אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הנפקת דניה סיבוס נסגרה לפי שווי של 1.65 מיליארד שקל צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

הנפקת דניה סיבוס נסגרה לפי שווי של 1.65 מיליארד שקל

חברת התשתיות תגייס הון בהיקף של 164 מיליון שקל ותבצע הצעת מכר בהיקף של 214 מיליון שקל. המשקיעים הגדולים בהנפקה: מור השקעות וכלל ביטוח. באישור רשות ני"ע, לא יתקיים מכרז ציבורי. שווי דניה סיבוס יעמוד על 1.8 מיליארד שקל אחרי הכסף

23.02.2021, 06:50 | גולן חזני
בשווי נמוך במעט מהשאיפה המקורית: דניה סיבוס חוזרת לבורסה ומדלגת מעל שלב המכרז הציבורי. ל"כלכליסט" נודע כי החברה השלימה גיוס של 360 מיליון שקל, שלא כולו יבוצע באמצעות הנפקת מניות. שווי החברה בהנפקה עומד על 1.65 מיליארד שקל לפני הכסף ועל 1.8 מיליארד שקל אחרי הכסף — נמוך במעט מהשווי שאליו כיוונה בתחילה, 2—2.5 מיליארד שקל.

קראו עוד בכלכליסט

בין המשתתפים הבולטים בהנפקה נמנים בית ההשקעות מור וחברת הביטוח כלל ביטוח, שהזמינו את מרבית המניות בהנפקה, וכן שורה של גופים מוסדיים, ביניהם מגדל ביטוח ובית ההשקעות אלטשולר שחם, שמחזיק ב־20% מאפריקה השקעות, החברה־האם של דניה סיבוס.

מימין יוסי לוי ואלי לוי מנכ"לים משותפים ומבעלי השליטה במור השקעות, צילומים: בועז צרפתי מימין יוסי לוי ואלי לוי מנכ"לים משותפים ומבעלי השליטה במור השקעות | צילומים: בועז צרפתי מימין יוסי לוי ואלי לוי מנכ"לים משותפים ומבעלי השליטה במור השקעות, צילומים: בועז צרפתי

בשליטה באפריקה השקעות (80%) מחזיקה לפידות קפיטל, שבשליטת יעקב לוקסנבורג (לוקסי).

חבילת תגמול נאה למנכ"ל

מבנה ההנפקה — שאותה מובילה חברת לידר חיתום בניהולו של רנן כהן־אורגד, כשלצידה פועלים אי.בי.אי, דיסקונט קפיטל וברק קפיטל חיתום — מורכב למדי. דניה סיבוס מבצעת במסגרתה גיוס הון של 164 מיליון שקל, באמצעות הצעה לא אחידה, וכן הצעת מכר בהיקף של 214 מיליון שקל. אלא שהצעת המכר מתבצעת באמצעות 12% ממניות החברה־הבת אפריקה מגורים, שיימכרו לחברה־האם אפריקה השקעות, שתחזיק 43% מאפריקה מגורים (שתהפוך מחברה־בת לחברה־אחות של דניה סיבוס), ולכן בסופו של דבר גם הסכום הזה יזרום לקופת דניה סיבוס, שתכיל 700 מיליון שקל.

תמורת ההנפקה תשמש את דניה סיבוס לשיפור ההון החוזר שלה, הבטחת מסגרות אשראי, הגדלת הפעילות בתחומי הקבלנות, הרחבת שני מפעלים והעמדת הון לפרויקטים שבהם היא מנסה לזכות.

ההנפקה, שקיבלה התחייבות חיתומית על רבע מהיקפה, כוללת שלב מוסדי בלבד ולא יתקיים שלב ציבורי. האישורים לכך התקבלו מרשות ני"ע ביום רביעי האחרון.

מנכ"ל דניה סיבוס רונן גינזבורג קיבל לקראת ההנפקה 155 אלף מניות חסומות במחיר ההנפקה ובשווי של 9 מיליון שקל, וכן אופציות ל־1% מהחברה. כלל עובדי החברה, כולל גינזבורג, קיבלו 619 אלף אופציות שניתנות למימוש ל־2% מהמניות. החברה תרשום הוצאה של 8 מיליון שקל בגין האופציות.

תשואה של 244% ללוקסי

למרות שדניה סיבוס שאפה להנפיק בשווי גבוה יותר, הרי שבעלי המניות שלה יכולים להיות מרוצים. לוקסי ואלטשולר שחם רכשו לפני שנה את אפריקה השקעות, שהחזיקה ב־100% מדניה סיבוס, תמורת 676 מיליון שקל, כך שההנפקה מציפה להם ערך רב. מדובר על תשואה של 244% בשנה.

"ל כלל ביטוח יורם נוה, צילום: עמית שעל "ל כלל ביטוח יורם נוה | צילום: עמית שעל "ל כלל ביטוח יורם נוה, צילום: עמית שעל

לפידות קפיטל, שנסחרת בבורסה בשווי של 1.9 מיליארד שקל לאחר שמנייתה טיפסה ב־69% בשנה האחרונה וב־130% בשלוש השנים האחרונות, הצליחה לרכוש את השליטה באפריקה השקעות — מה שנותר מאימפריית אפריקה ישראל של לב לבייב — לאחר שניצלה הססנות מסויימת מצד מאיר שמיר ויגאל דמרי שהתחרו מולה על רכישת החברה. דמרי, למשל, נסוג בפתאומיות מהמכרז, בנקודה קריטית בהתמודדות. שמיר, מצידו, הציע מחיר נמוך מלוקסי.

בעת שהתקיים המכרז על אפריקה השקעות, דניה סיבוס היתה בתקופה מורכבת. היא היתה, ועודנה, תחת איומים של תביעות בשל שלל פרשות, וחלק מהרוכשים הפוטנציאליים של החברה ביקשו שיפוי בשל כך, דבר שאותו המוכרים, מחזיקי האג"ח של אפריקה ישראל, לא הסכימו לתת.

הרוכשים הפוטנציאליים ביקשו את השיפוי חרף היותה של דניה סיבוס אחת מחמש חברות התשתיות הגדולות בארץ, שפעילותה כוללת סלילת כבישים והשתתפות בפרויקטים גדולים של תשתיות. כמו כן, באותה העת, דניה סיבוס היא בעלת השליטה באפריקה מגורים ומחזיקה בזכות כך בפעילות ענפה של בנייה למגורים. בנוסף, לחברה יש פרויקטים ברומניה, פולין וארה"ב, והיא מחזיקה בחברות־בנות שמייצרות מערכות אלקטרו־מכאניות, חלונות אלומיניום וביצוע עבודות של ביסוס ודיפון.

את תשעת החודשים הראשונים של 2020 דניה סיבוס סיימה עם הכנסות של 2.66 מיליארד שקל ורווח נקי של 74 מיליון שקל, שמשקף קצב של 100 מיליון שקל ל־2020 כולה. מדובר על עלייה של 7% בהכנסות ושל 60% ברווח הנקי בהשוואה לתקופה המקבילה ב־2019.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות