אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סעודיה מוכרת 49% מחברה בת של ארמקו ב-12.4 מיליארד דולר צילום: רויטרס

סעודיה מוכרת 49% מחברה בת של ארמקו ב-12.4 מיליארד דולר

קבוצת משקיעים בהובלת EIG תרכוש קרוב למחצית מחברת הצנרת של ענקית הנפט הסעודית; זאת כחלק מניסיונה של המדינה להיפתח להשקעות זרות ולהשתמש בכסף לשם גיוון כלכלתה

10.04.2021, 14:09 | חדשות חוץ

קבוצת משקיעים בראשות חברת EIG Global Energy Partners הסכימה לרכוש מניות בשווי 12.4 מיליארד דולר של חברה בת של ארמקו הסעודית. 

קראו עוד בכלכליסט

הקבוצה תרכוש 49% מהמניות של חברת Aramco Oil Pipelines, חברה חדשה עם זכויות ל-25 שנה לתשלומים על נפט שיועבר דרך רשת הצינורות של ענקית הנפט הסעודית, כך מסרה EIG.

מתקן של ארמקו, צילום: רויטרס מתקן של ארמקו | צילום: רויטרס מתקן של ארמקו, צילום: רויטרס

על פי העסקה שוויה של ארמקו אויל פייפליינס מוערך ב-25 מיליארד דולר.

העסקה היא חלק מניסיונה של סעודיה להיפתח להשקעות זרות ולהשתמש בכסף כדי לגוון את כלכלתה. מכירת מניות עוזרת לחברה גם לשלם לבעלי המניות, ולהשקיע בשדות נפט ומזקקות. החברה שילמה 75 מיליארד דולר בדיווידנדים בשנה שעברה, הסכום הגבוה ביותר של חברה  ציבורית בסעודיה, שכמעט כולו הועבר למדינה.

ארמקו הפכה לחברה השלישית בגודלה בעולם מבחינת ערך שוק, כשלפניה רק אפל ומיקרוסופט, זאת לאחר הנפקה ראשונית ב-2019 שעזרה לה לגייס 25.6 מיליארד דולר תמורת פחות מ-2% ממניותיה. "העסקה הזאת מגדירה את הדרך קדימה עבור התוכנית לאופטימיזציה בתיק ההשקעות שלנו", כך אמר מנכ"ל ארמקו אמין נאסר, "מבנה ההון החזק של ארמקו יחוזק עוד יותר בזכות העסקה הזאת, ובתורו יעזור לנו למקסם את הרווחים של בעלי המניות שלנו".

העסקה תוארה כהסכם חכירה וחכירה חוזרת. ארמקו שנמצאת בשליטת המדינה תחכיר את זכויות השימוש בצינורותיה לארמקו אויל פייפליינס, והישות החדשה תעניק בחזרה לארמקו את הזכות הבלעדית להפעיל ולתחזק את רשת הצינורות במשך 25 שנה, ולגבות בתמורה עמלה מהחברה האם. ארמקו תמשיך להחזיק בבעלות על הצינורות. "העסקה הזאת מתאימה לפילוסופיה של EIG של השקעה בנכסים איכותיים עם תזרימי מזומנים חוזיים של תשתיות חיוניות", כך אמר רוברט בלייר תומס, מנכ"ל EIG. החברה שבסיסה בוושינגטון מחזיקה בנכסים בתחום האנרגיה בשווי 22 מיליארד דולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות