אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסכסוך במטבחי סמל: ביהמ"ש פסק שהאח לא ינהל את החברות המשותפות לו ולאחיותיו צילום: Google StreetView

פרסום ראשון

הסכסוך במטבחי סמל: ביהמ"ש פסק שהאח לא ינהל את החברות המשותפות לו ולאחיותיו

זאת לאחר שהאחיות ויקטוריה שדה וסברינה תותחני ואחיהן אלברט מוהדב הגישו תביעות הדדיות. שופטת ביהמ"ש המחוזי במחלקה הכלכלית, רות רונן, קיבלה חלקית את בקשת האחיות, ואסרה על האח לפתוח סניפים חדשים של רשת סמל, שלא באמצעות החברות המשותפות: "עולה החשש כי מוהדב יעדיף את טובתו האישית על פני החברות המשותפות"

25.03.2021, 14:52 | ליטל דוברוביצקי

הסכסוך המשפחתי ברשת מטבחי סמל הידועה, בו הגישו האחיות מצד אחד, והאח מצד שני, תביעות הדדיות מגיע להחלטה שיפוטית ראשונה. שופטת בית המשפט הכלכלי, רות רונן , קיבלה היום בחלקה את בקשת האחיות ויקטוריה שדה וסברינה תותחני נגד אחיהן אלברט מוהדב ואסרה על האח לפתוח סניפים חדשים של רשת סמל בהרצליה, שלא באמצעות החברות המשותפות לשלושת האחים.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בעסק משפחתי הכולל מספר חברות לייצור ושיווק מטבחים, שחלקן בבעלותו של האח אלברט מוהדב וחלקן בבעלות משותפות של מוהדב ושל שתי אחיותיו. מוהדב מחזיק עם רעייתו במניות מטבחי סמל ומטבחי סמל מחזיקה עם מוהדב בחברת סמל פרפקטו. לגישתו של האח סמל פרפקטו היא בעלת המותג מטבחי סמל.

כמו כן מחזיק האח בחברת סמל פרו. האחיות מחזיקות יחד עם מוהדב במניות בחברות המפעילות חלק מסניפי הרשת שהינן חברות משותפות (בתל אביב, ראשון לציון ורמת השרון).

עו"ד ארז חבר עו"ד ארז חבר עו"ד ארז חבר

כמו כן,  האחיות טענו שהאח מבקש לפתוח סניף חדש של סמל בהרצליה שירוקן מתוכן את הסניף מרמת השרון שמשותף לאחיות ולאח. השופטת אסרה פתיחתו שלא באמצעות החברות המשותפות לו ולאחיותיו והטילה על האח הוצאות בסך 7,000 שקל. עוד נקבע כי ככול שהדברים נוגעים לניהול חברת סמל ארכיטקטס ברמת השרון וסמל בנמל ישתנה הניהול כתוצאה מחילופי המנכ"ל בחברות אלה. כלומר, האח יפסיק למנכ"ל אותן בשלב זה.

יחד עם זאת בקשת האחיות למתן סעדים ביחס לעסקאות שלגישת האחיות בוצעו על ידי האח תוך ניגוד עניינים בעבר נדחתה. השופטת אף קבעה כי הטענה שלפיה האחיות אינן בעלות כישורים מספקים לנהל את החברות המשותפות באופן מיטבי לא הוכחה. "חזקה על האחיות שאם יתמנו לנהל את החברות המשותפות כי הן יעשו זאת כדי למקסם את רווחיהן". בסופו של יום בית משפט לא התערב בבקשתן של האחיות להחליף את ניהול החברות המשותפות".

"עולה החשש כי מוהדב ישקול את טובתו האישית ויעדיף אותה"

בית משפט קיבל את טענת האחיות שטענו באמצעות עו"ד ארז חבר ונירן דור ממשרד עמית פולק מטלון כי אחיהן נמצא בחשש למצב של ניגוד ענייניים בין החברות שבבעלותו הפרטית לבין החברות המשותפות.

השופטת קבעה כי "העובדה שבין החברות המשותפות לבין החברות שבבעלותו הפרטית של מוהדב מתקיימות עסקאות בהן מוהדב מצוי בשני עברי המשא ומתן היא כשלעצמה בעייתית. קיומן של עסקאות כאלה, מייצר באופן מבני את החשש כי מוהדב ישקול את טובתו האישית ויעדיף אותה על פני זו של החברות המשותפות". יש לציין כי מוהדב טען כי אלה אינם פני הדברים וכי היטיב עם החברות המשותפות.

מטבחי סמל, נמל תל אביב, צילום: Google StreetView מטבחי סמל, נמל תל אביב | צילום: Google StreetView מטבחי סמל, נמל תל אביב, צילום: Google StreetView

בתביעה שהגיש לאחרונה האח נגד האחיות טען באמצעות עו"ד שמואל גלינקא ממשרד שבלת כי "ברטו הקים בעשר אצבעות את רשת המטבחים המובילה כיום בישראל, רשת מטבחי סמל. במשך השנים ברטו העניק לאימו ולאחיותיו (הנתבעות) ללא תמורה ו/או כנגד תמורה סימלית שאינה משקפת את ערכן בפועל מניות בקבוצת החברות של הרשת, חברות אשר מפעילות בזכיינות כל אחת סניף של הרשת, אולם אף אחת מהן אינה מרכזת את פעילות הרשת. אין עוררין כי כוונת הצדדיים בעת הקמת סניפי הרשת היתה שלצורך ניהול החברות ברטו יהיה בעל רוב זכויות ההצבעה בחברות".

מנגד, טענו האחיות בתביעה שהגישו נגד האח לקיפוחן בחברות המשותפות – סמל ארכיטקטס ברמת השרון, סמל בנמל וסמל ראשון. במסגרת התביעה האחיות טענו כי אחיהן "ניכס לעצמו את כל ההישגים, החזון וההצלחות של קבוצת החברות, בעוד הוא משאיר את התובעות, אחיותיו, בצללים. הצגה מגמתית זו, היא בדיוק הסיפור מאחורי התנהלותו של מוהדב והתייחסותו כלפי אחיותיו".

עו"ד שמואל גלינקא מסר כי: "מדובר בהחלטת ביניים בלבד, במסגרתה ראה בית המשפט לדחות את כל דרישות האחיות לפיהן יש להן זכויות ברשת או במותג סמל. אין להחלטה כל השפעה או השלכה על פעילות הרשת או על מהלך עסקיה השוטף והיא ממשיכה לפעול במלוא המרץ לטובת לקוחותיה".

תגיות