אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יש קורונה, אין אמון בחיסונים, אך בהודו הקניונים מלאים צילום: איי פי

יש קורונה, אין אמון בחיסונים, אך בהודו הקניונים מלאים

הפצת מידע כוזב הביאה לשיעורי התחסנות נמוכים, אבל התחלואה נמצאת בירידה והצרכנים גודשים את החנויות, המספרות והמסעדות. אנליסט בבלומברג: "נתוני ההתניידות מראים על חזרה לשגרה במומבאי ובדלהי"

15.02.2021, 22:56 | חדשות חוץ

החיים בהודו, מדינת הענק שבה פגיעת הקורונה נחשבת לשנייה בחומרתה בעולם, חזרו כמעט לשגרה, זאת למרות היענות נמוכה יחסית להתחסנות, שעומדת במדינות מסויימות בתת היבשת על כ־22%, בעיקר ברקע הפצת מידע כוזב. חניוני הקניונים שוב מלאים, החנויות עמוסות והתורים למספרות ולמסעדות שוב מתארכים.

קראו עוד בכלכליסט

בשעה שאזורים נרחבים בארה"ב ובאירופה מצויים עדיין במשבר וסין עומדת על המשמר מפאת התפרצויות חדשות, נראה כי בהודו מתפוגגים החששות. במקביל לצניחת שיעורי ההדבקות והתמותה, החלו הצרכנים לצאת ולהניב לחברות הצרכנות רווחי ענק, מוקדם בהרבה מהצפוי.

חיסונים בהודו, צילום: רויטרס חיסונים בהודו | צילום: רויטרס חיסונים בהודו, צילום: רויטרס
שוק יום ראשון, ג שוק יום ראשון, ג'אמו הודו | צילום: איי פי שוק יום ראשון, ג

הירידה המתמדת במקרי ההדבקה מבלבלת את המדענים, במיוחד בהתחשב בכך שמדינות רבות בעולם נאבקות בגל שני, שלישי ורביעי. מספר מקרי הקורונה היומיים בהודו כבר התקרב ל־100 אלף בספטמבר אלא שמאז צנח בכמעט 90%. התמותה ירדה בשיעור דומה - מ־1,000 מקרי מוות ביום בספטמבר לפחות מ־100 כעת. אפידמיולוגים העלו את האפשרות כי הנתונים נמוכים באופן מלאכותי, בשל מיעוט בדיקות והיעדר נתוני תמותה מלאים באזורים כפריים, ואולם גם בניכוי הגורמים הללו, קצב ההדבקה מראה על מגמה חיובית.

תאילנד מציגה: התיירות בקיפאון, אך הכלכלה צמחה בזכות הסיוע הממשלתי תמריצים ממשלתיים ועלייה בביקושים המקומיים הביאו לצמיחה של 1.3% בכלכלה התאילנדית ברבעון הרביעי. גם כלכלת יפן רשמה התאוששות ברבעון הרביעי והתרחבה מעל התחזיות חדשות חוץלכתבה המלאה

אנליסטים ממשלתיים צופים צמיחה של 11% בשנה הפיסקאלית שתתחיל ב־1 באפריל, שיעור גבוה דיו על מנת להפוך התכווצות של 7.7% ב־2020.

כמה מהקמעונאיות הגדולות כבר קוטפות את פירות העלייה בביקושים. רילאיינס אינדסטריז שבבעלות המיליארדר מוקש אמבאני דיווחה על הכנסות שיא ברבעון שהסתיים ב־31 בדצמבר, בזכות עלייה במכירות הקמעונאיות. זרוע האופנה של קבוצת אדיטיה בירלה דיווחה על רווח נקי של 178 מיליון דולר ברבעון האחרון, לעומת הפסד של 114 מיליון דולר ברבעון המקביל ב־2019.

הזרוע המקומית של ענקית מוצרי הצריכה יוניליוור ציינה קפיצה של 20% במכירות ברבעון הרביעי. "לאחר תקופה קשה מאוד, הודו מחלימה במהירות", אמר אלן ג'ופ, מנכ"ל יוניליוור בראיון לערוץ הטלוויזיה של בלומברג.

"במומבאי ובדלהי, שהיו הנפגעות העיקריות מהמגפה, נראה שהחיים חזרו לשגרה מבחינת נתוני ההתניידות", אמר אבישק גופטה, שמסקר את כלכלת הודו עבור בלומברג.

מומחים מעריכים שהמדינה כבר הגיעה לחסינות עדר. אחרים הצביעו על תיאוריות ולפיהן יש בשכיחותן של המחלות הטרופיות בהודו כדי להגן מפני הקורונה. "הפחד התמתן", אמר טי. ג'ייקוב ג'ון, לשעבר ראש המרכז למחקר מתקדם בתחום הווירולוגיה במועצה למחקר רפואי בהודו. "האם המוטציה הדרום אפריקאית תגרום להתפרצות מחודשת? קשה להעריך". בהודו ניתנים חיסונים של אסטרה־זנקה וקובאקסין המקומי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות