אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הדולר בשיא של ארבעה חודשים: קופץ עד ל-3.34 שקלים צילום: שאטרסטוק

הדולר בשיא של ארבעה חודשים: קופץ עד ל-3.34 שקלים

המטבע האמריקאי רשם היום את השער היציג הטוב שלו מול מקבילו הישראלי, מאז ה-20 לנובמבר; הפאונד זינק ב-1% ושערו היציג נקבע על 4.61 שקלים, היורו טיפס ב-0.4% ושערו היציג נקבע על 3.93 שקלים; אנדרו אביר: "ירידה באבטלה כמעט ולא גורמת להתחזקות האינפלציה"

29.03.2021, 14:18 | כלכליסט
הדולר ממשיך במגמה החיובית שלו מול המטבע הישראלי - טיפס היום ב-0.5% ושערו היציג נקבע על 3.342 שקלים, הרמה הגבוהה שלו מאז ה-20 לנובמבר, שיא של יותר מארבעה חודשים. היורו התחזק ב-0.4% ושערו היציג נקבע על 3.932 שקלים. הפאונד זינק ב-1% ושערו היציג נקבע על 4.616 שקלים. ברקע לירידות בשקל, תוצאות הבחירות והמגעים לבניית קואליציה.

קראו עוד בכלכליסט

אנדרו אביר מנהל חטיבת השווקים של בנק ישראל אמר הבוקר בראיון לכלכליסט כי "אין לנו בעיה של אינפלציה כבר הרבה שנים. הבנקים המרכזיים ניצחו את האינפלציה. הפירות של הניצחון הזה הם ניהול מדיניות ריבית ריאלית נמוכה וזה תמך בצמיחת המשק".

אנדרו אביר, המשנה לנגיד בנק ישראל, צילום: עמית שעל אנדרו אביר, המשנה לנגיד בנק ישראל | צילום: עמית שעל אנדרו אביר, המשנה לנגיד בנק ישראל, צילום: עמית שעל

"כלומר, ירידה באבטלה כמעט ולא גורמת להתחזקות האינפלציה. לא שאין סיכון לאינפלציה אלא שהסיכון המרכזי הוא התעסוקה. לכן אמרנו שנשאיר את הריבית נמוכה לתקופה ארוכה מאוד, כי החשש שלנו אינו מעלייה באינפלציה אלא מאבטלה גבוהה", אמר אביר.

מדוחות בנק ישראל ל-2020 עולה כי יתרות המט"ח של הבנק קטנו בשיעור של כ-25.1 מיליארד שקל, כתוצאה מהפרשי שער שליליים לא ממומשים שנצברו עקב ייסוף של השקל מול המטבעות העיקריים שבהם מוחזקים היתרות ובעיקר מול הדולר.

גידול של 70 מיליארד שקל במטבע המקומי נבעו בעיקר מגידול ביתרת האג"ח הממשלתיות בסך של 45.3 מיליארד שקל, אג"ח שנרכשו במסגרת מדיניות הבנק לסיוע למשק להתמודדות עם משבר הקורונה.

וסיליוס קיונאקיס, ראש אסטרטגיית מט"ח של הבנק השוויצרי לומברד אודייר: "הדולר התחזק במארס בזמן שהתשואות הנומינליות והריאליות בארה"ב נמצאות בעלייה משמעותית. הגידול בתשואות במקביל לתנודתיות הגבוהה הוביל את המשקיעים לדחוף את הדולר למעלה. עם זאת, תוצאות ועידת השוק החופשי של הפד באמצע מארס, כבר החלו להכביד על הדולר".

לדברי קיונאקיס "הכלכלה העולמית נמצאת כעת בשלב מוקדם של התאוששות חזקה מהמשבר. היסטורית, עליות כאלה במסחר ובצמיחה מובילות לעלייה הדרגתית בתשואות ולהיחלשות הדולר, ואנו בלומברד אודייר מאמינים שכך יהיה. תחזית זו עלולה להשתנות במידה ויהיו עליות פתאומיות משמעותיות בתשואות מבלי שהפד יתערב, תרחיש שיתמוך בדולר. זהו אמנם סיכון לא מבוטל, אך אנו מתקשים להאמין כי הפד יישאר אדיש להידוק התנאים הפיננסיים, במיוחד לאור יעד האינפלציה הממוצע החדש שהציב".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות