אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המלווה של אולייר נידון למאסר וקיבל חנינה מטראמפ

המלווה של אולייר נידון למאסר וקיבל חנינה מטראמפ

בעל השליטה בחברת הנדל"ן האמריקאית קיבל הלוואות של 11.5 מיליון דולר מחברות שפעילותן הוכוונה ע"י ג'ונתן בראון, שנידון ל־10 שנות מאסר על הברחת מריחואנה. בראון קיבל חנינה מהנשיא היוצא לפני תום כהונתו

14.02.2021, 06:51 | יניב רחימי

יואל גולדמן, בעל השליטה באולייר, קיבל הלוואות של 11.5 מיליון דולר מחברות שפעילותן הוכוונה לכאורה על ידי ג'ונתן בראון (Jonathan Braun) שנידון ל־10 שנות מאסר על הברחת מריחואנה וששוחרר לאחרונה הודות להמתקת עונש שקיבל מהנשיא לשעבר דונלד טראמפ. כך עולה ממסמכים שהוגשו לבית המשפט בניו יורק. מדובר בשש הלוואות שונות, שנלקחו בין החודשים יוני ואוקטובר 2020. הריבית על אותן הלוואות מגיעה עד ל־20% בחודש.

קראו עוד בכלכליסט

על פי הנטען במסמכים שהוגשו לבית המשפט, ספקיות האשראי הן שלוש חברות שפעילותן הוכוונה על ידי בראון בזמן שריצה עונש מאסר בכלא הפדרלי. בראון נידון ל־10 שנות מאסר על ניהול רשת להברחת מריחואנה בהיקף גדול. אולם לאחרונה הוא שוחרר, לאחר שעונשו הומתק וקוצר על ידי נשיא ארה"ב לשעבר, דונלד טראמפ, רגע לפני שעזב את תפקידו בבית הלבן, בינואר השנה.

"מסמכי ההלוואה כוללים טעויות והצהרות מוטעות"

 

במסמך שהוגש על ידי אולייר מנג'מנט לבית המשפט נטען כי "הנאשמים העניקו הלוואות לזמן קצר לגולדמן וליישות שלו, אולייר מנג'מנט, בריביות פושעות, שלעיתים עברו את ה־200%". עוד נטען שברגע שגולדמן לא החזיר את ההלוואות, הנתבעים מימנו את ההלוואות בחוב חדש לזמן קצר, תוך שהם מכניסים לכיסם באופן לא חוקי "עמלת מלווה", "עמלות משפטיות" וריבית דיפולט", שניפחו את הריבית והעמלות המופקעות והפליליות שכבר נגבו.

בתצהיר שהגיש יואל בירן, המנכ"ל החדש של אולייר, שמונה על ידי מחזיקי האג"ח אחרי שהחברה הודיעה שלא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה, נטען שההנהלה של אולייר לא עודכנה ביחס להלוואות שגולדמן נטל והן התגלו לה רק לאחר הגשת התביעה בשבוע שעבר. "לא אולייר ולא חברות הבת שלה היו צד להסכמי ההללוואה. נראה כי מסמכי ההלוואה כוללים מספר טעויות והצהרות מוטעות" נטען בתצהיר של בירן.

פרשת ההלוואות הפרטיות של יואל גולדמן התפוצצה בעקבות תביעה שהוגשה לפני שבוע בניו יורק, שבה נטען שגולמן נטל הלוואה פרטית של 5 מיליון דולר שלא נפרעה. בכתב התביעה צוין שאולייר ויותר מ־100 מהחברות־הבנות שלה ערבות להחזר ההלוואה. מידע זה לא דווח למחזיקי האג"ח של אולייר בישראל, שהחוב של החברה כלפיהם מסתכם ב־2.3 מיליארד שקל.

מחר תתקיים אסיפת מחזיקי אג"ח של אולייר, שעל סדר יומה עדכון מנציגי החברה על מצב עסקיה, לרבות הליכי משא ומתן עם צדדים שלישיים ועם נושי החברה, כמו גם פירוט הפעולות שעל החברה לבצע על מנת לפרסם את דו"חותיה לרבעון השלישי, שלא פורסמו מאז 30 בנובמבר 2020. מחזיקי האג"ח, שרואים בפרשת ההלוואות הפרטיות של גולדמן קפיצת מדרגה ברצף האירועים החריגים בקריסת אולייר, ביקשו הבהרות ביחס ליכולתה להתנער מערבויות, שלטענתה ניתנו בלא סמכות.

"המשפחה שלך תמצא אותך צף בהדסון"

 

קיצור עונש המאסר של בראון נקבע ע"י טראמפ אף שבראון עדיין עומד בפני חקירות פליליות ואזרחיות. ביוני 2020 פורסם שהתובע הכללי של ניו יורק תובע מלווה טורף ("Predatory Lender") שאיים באלימות ובחטיפה, וגבה באופן לא חוקי מיליונים מעסקים קטנים. שמו של בראון מופיע בעיקר בפסקה שעוסקת בהתנהלות המרמתית והבלתי חוקית של חברות האשראי, כולל דרכים שבהן הנתבעים איימו על סוחרים שלא עמדו בתשלומים.

לפי הנטען בראון התקשר לבעלי עסקים ודרש תשלומים תוך כדי השמעת איומים כמו "אין לך מושג מה אני אעשה", ו"אני אקח את בנותיך ממך". לפי הפרסום של התובע הכללי בראון גם איים שיגיע לבית הכנסת של סוחר אחד בברוקלין ויכה אותו פיסית: "אני הולך לגרום לך לדמם", אמר. לחייב אחר הוא אמר "היה אסיר תודה שאתה לא בניו יורק, כי המשפחה שלך תמצא אותך צף בהדסון". 

יואל גולדמן יואל גולדמן יואל גולדמן

תגיות