אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות ני"ע מאריכה את ההקלות בנושא ביטוח למנהלי השקעות צילום: אוראל כהן

רשות ני"ע מאריכה את ההקלות בנושא ביטוח למנהלי השקעות

לפי חוזר שפרסמה לאחרונה הרשות, ההקלות שניתנו בתחילת השנה למנהלי השקעות שלא עומדים בדרישות, במקרים בהם היקף הביטוח גבוה ממיליון שקל - יימשכו עד חודש יולי, וזאת עד לחקיקה מסודרת בנושא; בשנים האחרונות הביא הפרסום על מעילות לזינוק בפרמיה שנגבית בתחום, ועזיבת מבטחים

15.03.2021, 16:05 | אלמוג עזר

על רקע הקושי של מנהלי ההשקעות במציאת מבטח, האריכה רשות ניירות ערך את ההקלות בתחום הביטוח.

לפי חוזר שפרסמה לאחרונה הרשות בראשות היו"ר ענת גואטה, היא לא תפעל בחודשים הקרובים נגד בעלי רישיון לניהול השקעות שלא יעמדו בדרישת החובה לביטוח, עד שתעשה חקיקה מסודרת בנושא. מדובר במקרים בהם היקף הביטוח שערך מנהל ההשקעות גבוה ממיליון שקל. 

מדובר בהקלה שאושרה בתחילת השנה אך בעקבות פירוק הכנסת ואי יכולת לקדם חקיקה מוסדרת בנושא, האריכה הרשות את ההטבה עד לחודש יולי הקרוב.

קראו עוד בכלכליסט

ענף ניהול תיקי השקעות ושיווק השקעות הוא ענף שנמצא בקיפאון. בין השנים 2017 ל-2019 קטן מספר החברות שמנהלות תיקי השקעות מ-126 ל-123 וגם מספר החברות לייעוץ השקעות פחת. על רקע נתונים אלו הוחלט על הצעד ברשות ני"ע.

כך, אם על פי תקנות הביטוח מנהל ההשקעות נדרש להיקף ביטוח של יותר מ-1.6 מיליון שקל, הוא יוכל להסתפק בחצי מכך. אם היקף הביטוח המופחת מסתכם ביותר מ-20 מיליון שקל, הוא יוכל להסתפק ב-20 מיליון שקל בלבד. במידה שמנהלי השקעות בוחרים לנצל את ההטבה ולחרוג ממגבלת הביטוח הם יצטרכו לפנות ללקוחות ולמסור להם כי המנהלים אינם עומדי בתקני הביטוח הנדרשים. הקטנת הסכומים אותם מנהל ההשקעות נדרש לבטח תביא להוזלה משמעותית בעלויות הביטוח. 

ענת גואטה יו"ר הרשות לני"ע, צילום: ענבל מרמרי ענת גואטה יו"ר הרשות לני"ע | צילום: ענבל מרמרי ענת גואטה יו"ר הרשות לני"ע, צילום: ענבל מרמרי

במצב הנוכחי, קיים כשל שוק המתבטא בהיצע מוגבל של חברות מבטחות בתחום ועלייה עקבית בפרמיות הביטוח, אשר אינה משקפת בהכרח שינוי ברמות הסיכון או בהיקף התביעות בתחום.

לידי סגל הרשות הגיעו פניות רבות מאת תאגידים מורשים, שחווים קשיים משמעותיים במציאת גורם מבטח ובחידוש פוליסות הביטוח, בין היתר, בשל הביטוח המשמעותיים שהם מחויבים להעמיד בהתאם לתקנות. משבר הקורונה ופרסום על מעילות דוגמת המעילה בכספים שביצע אמיר ברמלי אף החריף את המצב והגדיל את הרצון של חברות הביטוח שלא לפעול או לכל הפחות להקטין פעילות בתחום זה.

כחלק מרצונה של הרשות להגדיל את היצע המבטחים היא פרסמה ב-2020 את סטטיסטיקת התביעות של חברות לניהול השקעות בין השנים 2015 ל-2019. זאת, מתוך מטרה להראות כי הפרמיות הגבוהות שנגבות בתחום - נגבות לחינם.

כיום סכומי הביטוח קבועים בתקנות ואינם נתונים לשיקול דעתו של בעל הרישיון. רשות ניירות ערך פועלת על מנת לשנות את תקני הביטוח דרך חקיקה שתיעשה לאחר הבחירות. המתווה החדש שמוצע עדיין יחייב את בעל הרישיון בביטוח אחריות מקצועית עבור לקוחותיו, אולם גבול האחריות המקצועית יהיה נתון לשיקול דעתו של בעל הרישיון, בהתאם להיקף פעילותו ומאפייניה.

העברת האחריות לבעל הרישיון תדרוש ממנו, בין היתר, לשקול את סוג כרית הביטחון שעליו להעמיד לשם הבטחת זכויות לקוחותיו ואת היקפה. אם יימצא שכרית הביטחון שבעל הרישיון העמיד עבור לקוחותיו לא הייתה סבירה הוא או הדירקטוריון שלו, אם מדובר בתאגיד, יהיו חשופים לתביעות אישיות ולאכיפה מצד הרשות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות