אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הלפרין מבטלת לביג עסקה במודיעין, ומקשה על נחמיאס

נחשף בכלכליסט

הלפרין מבטלת לביג עסקה במודיעין, ומקשה על נחמיאס

רשות התחרות הטילה וטו על העסקה שבה ביג רוכשת מישפרו את המרכז המסחרי במודיעין. העסקה היא נדבך מהותי במימון של רוכשי ישפרו, כידן דהרי וירון אדיב. אם השניים לא ירכשו את החברה מדסק"ש, בעליה החדשים ייאלצו למכור שני מרכזים מסחריים

17.03.2021, 07:18 | גולן חזני

ביג לא תרכוש את המרכז המסחרי ישפרו מודיעין, ותיאלץ לבטל את העסקה עם כידן דהרי וירון אדיב. זאת לאחר שרשות התחרות אסרה עליה, מחשש לפגיעה בצרכנים, לאור אחזקות אחרות שיש לביג במודיעין.

קראו עוד בכלכליסט

הממונה על התחרות מיכל הלפרין אישרה את המיזוג בין מגה אור לדסק"ש, אך העמידה כמה תנאים שפוגעים בעיקר במגה אור, ובראשם הרמיזה שגם אחזקה של 24.9%, כלומר פחות מ־25% ממניות דסק"ש, עלולה להיות מבחינתה הסדר כובל עבור מגה אור. הסדר כובל הוא מיזוג שעלול לפגוע בתחרות, והרשות מזהירה, למעשה, את בעל השליטה בחברה צחי נחמיאס, כי תעקוב אחרי פעילות מגה אור ודסק"ש ותבחן אותה מקרוב, לאור חשש אפשרי מפגיעה בתחרות.

לפיכך, להחלטת הלפרין יש משמעות שלילית יחסית בעבור נחמיאס וחיובית יותר עבור מחזיקי האג"ח של אי.די.בי מסדרות ט' ו־י"ד, שכבר בימים הקרובים ישלימו את העסקה למכירת 82% ממניות דסק"ש לקבוצה בהובלת מגה אור ונחמיאס. רמי לוי ורמי אונגר יצטרפו לקבוצה, עם אחזקות של 20% ו־5% מדסק"ש. מגה אור ושותפיה ישלמו 1.164 מיליארד שקל עבור 82% ממניות דסק"ש, 70% יירכשו מסדרה י"ד ו־12% מסדרה ט' הלא מובטחת.

דסק"ש מחזיקה בנכסים ובניין, וזו ב־100% ממניות ישפרו, שלה שבעה מרכזי קניות בישראל. נכסים ובניין חתמה על עסקה למכירת המרכזים האלה לדהרי ואדיב תמורת 800 מיליון שקל. השניים שילמו כבר 150 מיליון שקל, כאשר 100 מיליון שקל קיבלו כהלוואה מביג על חשבון רכישת המרכז המסחרי במודיעין תמורת 425 מיליון שקל.

התקוות של דהרי ואדיב למכור את המרכז הזה ביותר ממחצית מעלות כל מרכזי הקניות של ישפרו תתבדה, כאמור, והשניים ישארו עם שבעת מרכזי הקניות. העסקה למכירת המרכזים לדהרי ואדיב אמורה להסתיים בסוף החודש בתשלום של 650 מיליון שקל, אך במקרה של תקלה ישארו המרכזים בידי הקבוצה בראשות נחמיאס ורמי לוי. אם התסריט הזה יתממש, נחמיאס ייאלץ למכור מיידית את המרכזים במודיעין ובקריית גת. ביג שהיתה ועודנה שותפה של מגה אור בחברות ובנכסים שונים, לא תוכל לרכוש אותם, וכפי שנחשף ב"כלכליסט" הרשות איימה עליה בעיצום כספי.

נחמיאס ומגה אור, שכיוונו תחילה לרכוש 29.9% ממניות דסק"ש, החליטו לרדת מתחת ל־25%, כדי לא להיבלם על ידי חוק הריכוזיות. בינתיים מקדם משרד המשפטים חוק שאחזקה גבוהה מ־25% בחברה תהווה שליטה, וכך למעשה מנסה נחמיאס להתמודד גם מול חוק זה, ולא להיחשב בעל שליטה בדסק"ש. אך רשות התחרות רומזת לו שגם ברכישה של פחות מ־25% היא תעקוב אחר פעולות החברה שלו, מחשש לפגיעה בתחרות.

רשות התחרות ציינה בהודעתה כי "בדיקה באזורים שבהם פועלים הצדדים הביאה לכדי מסקנה שהם יחזיקו בנתח שוק משמעותי במודיעין וקריית גת, ולכן באותם אזורים המיזוג עלול להביא לפגיעה בתחרות ובצרכנים".

מרכז ישפרו במודיעין , צילום: סיון פרג מרכז ישפרו במודיעין | צילום: סיון פרג' מרכז ישפרו במודיעין , צילום: סיון פרג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות