אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טראקס הישראלית גייסה 640 מיליון דולר - הגיוס הגדול בארץ אי פעם צילום: באדיבות טראקס

טראקס הישראלית גייסה 640 מיליון דולר - הגיוס הגדול בארץ אי פעם

טראקס (Trax), שהקימו יואל בר אל ודרור פלדהיים, פיתחה פתרונות ראייה ממוחשבת ועיבוד נתונים לעולם הקמעונאות. החברה, שגייסה עד היום 360 מיליון דולר, ביצעה את הגיוס הפעם לפי שווי ענק שמוערך בכ-2.25 מיליארד דולר. לכלכליסט נודע כי טראקס מתכננת הנפקה בהמשך השנה

07.04.2021, 15:59 | מאיר אורבך

הגיוס הגדול ביותר בישראל אי פעם. חברת טראקס (Trax), שפיתחה פתרונות ראייה ממוחשבת ועיבוד נתונים לעולם הקמעונאות, גייסה 640 מיליון דולר, לפי הערכת כלכליסט בשווי 2.25 מיליארד דולר, בסבב גיוס חמישי (Round E), בהובלת קרן ההשקעות של סופטבנק - SoftBank Vision Fund 2 וקרנות טכנולוגיה בניהולה של המשקיעה הנוכחית של החברה BlackRock.

קראו עוד בכלכליסט

סבב הגיוס הנוכחי מורכב מהשקעה ישירה בחברה ומרכישת מניות מבעלי מניות קיימים, ובהשתתפות משקיעות נוספות כגון: OMERS - אחת מקרנות הפנסיה הגדולות בקנדה, ו-Sony Innovation Fund by IGV.

החברה לא ציינה את החלוקה בין שני מרכיבי ההשקעה אבל על פי הערכת כלכליסט, נפח ההשקעה בסקנדרי (מכירת מניות משנית) עומד על כ-300 מיליון דולר. מרבית המוכרים של המניות בעסקת הסקנדרי היו בעלי מניות ותיקים שביקשו לממש חלק מאחזקתם, כאשר מרביתם שמרו חלק מהמניות לקראת הנפקה. זו צפויה ככל הנראה ב-2021 בהתאם לתנאי השוק. עד היום גייסה החברה 360 מיליון דולר ללא הגיוס הנוכחי.

צילום המלאי במובייל, צילום: באדיבות טראקס צילום המלאי במובייל | צילום: באדיבות טראקס צילום המלאי במובייל, צילום: באדיבות טראקס

"סופטבנק מביאה מימד אסטרטגי"

 

החברה נוסדה בשנת 2010 ע"י יואל בר אל ודרור פלדהיים ולה משרדים מרכזיים בישראל, בסינגפור ובסן פרנסיסקו והיא מספקת פתרונות ללקוחותיה ביותר מ -90 מדינות ברחבי העולם.

בר אל פרש במהלך השנה האחרונה מתפקיד המנכ"ל לאחר שנים רבות והתמנה ליו"ר החברה. בשיחה עם כלכליסט מספר בר אל: "פנינו לגופים רבים בעולם ומצאנו אוזן קשבת מהרבה מהם שרואים אותנו כחברה שממשיכה לצמוח קדימה כחברה ציבורית בעתיד והם משקיעים בכל השלבים האלה. סופטבנק משקיעות בהרבה חברות טכנולוגיות בצמיחה מהירה. בסופו של דבר סופטבנק היא קרן השקעות הטכנולוגיה הכי גדולה בעולם וכל קרן לוקחת סיכון. לעיתים מצליחים יותר או פחות, אבל בסופו של דבר היא הכי גדולה ומובילה והחיבור אליהם ישפיע על ההצלחה שלנו בעתיד. אני חושב שסופטבנק מביאה מימד אסטרטגי שאף אחד לא מביא בדרך כלל".

מייסדי Trax. מימין: יואל בר אל (יו"ר ודרור פלדהיים, צילום: באדיבות טראקס מייסדי Trax. מימין: יואל בר אל (יו"ר ודרור פלדהיים | צילום: באדיבות טראקס מייסדי Trax. מימין: יואל בר אל (יו"ר ודרור פלדהיים, צילום: באדיבות טראקס

לדבר בר אל, למרות הסכום העצום שגייסה החברה, הרי שסופטבנק לא השתלטה על החברה אלא הפכה להיות המשקיעה המרכזית בה לצד בלקרוק. "ההשקעה לא תהפוך אותן לרוכשות של החברה. סופטבנק תהיה המשקיע הגדול של Trax אבל לא קרוב לרכישה של החברה. שימור הגידול יאפשר לעשות מהלכים בשוק שלא יכולנו לעשות עד כה והרבה כח לבחור את הזמן הנכון שבו נרצה לעשות רכישות ולצאת להנפקה ציבורית מעמדה של כח", אומר בר אל.

בר אל לא יכול להתייחס לנושא ההנפקה של החברה, אבל לכלכליסט נודע כאמור שהחברה עדיין מתכננת הנפקה במהלך 2021.

"החברות רואות את היציאה מהמשבר"

פלטפורמת הענן של Trax מאיצה את הטרנספורמציה הדיגיטלית של יצרנים בתחום מוצרי הצריכה ורשתות מזון קמעונאיות, בכך שהיא מספקת להן בזמן אמת, תמונת מצב עדכנית על מצב החנות ותובנות על התנהגות הצרכנים. השנה האחרונה לא היתה פשוטה לחברות העוסקות בתחום הצרכנות הפיזית, כאשר צרכנים רבים נמנעו מלהגיע לחנויות והעדיפו רכישה מקוונת גם של מוצרי מזון.

מתקן של חברת Trax בסופרמרקט, צילום: באדיבות טראקס מתקן של חברת Trax בסופרמרקט | צילום: באדיבות טראקס מתקן של חברת Trax בסופרמרקט, צילום: באדיבות טראקס

"יש הרבה אופטימיות בעולם לקראת סוף הקורונה בזכות החיסונים", אומר בר אל. "אנחנו חשים אותה כבר בתוצאות שלנו והרבעון הרביעי של 2020 היה הכי טוב בתולדות החברה, ואנחנו נגדל בצורה משמעותית ב-2021. יש התאוששות גם במגזר היצרנים והצרכנים כאשר הם יוצאים במובן של קניות וגודל הסל שאותו קונים ויש אופוטימיות בכלכלה העולמית וחלק מאותה הוצאה מגיע לעולם הריטייל. החברות רואות את היציאה מהמשבר".

באמצעות הפתרונות שפיתחה הופכת Trax תמונות מדף יומיומיות לתובנות עסקיות בזמן אמת, המאפשרות ללקוחותיה לקבל החלטות מבוססות נתונים ולבצע התאמות, באופן מידי ותוך כדי תנועה. טכנולוגיה זו מסייעת לקמעונאיות להגדיל את מחזורי המכירות, להפחית עלויות תפעול ולשפר את חווית הקניה של הצרכן.

"הטמעת טכנולוגיות דיגיטליות בשגרת העבודה של רשתות קמעונאיות, הפכה בשנים האחרונות לסטנדרט שאין להתעלם ממנו", אומר בר אל. "בזכות עבודה קשה ומסירות של הצוותים ב- Trax ואמון מצד שותפינו העסקיים, הצלחנו לסמן את שנת 2020 כשנה של צמיחה, למרות מגפת הקורונה. הפתרונות שפיתחנו נותנים מענה לצרכיהם המורכבים של יצרנים ורשתות קמעונאיות ומסייעים להם להסתגל במהירות, לתמורות בשוק. הגיוס הנוכחי מחזק את מעמדה של Trax בראש ספינות הדגל המובילות את עתיד שוק הקמעונאות, תוך שילוב של הפן הפיזי והדיגיטלי, על מנת לספק לצרכנים את חווית קניה הטובה ביותר".

קריס לי, דירקטור ב-SoftBank Investment Advisers: "הכלים הטכנולוגיים שפיתחה Trax המבוססים על בינה מלאכותית וטכנולוגית זיהוי תמונה מייעלים את פעילותן של קמעונאיות בכך שהן מאפשרות ליצרנים ולקמעונאים ליישם אסטרטגיות מלאי ומכירה טובות יותר על בסיס של ניתוח נתונים".

ג'סטין בהר, מנכ"ל Trax הוסיף: "כבר למעלה מעשור שאנחנו ב-Trax מפתחים את פלטפורמת הענן המבוססת בינה מלאכותית שנועדה לייעל את פעילותן של קמעונאיות ברחבי העולם. התחלנו את המסע שלנו ביצירת פתרונות ראיה ממוחשבת חדישות למגזר הקמעונאי ומאז הרחבנו את סל הפתרונות הטכנולוגיים המשרתים את צורכיהן של רשתות קמעונאיות ויצרנים. ההשקעה המשמעותית של SoftBank, Blackrock והשותפים הנוספים, תתרום לקידום ההתפתחות הטכנולוגית של תחום הקמעונאות ברמה הגלובלית ולחיזוק מעמדה של Trax כמובילה בתחומה״.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות