אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסוחרים נקנסו ומאיימים לפנות לבג"ץ: "אכיפה בררנית" צילום: אוראל כהן, חיים הורנשטיין

הסוחרים נקנסו ומאיימים לפנות לבג"ץ: "אכיפה בררנית"

הסוחרים שפתחו היום חנויות בביג בת ים, ביג כרמיאל וקניון פתח תקווה, טוענים כי המשטרה אוכפת את הוראות הממשלה באופן שרירותי, מתוך שיקולים זרים ובלתי עניניים, "מדובר בהתנהלות מפלה, בלתי סבירה, בלתי מידתית". במכתב לשר הפנים טוענים בעלי העסקים כי במגזר החרדי והמגזר הערבי, מתנהל מסחר חופשי שלא בהתאם להנחיות ובהעדר פיקוח מטעם גורמי האכיפה

11.02.2021, 12:56 | אורנה יפת
שלושה קניונים, ביג בת ים, ביג כרמיאל וקניון פתח תקווה של קבוצת מליסרון, נפתחו הבוקר אלא שזמן קצר מאוחר יותר שוטרים פקדו את המקומות וחילקו קנסות לבעלי החנויות. גם סוחרים בשווקים פתחו הבוקר את החנויות ונתקלו בשוטרים שנתנו להם קנסות.

קראו עוד בכלכליסט

השוכרים והקניונים הודיעו אתמול כי ייפתחו שלושה קניונים על פי מתווה תו ירוק למתחסנים ובהתאם לכללי תו הסגול. הנהלת קבוצת ביג ובעלי רשתות אופנה הגיעו הבוקר לקניון בת ים לפקח על הפתיחה, אך כבר אתמול בערב הודיע ראש הממשלה כי האכיפה תוגבר ובהתאם לזאת כך הבוקר פקדו את הקניונים שנפתחו עשרות שוטרים שחילקו כאמור קנסות לעסקים.

לאור זאת, שלחה הבוקר התאגדות רשתות המסחר האופנה וההסעדה, באמצעות עורכי הדין עמית גרוס וירון טיקוצקי, מכתב התרעה לשר לבטחון פנים אמיר אוחנה, לפני פנייה לבג"ץ.

מרכז ביג בבאר שבע השבוע, צילום: חיים הורנשטיין מרכז ביג בבאר שבע השבוע | צילום: חיים הורנשטיין מרכז ביג בבאר שבע השבוע, צילום: חיים הורנשטיין

"כתוצאה מפרסום בעיתונות הכתובה והדיגיטלית אודות כוונת הפעלה ניסיונית במתווה "תו ירוק" למחוסני קורונה בלבד, בקניונים בבת-ים, פתח תקווה ובביג כרמיאל, נפרסו נכון למועד מכתב זה עשרות שוטרים של משטרת ישראל ומיהרו לחלק דו"חות וצווי סגירה לכלל העסקים הפעילים במתחמי הקניות, ואף ננקטו צעדי אכיפה משמעותיים כנגד חלק מחברי ההתאגדות.

"ברור שמטרת פעולה מתואמת ומתוכננת זו, בה נטלו כוחות משטרה נכבדים, עולה אף כדי פשיטה על אותם מתחמי קניות, הינה אך ורק יצירת תועלת תקשורתית ויצירת הד יח"צני לפעילות משטרת ישראל, כמי שאמונה ופועלת לאכיפת הוראות ממשלת ישראל בכל הנוגע למגבלות החלות על עסקים במדינת ישראל בתקופת הקורונה. פעולה זו בוצעה ע"פ הוראתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כפי ששודרה במדיה הטלוויזיונית אמש ונועדה לסכל בכוח ולמען יראו וייראו".

במכתב טוענים בעלי העסקים לאכיפה בררנית ומציינים כי בעוד במתחמי הקניות שעובדים על פי תו ירוק ושומרים על הכללים מקבלים בעלי העסקים קנסות, "נראה כי בערים של המגזר החרדי ושל המגזר ערבי, אשר רובן ככולן הינן ערים אדומות מתנהל מסחר חופשי שלא בהתאם להנחיות הממשלה ושלא בהתאם לכללי התו הסגול ובאין מפריע ובהעדר פיקוח מטעם גורמי האכיפה".

עוד מציינים במכתב ההתרעה לפני פנייה לבג"ץ כי מוסדות חינוך רבים נפתחים (במגזר החרדי), במלואם או בחלקם, מתקיימות הלוויות המוניות במגזר החרדי והערבי וכן אירועים וחתונות, וזאת בניגוד להוראות ממשלת ישראל ובניגוד לדין, "ומבלי שמשטרת ישראל טורחת לפקוד אותם או לאכוף את פעילותם בהתאם לחוק".

הקמעונאים טוענים כי משטרת ישראל אוכפת את הוראות הממשלה באופן שרירותי, מתוך שיקולים זרים ובלתי עניניים, או מטעמי יח"צ. "אין ולא יכול להיות חולק, כי התנהלות המשטרה בכל הנוגע לפשיטה המתואמת על מתחמי הקניות, ועליהם בלבד, מהווה פגיעה קשה בעסקים הפועלים בהם, וכי המדובר בהתנהלות מפלה, בלתי סבירה, בלתי מידתית, ובלתי שוויונית וכי הינה פסולה ומנוגדת לכל דין ומקימה להתאגדות ולחבריה הגנה מן הצדק".

בהתאגדות רשתות המסחר דורשים ממשטרת ישראל לאפשר המשך הפעלת המתחמים והקניונים, לבטל לאלתר את הקנסות שהוטלו על העסקים הבוקר, למסור מידע עדכני ביחס לכמות הדו"חות אשר חילקה המשטרה לעסקים ברחבי המדינה, ולפרט את השיקולים בהפעלת השוטרים הבוקר. ככל שלא יתקבל אישור המשטרה להפעלת מתחמי הקניות, הודיעו הקמעונאים כי יעתרו לבג"ץ וידרשו להסיר את האפליה ומדיניות האכיפה הבררנית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות