אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כלכלת בריטניה התכווצה ב-9.9% ב-2020 - השיעור החד בתולדותיה צילום: רויטרס

כלכלת בריטניה התכווצה ב-9.9% ב-2020 - השיעור החד בתולדותיה

ההתכווצות אשתקד היא יותר מכפולה מזו שנרשמה בשנת 2009 בעקבות המשבר הפיננסי העולמי. כלכלנים מגדירים את השנה האחרונה כ"איומה", אך עם זאת מביעים אופטימיות לגבי המחצית הראשונה של 2021: "בקרוב הסגרים עשויים להיות נחלת העבר"

12.02.2021, 10:50 | חדשות חוץ

כלכלת בריטניה התכווצה ב-2020 ב-9.9%, ההתכווצות השנתית הגדולה ביותר שלה מאז החל התיעוד, זאת על רקע נגיף הקורונה שהכה בפעילות הכלכלית במדינה. ברבעון האחרון של השנה צמח התמ"ג הבריטי באחוז, כך על פי משרד הסטטיסטיקה הלאומי, זאת על רקע הסגרים שהטילה הממשלה ברחבי המדינה בניסיון לעצור את התפשטות הנגיף.

קראו עוד בכלכליסט

ההתכווצות השנתית של 9.9% היא יותר מכפולה מזו של 2009, שנגרמה בעקבות המשבר הכלכלי העולמי. כלכלנים שנסקרו ע"י אתר רפיניטיב אמרו שהם צופים התכווצות שנתית של 8% ב-2020, עם צמיחה של 0.5% ברבעון הרביעי, זאת לאחר התאוששות מתוקנת של 16.1% ברבעון השלישי, בו הוקלו המגבלות. התמ"ג החודשי עלה בדצמבר ב-1.2% לעומת החודש שלפניו, אך נותר נמוך ב-6.3% מרמתו בפברואר 2020.  

נכון להיום בבוקר נרשמו בבריטניה יותר מ-4 מיליון מקרי קורונה ו-115,000 מקרי מוות, על פי מידע של אוניברסיטת ג'ונס הופקינס. בריטניה נפגעה מזנים חדשים ויותר מדבקים של הנגיף בחודשים האחרונים.

בית חולים בלונדון, צילום: רויטרס בית חולים בלונדון | צילום: רויטרס בית חולים בלונדון, צילום: רויטרס

היטש פתל, מנהל תיקי השקעות בחברת Quilter Investors, אמר שבריטניה חוותה "annus horribilis" ("שנה איומה" בלטינית), עקב משבר הבריאות, סגירת הכלכלה ואי הוודאות בנוגע לברקזיט. "עם זאת, 2020 נמצאת מאחורינו ובריטניה עומדת בפני מה שעשויה להיות מחצית שנייה מבטיחה ל-2021, בהינתן הצלחת מבצע החיסונים", הוא אמר. "אמנם התשקיף הזה עשוי להיסדק בקלות אם אחד הזנים החדשים יוכח כעמיד בפני החיסונים, אך נכון לעכשיו המדינה הצליחה להימנע ממיתון חמור פי שניים, ובקרוב הסגרים עשויים להיות נחלת העבר".

אנגליה עדיין נמצאת בסגר כולל ללא תאריך יציאה ברור, למרות שראש הממשלה בוריס ג'ונסון אישר ביום רביעי שבערך אחד מכל ארבעה מבוגרים, או 13 מיליון איש במדינה, כבר קיבלו את מנת החיסון הראשונה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות