אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניצחון לאמזון: בית משפט ביטל קנס של 250 מיליון יורו שהטיל עליה האיחוד האירופי בלומברג

ניצחון לאמזון: בית משפט ביטל קנס של 250 מיליון יורו שהטיל עליה האיחוד האירופי

פסק הדין ביטל החלטה של הנציבות האירופית מ-2017, ומהווה מכה כואבת לנציבת התחרות באיחוד, הפועלת לגביית מסים גבוהים יותר מענקיות הטכנולוגיה

12.05.2021, 13:20 | חדשות חוץ

בית המשפט הכללי של האיחוד האירופי - שהוא השני בחשיבותו באיחוד -  צידד באמזון במחלוקת על תשלום מס של 250 מיליון יורו.

קראו עוד בכלכליסט:

בית המשפט בלוקסמבורג ביטל החלטה של הנציבות האירופית מ-2017, שהורתה לענקית המסחר המקוון לשלם מסים בהיקף שלה 250 מיליון יורו. ההחלטה הנוכחית מהווה ניצחון לאמזון ומכה כואבת למרגרט וסטגר, נציבת התחרות של האיחוד האירופי, שמובילה את המאמצים להוציא מענקיות הטכנולוגיה כמו אפל וגוגל תשלומי מס גבוהים יותר.

נציבת התחרות של האיחוד האירופי מרגרט וסטגר, צילום: איי פי נציבת התחרות של האיחוד האירופי מרגרט וסטגר | צילום: איי פי נציבת התחרות של האיחוד האירופי מרגרט וסטגר, צילום: איי פי


אין זו הפעם הראשונה שבית המשפט מבטל החלטה שלה. כך, למשל, החלטתה מ-2016 על כך שאירלנד חייבת לגבות 13 מיליארד יורו במסים מאפל, בוטלה בידי בית המשפט, ווסטגר ערערה על ההחלטה בפני בית המשפט הגבוה של האיחוד האירופי. 

מלבד אפל ואמזון, וסטגר הורתה להעלות את תשלומי המס של חברות גדולות נוספות, ובהן סטארבקס, נייקי ופיאט קרייזלר. בבסיס טענותיה עומדת הדרישה ליצור איזון בין כל המדינות החברות באיחוד, באמצעות כך שממשלות לא יורשו להציע עסקאות מס מיוחדות לחברות. 

ההחלטה הנוכחית של בית המשפט נוגעת למבנה המס שאמזון השתמשה בו באירופה, ואשר כונה בתוך החברה "פרויקט גולדקרסט" - על שם הציפור הלאומית של לוקסמבורג. לפי התוכנית, החברה העבירה את כל מכירותיה המקוונות באיחוד האירופי דרך חברת התפעול אמזון EU SARL, וזו שילמה תמלוגים גבוהים מדי שנה לחברה-האם הרשומה בלוקסמבורג, שבה לא מוטל מס הכנסה. לפיכך, בסופו של דבר הופחתה ההכנסה של החברה התפעולית שעליה הוטל המס.


מטוס מטען של אמזון, צילום: שאטרסטוק מטוס מטען של אמזון | צילום: שאטרסטוק מטוס מטען של אמזון, צילום: שאטרסטוק


באיחוד האירופי טענו כי אמזון ניפחה בצורה לא הולמת את התמלוגים, כדי לנגוס ברווח של החברה התפעולית, ולפיכך הנציבות האירופית הורתה ללוקסמבורג לגבות מאמזון 250 מיליו יורו במסים שלא שולמו במשך שמונה שנים - בשנים 2011-2003. 

אמזון טענה בערעורה, כי ההחלטה התבססה על שגיאות משפטיות ועובדתיות, וכי התשלומים  ששילמה תאמו לעקרונות המס הבינלאומיים. גם לוקסמבורג ערערה על ההחלטה. 


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות