אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברות ה-G7 קרובות להכרזה היסטורית על מס חברות גלובלי מינימלי צילום: איי פי

חברות ה-G7 קרובות להכרזה היסטורית על מס חברות גלובלי מינימלי

המדינות קרובות להסכם גלובלי שיקבע מס מינימלי לחברות ענק, ויהיה סביב 15%. המנגנון יכלול השלמת מס במדינת המקור. המהלך עלול לייתר את הטבות המס שמקבלות חברות רב־לאומיות בישראל

24.05.2021, 20:25 | אדריאן פילוט

הכלכלות הגדולות בעולם, G7, קרובות מאוד להסכם בינלאומי שיקבע מס מינימלי סביב 15% לחברות ענק. כך דיווח היום (ב') "פייננשל טיימס" ויצר טלטלה בכלכלה העולמית, שכן למהלך השלכות עצומות, גם על ישראל, המעניקה הטבות מס.

קראו עוד בכלכליסט:

ארצות הברית יזמה את המהלך, ונשיאה ג'ו ביידן כבר הודיע על כוונתו להגדיל את המס על רווחי חברות אמריקאיות בחו"ל מ־10.5% ל־21% לכל הפחות, תוך הוספת נקודות מס לפי מדינת יעד. "חיוני לעבוד יחד עם המדינות האחרות כדי לסיים את הלחץ והתחרות על המס ושחיקת בסיס מס החברות", הסבירה שרת האוצר האמריקאית ג'נט ילן בנאום בחודש שעבר.

ג ג'נט ילן, שרת האוצר של ארה"ב | צילום: איי פי ג

רוב החברות שמנצלות את ארביטראז' המיסוי הן אמריקאיות, ולכן ארצות הברית הורידה במקצת את השאיפות למס גלובלי מינימלי של 21% ו"התפשרה" על 15%. נדונה אפשרות שתאגידים רב־לאומיים יידרשו "להשלים" מס במדינת המקור על שיעור הנמוך מ־15%. כלומר המדינות לא יידרשו להעלות את שיעור המס בדין הפנימי, אבל הטבת המס שהן נותנות תאבד משמעות כי החברה תצטרך "להשלים" מס במדינת האם. בכך מנטרלת ההצעה הטבות מס במדינות האחרות.

השיחות ב־G7 הן שלב בדרך לפורום המס של ה־OECD, שבו יציגו עמדה משותפת. פורום זה הוכיח יעילות בסוגיית מס לא פחות חשובה: העלמות מס של עשירי העולם. במסגרתה חברות ב־OECD חתמו על הסכמי העברת מידע על קיום חשבונות בנק של תושבים זרים לאותן מדינות כדי למנוע העלמות מס.

משרדי אינטל בישראל, צילום: אינטל משרדי אינטל בישראל | צילום: אינטל משרדי אינטל בישראל, צילום: אינטל

ישראל מעניקה הטבות מס נדיבות לחברות רב־לאומיות המבקשות לפתח בה עסקים. הדוגמה הבולטת היא אינטל, מהנהנות הגדולות של חוק עידוד השקעות ההון, שלפיו חברות יצואניות הממוקמות במרכז נהנות ממס חברות של 16% בלבד, ובפריפריה 7.5% בלבד. כן נקבע שיעור מס חברות של 6% לחברות הייטק שירשמו קניין רוחני בפריפריה ושל 12% במרכז. השאלה הגדולה היא מה תעשה אינטל, כשההסכם ייתר את הטבות המס בישראל.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות