אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משה ברקת מתנגד למינוי שלמה אליהו ליו"ר מגדל ביטוח צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

משה ברקת מתנגד למינוי שלמה אליהו ליו"ר מגדל ביטוח

יו"ר רשות שוק ההון הזהיר שמינוי אליהו ליו"ר מגדל ביטוח בנוסף לתפקידו כיו"ר מגדל אחזקות עלול "לפגוע בניהול התקין של עסקי החברה"; לפני חצי שנה נאלץ אליהו לעזוב את דירקטוריון מגדל ביטוח לאחר התערבות בניהול החברה

12.04.2021, 15:55 | גולן חזני

משה ברקת, יו"ר רשות שוק ההון, מתנגד למינויו של שלמה אליהו בעל השליטה במגדל לתפקיד דירקטור ויו"ר במגדל ביטוח, כך נודע לכלכליסט.

קראו עוד בכלכליסט

כפי שפורסם בכלכליסט, אליהו מעוניין בנוסף לתפקידו כיו"ר מגדל אחזקות, להתמנות לדירקטור ויו"ר בחברה הבת מגדל ביטוח.

שלמה אליהו, צילום: עמית שעל שלמה אליהו | צילום: עמית שעל שלמה אליהו, צילום: עמית שעל

ביום שלישי אמור להתכנס דירקטוריון מגדל אחזקות כאסיפת בעלי מניות של מגדל ביטוח, ולהחליט על מינויו של אליהו כדירקטור במגדל ביטוח ובהמשך גם על מינויו ליו"ר החברה.

מגדל ביטוח כפופה לרשות שוק ההון, בעוד שמגדל אחזקות, החברה האם, שמחזיקה במלוא המניות של מגדל ביטוח, כפופה לרשות ניירות ערך.

באוקטובר האחרון נכנע אליהו להוראה של רשות שוק ההון וברקת לבחור אם להישאר כיו"ר מגדל אחזקות או כדירקטור במגדל ביטוח ובחר בתפקיד יו"ר מגדל אחזקות. עתה הוא מעוניין לשמש כיו"ר בשתי החברות, בדומה ליאיר המבורגר בהראל ודני נווה בכלל ביטוח עד לפני חצי שנה, ובני גבאי בהפניקס.

ברקת העביר את ההוראה בזמנו בשל ממצאים של רשות שוק ההון על התערבות של אליהו בפעילות המנהלים במגדל ביטוח. ברשות לא היו מרוצים מהתערבותו הבלתי פוסקת של אליהו בניהול השוטף של החברה, והחששות של ברקת נגעו להפרות של כללי הממשל התאגידי (עד כדי חשש להפרת חובת אמונים מצד חלק מהדירקטורים), ניהול ההון והיציבות של החברה.

הרשות הכינה טיוטת דו"ח חמורה נגד מרבית הדירקטורים בחברה, אבל הקפיאה אותו לאור העובדה שאליהו הסכים לפנות את מקומו בדירקטוריון מגדל ביטוח. התנאי היה הכנת כללים של "נוהל בעל שליטה", שיקבעו את מידת מעורבותו האפשרית של בעל השליטה במגדל בנעשה בחברה.

הממונה על שוק ההון משה ברקת הממונה על שוק ההון משה ברקת הממונה על שוק ההון משה ברקת

לברקת אין סמכות להעביר הוראות לדירקטוריון מגדל אחזקות, ואת ההוראות שלו הוא מעביר לדירקטורים במגדל ביטוח. ארבעה מהדירקטורים מכהנים גם כדירקטורים במגדל אחזקות, ולכלכליסט נודע כי ברקת שיגר לארבעה מכתב שמזהיר אותם מלקבל החלטה על מינויו של אליהו תוך הצגת התנגדות גורפת של רשות שוק ההון למהלך.

"בימים האחרונים נודע לנו כי הועלתה האפשרות שדירקטוריון מגדל אחזקות יפעל לזימון אסיפה כללית במגדל ביטוח, בה יצביע על מינויו של בעל השליטה במגדל אחזקות, מר שלמה אליהו, כמועמד לכהונה כדירקטור", כתב ברקת במכתב. "וככל שמר אליהו ימונה בה, יפעל דירקטוריון מגדל ביטוח למנותו כיו"ר החברה".

ברקת המשיך והציג את התנגדותו הגורפת למהלך. "עצם העלאת נושא זה לדיון הוא מהלך מעורר תמיהה, בין היתר לנוכח חלופת המכתבים הענפה המוזכרת בסימוכין, ובכלל זה הצעדים אשר לקח על עצמו דירקטוריון מגדל ביטוח אל מול רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, אשר טרם הושלמו למועד מכתבנו זה (הכוונה לנוהל בעל שליטה – ג"ח), וכן הודעת מר אליהו לפיה בחר להתמנות כיו"ר דירקטוריון מגדל אחזקות חלף כהונה בדירקטוריון מגדל ביטוח. כמו כן, בשים לב לחוסר היציבות המתמשך בדירקטוריון מגדל ביטוח, הרינו סבורים כי הצבת מר אליהו בדירקטוריון החברה עלולה לפגוע בניהול התקין של עסקי החברה".

בסיום המכתב הזכיר ברקת כי בידיו הסמכות לא לאשר נושאי משרה במגדל ביטוח. מינוי של דירקטור חדש בחברת ביטוח צריך לקבל את אישור רשות שוק ההון, והכוונה היא שגם אם אליהו ייבחר כדירקטור, ברקת לא יאשר את המינוי. 

ברקת שלח רמז עבה לדירקטורים: "אנו סבורים כי הצבעה בעד החלטה כאמור על ידיכם, כדירקטורים המכהנים במקביל במגדל ביטוח, עומדת בניגוד לחובתכם לפעול לטובת החברה, מבוטחיה ועמיתיה בכלל, ואף עלולה לעלות כדי הפרה של חובות האמונים החלות עליכם כדירקטורים במגדל ביטוח לפי סעיף 254 (א) לחוק החברות".

בדירקטוריון מגדל אחזקות מכהנים חברים נוספים, אליהו עצמו כיו"ר, והדח"צים שלמה הנדל ולינדה בן שושן. הדירקטורים המשותפים למגדל אחזקות ומגדל ביטוח מהווים רוב.

עתה נותר לראות אם המכתב של ברקת אכן ישפיע על דירקטוריון מגדל אחזקות, שכן אליהו נחוש בדעתו להתמנות לתפקיד הכפול ואיננו רואה סיבה להיות נבדל מעמיתיו בחברות הביטוח הגדולות האחרות. אליהו עשוי לצאת למאבק משפטי נגד ברקת בנסיון להתמנות למרות ההתערבות של הממונה. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות