אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חמאס עדיין לא מעכל את גודל המכה שספגה רצועת עזה צילום: איי פי

פרשנות

חמאס עדיין לא מעכל את גודל המכה שספגה רצועת עזה

המטחים הכבדים לעבר גוש דן היום עשויים להעיד על מצוקה בקרב חמאס ורצון לקצר לוח זמנים לעבר הפסקת אש; אומדן הנזקים שפרסם הארגון, 75 מיליון דולר, נראה נמוך מאוד, ומלמד כי ראשיו לא יודעים מהו היקף הפגיעות האמיתי שספגה הרצועה

15.05.2021, 19:58 | דורון פסקיןהמטחים הכבדים של חמאס לעבר גוש דן בשבת מבטאים מצד אחד את רצונו להוכיח שיכולת השיגור שלו לא נפגעה, אך מצד שני יכולים להעיד גם על מצוקה ורצון לקצר לוח זמנים לעבר הפסקת אש. מבחינת חמאס את הסבב הזה היה אפשר לסגור עוד ביום שני אחרי המטח לעבר ירושלים. נראה שככל שיגברו הדיבורים על הפסקת האש, חמאס ינסה להגביר את המתקפות שלו כדי לנסות ולסיים עם תמונת ניצחון כלשהי. 


קראו עוד בכלכליסט:


"מלחמת המגדלים" ברצועה גורמת לחמאס לאבד עוד ועוד נכסים וסמלי שלטון. כך למשל אתמול הוחרב קומפלקס אנסאר, שהיה אחד מסמלי השלטון של ארגון הטרור בעזה, שם ישבו אנשי הביטחון שלו, וכן בית הכלא. מה קורה מתחת לאדמה ומה הנזק שנגרם ל"עיר המנהרות" שבנה חמאס בשנים האחרונות עדיין לא ידוע, וספק אם הוא ישתף במידע אחרי שתינצר האש. תקיפות בעזה, צילום: איי פי תקיפות בעזה | צילום: איי פי תקיפות בעזה, צילום: איי פיככלל נראה שהנהגת חמאס, הנמצאת עמוק מתחת לאדמה, עדיין לא מבינה את גודל המכה שספגה הרצועה. על כך ניתן ללמוד ממה שפרסמה אתמול ממשלת חמאס בנוגע לאומדן הנזקים הכלכלי הראשוני של הרצועה מאז החל הסבב ביום שני. דובר ממשלת חמאס נקב בכ-75 מיליון דולר עד כה, סכום שנראה נמוך למדי לאור ממדי הנזק שנראים ברצועה. גם התשתיות נפגעו קשה, ולפי דיווחים מהרצועה שמונה מתוך עשרה קווי החשמל כבר הושבתו, דבר שמאיים על המשך אספקת החשמל לתושבים אם המערכה תימשך עוד ימים רבים. 

לפי הערכת חמאס, לענף החקלאות נגרמו נזקים של כ-5 מיליון דולר, ולענף התחבורה של כ-2 מיליון דולר. הנזקים הישירים למפעלים הכלכליים ברצועה נאמדים ב-15 מיליון דולר. עד כה מציינים הפלסטינים כי 500 בתים נהרסו כליל ועוד למעלה מ-3,500 יחידות דיור ספגו נזקים בדרגות שונות, כשהנזק הכולל בענף הדיור מוערך ב-15מיליון דולר. כמו כן נהרסו 60 מתקנים ממשלתיים כמו תחנות משטרה ומרכזים ביטחוניים. סביר להניח כי כשראשי חמאס ייצאו מהבונקר הם ייווכחו לדעת כי הנזקים גדולים פי כמה וכמה.


הנפילה ברמת גן, היום, צילום: שאול גולן הנפילה ברמת גן, היום | צילום: שאול גולן הנפילה ברמת גן, היום, צילום: שאול גולן

הכותב הוא מנהל חברת קונקורד המזה"ת www.concordmena.com 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות