אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות ני"ע פתחה בחקירה נגד חברת אולייר

רשות ני"ע פתחה בחקירה נגד חברת אולייר

זאת בחשד לביצוע עבירות על פי חוק ניירות ערך - על כך דיווחה החברה האמריקאית בשעה 02:10 לפנות בוקר; אולייר האמריקאית היא החברה הזרה שגייסה ממשקיעים ישראלים את הסכום הגבוה ביותר - 2.4 מיליארד שקל - ומתקשה לעמוד בתשלומים למחזיקי האג"ח שלה; החקירה סביב החברה מורכבת מאחר שאין לה מטה בישראל; במקביל התפטר יואל בירן מתפקידו כמנכ"ל, ובמקומו מונה אסף רביד

05.03.2021, 08:52 | גולן פרידנפלד

רשות ני"ע פתחה בחקירה נגד חברת אולייר בחשד לביצוע עבירות על פי חוק ני"ע, כך הודיעה לפנות בוקר (ו') ב-02:10 החברה האמריקאית, שמתקשה לעמוד בתשלומים למחזיקי האג"ח שלה.

קראו עוד בכלכליסט

אולייר היא החברה הזרה שגייסה מהמשקיעים הישראלים את הסכום הגבוה ביותר- 2.4 מיליארד שקל. בדיווח לבורסה מציינת החברה כי "נתקבלה ממחלקת חקירות ברשות ני"ע דרישה להמצאת ידיעות ומסמכים במסגרת חקירה בחשד לביצוע עבירות על פי חוק ניירות ערך".

נכס של אולייר נכס של אולייר נכס של אולייר

המקרה של אולייר הוא מיוחד בכל ההיבט החקירתי: מכיוון שלחברה אין בישראל מטה שניתן לפשוט עליו ולהחרים מסמכים, התהליך במקרה זה מורכב יותר ונעשה בצורה של דרישת מסמכים מהחברה שראשיה יושבים בארה"ב. יחד עם זאת, בימים הקרובים צפויות פעולות חקירה נוספות בארץ ובחו"ל כדי לברר איך הגיעה החברה למצב בו אינה מסוגלת לשלם למחזיקי איגרות החוב שלה את התשלומים בזמן. זהו השלב הגלוי בחקירה שקדם לו שלב סמוי בו נאספו ראיות בהן עלו חשדות לביצוע עבירות לכאורה.

השלב הבא והמורכב ביותר בחקירה מסוג זה הוא חיקור הדין. במסגרתו צריכה רשות ני"ע הישראלית את שיתוף הפעולה של הרשות המקבילה בארה"ב כדי לבצע חיקורי דין לכל נושאי התפקידים בחברה, ובראשם יואל גולדמן, בעל השליטה בה.

יואל גולדמן יואל גולדמן יואל גולדמן

סימני האזהרה סביב אולייר היו ניכרים, ופורסמו בהרחבה כבר לפני יותר משנתיים בכתבה בכלכליסט: החל מהלוואות מוזרות בריבית מסוחררת שנלקחו ערב תשלום החוב רק כדי לעמוד בתשלום הריבית והקרן למחזיקי איגרות החוב, דרך כספים שהגיעו לבעל השליטה במקום לחברה עצמה ועד לשוכרים אלמונים ששכרו שטחי מסחר מהחברה כדי להשכירם הלאה, העניקו לאותם שטחים שוויים לא ריאליים אך התקשו להשכירם לשוכרים סופיים באותם מחירים.

במקביל לדיווח של החברה על החקירה שנפתחה, התפטר יואל בירן מתפקידו כמנכ"ל אולייר. בירם מונה לעשות סדר בחברה שעל פי דיווחיו חלק ניכר מהמידע על נכסיה התנהל בראש של בעל השליטה גולדמן . במקומו, כך על פי דיווחי החברה, מונה אסף רביד. רביד יזכה לשכר של 55 אלף דולר וכן יקבל כתב שיפוי שיגן עליו מפני תביעות על מהלכים שנעשו בחברה טרם כניסתו אליה.

תגיות