אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לראשונה: מזרחי טפחות ינסה לגייס חוב בחו"ל

לראשונה: מזרחי טפחות ינסה לגייס חוב בחו"ל

הבנק שכר את סיטי וגולדמן זאקס לגיוס אג"ח מסוג קוקו - שבתרחיש קיצון תשלום הקרן יוכל להימחק; הערכות בשוק ההון הן שינסה לגייס 400-300 מיליון דולר

18.03.2021, 12:18 | עירית אבישר

מזרחי טפחות מנצל את הגאות בשווקים ויוצא לראשונה לגיוס חוב בחו"ל. הבנק, בניהולו של משה לארי, הודיע הבוקר (ה') לבורסה כי בכוונתו לגייס בחו"ל אג"ח מסוג קוקו.

קראו עוד בכלכליסט

לצורך כך שכר הבנק את בנקי ההשקעות סיטי וגולדמן זאקס כחתמים, ויחלו בשבוע הבא ברוד שואו מול משקיעים זרים. הכוונה היא לגייס מאות מיליוני דולרים.

סניף של בנק מזרחי טפחות, צילום: אוראל כהן סניף של בנק מזרחי טפחות | צילום: אוראל כהן סניף של בנק מזרחי טפחות, צילום: אוראל כהן

לפני שנה גייס בנק לאומי אג"ח מסוג קוקו בחו"ל בהיקף של 750 מיליון דולר, ולכן הערכות בשוק ההון הן שמזרחי טפחות יכוון לגיוס של 400-300 מיליון דולר.

אג"ח קוקו הן אג"ח שבהן בתרחיש של משבר קיצוני בבנק, ניתן למחוק לבעלי החוב חלק מהקרן או את כולה. הטריגר לכך הוא כשהלימות ההון של הבנק יורדת מתחת ל-5%, או כשהפיקוח על הבנקים מחליט שיש לבצע פעולה שכזו, ולכן הוא נחשב לבעל רמת סיכון גבוהה יותר מאג"ח רגיל, ובהתאם לכך גם התשואה עליו. זהו מכשיר שהבנקים החלו לגייס באמצעותו בשנים האחרונות, וכבר גייסו באמצעותו חוב בהיקף של מיליארדי שקלים.

זו כאמור הפעם הראשונה שמזרחי טפחות יוצא לגיוס חוב בחו"ל. ניתן להניח כי אם מזרחי טפחות היה רוצה, הוא היה יכול בקלות להשלים גיוס שכזה גם בישראל, בשל הגאות בשוק המקומי והדירוג הגבוה של הבנק. יחד עם זאת, מבחינת מזרחי טפחות, הגיוס הזה הוא הזדמנות להגדיל חשיפה למשקיעים זרים, שאולי גם תבוא לידי ביטוי בהמשך בהגדלת חלקם של הזרים בהחזקות במניות הבנק.

בשבועות האחרונים נרשמה עלייה ברמת התשואות באג"ח, כך שאם הבנק היה עורך את הגיוס לפני חודש, הוא כנראה היה יכול ליהנות מתמחור זול יותר לחוב. אולם מבחינת הבנק גם רמות התשואה הנוכחית בשוק האג"ח מספיק אטרקטיביות בכדי לצאת לגיוס.

תגיות