כשרוב המבוגרים מסביבם יהיו מחוסנים. אנחנו צריכים להגיע למצב ש־95% מבני ה־50 ומעלה מחוסנים ו־80% מבני 50-16. אז לילדים תהיה פחות אפשרות להדביק ולהידבק (בינתיים 58% מכלל האוכלוסיה התחסנו, מהם 22% בשתי מנות, ש"א). יישובים יוכלו להפוך לירוקים וצהובים בזכות החיסונים. אבל אלה צריכים להיות שני חיסונים עם תעודת מתחסן".

זה נראה כאילו מערכת החינוך תיפתח רק כדי להיסגר שוב.

"אם נפתח את הגנים וכיתות א'-ד' ביישובים כתומים ואדומים, בוודאות נסגור בעוד שבועיים, כי העלייה בתחלואה תהיה אדירה. אם ניקח סיכונים קטנים ונפתח רק במקומות עם תחלואה נמוכה, היא לא תיסגר. גם שם לא הייתי רוצה לפתוח מגיל 0 עד י"ב בבת אחת. יש לפתוח בהדרגה, אם זה מתקדם בסדר, להמשיך לפתוח".

ממילא החרדים יפתחו את הכל.

"צריכה להיות אכיפה משמעותית כדי לוודא שדברים שעובדים לא בהתאם להנחיות, נקנסים. זה כמו שיגידו 'מה את עושה עם 20 אלף אנשים שהיו בהלוויה?'. צריכה להיות אכיפה משמעותית. אני לא יכולה בגלל זה לומר שזה בסדר לערוך הלוויות של אלפים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות