אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פיצול דלק ישראל לשתי חברות הקפיץ את השווי שלה ב־60% צילום: צביקה טישלר

פיצול דלק ישראל לשתי חברות הקפיץ את השווי שלה ב־60%

הערכת שווי שנעשתה לחברה שהתפצלה, אחרי שהשליטה בה נמכרה ללהב אל.אר ואורי מנצור לפי שווי של 750 מיליון שקל, קבעה לשתי הזרועות שלה שווי מצרפי של 1.2 מיליארד שקל. הרוכשים וקבוצת דלק רשמו רווח חד־פעמי

01.04.2021, 07:03 | גולן חזני

הפיצול משתלם: להב אל.אר שבשליטת אבי לוי, מנכ"ל מליסרון לשעבר, פרסמה את דו"חותיה הכספיים לשנת 2020 ומהם עולה כי שווי דלק ישראל זינק ב־450 מיליון שקל ועומד כעת על 1.2 מיליארד שקל, עלייה של 60% בתוך כחודשיים.

קראו עוד בכלכליסט

בחודש אוקטובר האחרון השלימה קבוצה שמורכבת מלהב ואיש העסקים אורי מנצור את רכישת השליטה בדלק ישראל (70% בחלוקה שווה) מידי קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה, ומאז הגדילה להב אל.אר את חלקה ב־5%, כך שכיום דבוקת השליטה מחזיקה ב־75% מדלק ישראל ואילו קבוצת דלק מחזיקה ב־25%.

אבי לוי בעל השליטה בלהב אל.אר, צילום: אביב אברמוב אבי לוי בעל השליטה בלהב אל.אר | צילום: אביב אברמוב אבי לוי בעל השליטה בלהב אל.אר, צילום: אביב אברמוב

הרכישה נעשתה לפי שווי של 750 מיליון שקל לדלק ישראל, ומאז היא פוצלה לשתי חברות במבנה בעלות זהה: חברת תפעול וקמעונאות שמפעילה את 240 תחנות הדלק של דלק ישראל ואת חנויות הנוחות שפועלות בשטחן, וחברת נדל"ן בשם דלק נכסים, שקיבלה לידיה את 54 תחנות הדלק שנמצאות בבעלות דלק ישראל, שאותן היא משכירה לחברת התפעול עבור 50 מיליון שקל בשנה.

בנוסף, חברת הנדל"ן פועלת למימוש זכויות בנייה בשטח של 25 אלף מ"ר ששייכות לתחנות הדלק שבבעלותה. הערכת שווי עדכנית שבוצעה לשתי החברות קבעה כי שוויין המצרפי עומד על 1.2 מיליארד שקל.

הרווח הנקי זינק פי 6

כתוצאה מהערכת השווי רשמה להב אל.אר רווח חד־פעמי של 93 מיליון שקל אחרי מסים - שהביא לכך שאת 2020 סיימה להב אל.אר ברווח נקי של 132.6 מיליון שקל — כמעט פי 6 לעומת הרווח ב־2019 שעמד על 22.7 מיליון שקל. אולם גם בנטרול רווח חד־פעמי זה, הרווח הנקי של להב אל.אר עלה ב־75% לעומת 2019, ל־39.7 מיליון שקל. הערכת השווי הניבה רווח חד־פעמי גם למנצור ולקבוצת דלק.

להב אל.אר עוסקת גם בנדל"ן מניב בגרמניה ובאנרגיה ירוקה. בגרמניה החברה מחזיקה ב־70 מרכזים מסחריים בשווי של כמיליארד שקל, זאת לאחר שבמהלך 2020 בוצעו שערוכים חיוביים של 45 מיליון שקל לנכסים שלה. השוכרים המרכזיים בנכסים אלה הם רשתות גדולות של סופרמרקטים ורשתות "עשה זאת בעצמך".

ההכנסות מתחום הנדל"ן להשקעה עמדו על 43.3 מיליון שקל ב־2020, עלייה של קרוב ל־78% לעומת השנה שקדמה לה, אז עמדו ההכנסות מתחום זה על 24.4 מיליון שקל. עלייה זו מיוחסת, בין היתר, לעסקה שהושלמה ביוני שבה רכשה להב אל.אר 31 מרכזים מסחריים בגרמניה, וכן לחתימת וחידוש חוזים.

ההכנסות מתחום האנרגיה הירוקה עמדו על 7.2 מיליון שקל — פי 3 בהשוואה ל־2019, אז עמדו ההכנסות מתחום זה על 2.4 מיליון שקל. העלייה בהכנסות מיוחסת לכך שבחודש מאי האחרון השלימה החברה הבת להב אנרגיה ירוקה את רכישתן של 6 חברות פרטיות שמחזיקות ב־89 מתקנים פוטו־וולטאיים שמייצרים 5 מגה־וואט תמורת 39 מיליון שקל.

להב אל.אר חזרה לתחום האנרגיה הירוקה לאחר שמכרה את חלקה (35%) בסולגרין לג'נריישן קפיטל בהליך תחרותי שיצא לדרך לאחר ששני הצדדים החליטו להיפרד. מאז שלהב נפרדה מסולגרין, ביצעה האחרונה גיוסי הון משמעותיים של מאות מיליוני שקלים, וב־12 החודשים האחרונים מניית סולגרין שילשה את מחירה, לשווי שוק של 985 מיליון שקל.

המניה עלתה ב־85% בשנה

לוי, יו"ר להב, אמר כי "השנה חזרנו לעסקי האנרגיה הירוקה, רכשנו פורטפוליו של 5 מגה־וואט ומאז עסקי האנרגיה הירוקה גדלו בצורה משמעותית. זו היתה שנה מוצלחת לחברה שהסתיימה בתוצאות שיא, ויש עוד עשייה רבה לפנינו בכל התחומים".

מניית להב, שנמצאת בשליטת לוי, אלי להב ואיליק רוז'נסקי, עלתה אתמול ב־2.8% ובכך השלימה עלייה של 85% ב־12 החודשים האחרונים. כיום החברה נסחרת לפי שווי שוק של 930 מיליון שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות