אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מבצע "שומר החומות" עלול לעלות לתע"א ולנתיבי ישראל בחוזה גדול בסקוטלנד צילום: איי אף פי

מבצע "שומר החומות" עלול לעלות לתע"א ולנתיבי ישראל בחוזה גדול בסקוטלנד

השתיים הגיעו לשלב הגמר במכרז על סך כ-100 מיליון שקל, לניהול התנועה בחלק הצפוני של הממלכה הבריטית, אולם בעקבות ביקורת קשה על המבצע בעזה קוראים פוליטיקאים מקומיים להרחיק את התעשייה הביטחונית הישראלית מהמכרז

31.05.2021, 09:06 | אודי עציון

ביקורת חריפה בסקוטלנד על מבצע שומר החומות בעזה עלולה לעלות לחטיבת אלתא של התעשייה האווירית ולחברת נתיבי ישראל, בזכייה במכרז יוקרתי לניהול התנועה במדינה. 

שתי החברות הממשלתיות הגיעו יחד לשלב הגמר במכרז בשווי 21 מיליון ליש"ט, כ-100 מיליון שקל, להצבת מערכת מתקדמת ועתירת חיישנים שתאפשר לסקוטים לנהל בזמן אמת את עומסי התנועה בכבישים הבין עירוניים שלהם. הצוות של אלתא ונת"י הוא אחד משלושה שעלו לגמר.

קראו עוד בכלכליסט:

אולם פוליטיקאים באדינבורו, שביקרו בחריפות את הפגיעה באוכלוסייה הפלסטינית בזמן המבצע בעזה, תוך התעלמות מהתקפות חמאס על אזרחי ישראל והפיכתו את ילדי עזה למגן אנושי לפעיליו, קוראים להרחיק כעת את הצוות הישראלי מהמכרז. זאת, בשל היותה של אלתא חלק מאחת מיצרניות הנשק הגדולות בישראל. 

חברת הפרלמנט הסקוטי פאולין מק'ניל, ממפלגת הלייבור, אמרה אתמול (א') כי "אם החברה הישראלית היא חלק מבחינת מערכות נשק בעזה אסור לאפשר להם בכלל להתקרב למכרז להפעלת מרכז ניהול התנועה באדינבורו, ששולט בכבישים המרכזיים בסקוטלנד. אני קוראת לממשלת סקוטלנד לבחון את הנושא בהקדם. להבנתי המדיניות הממשלתית אוסרת על רכישת שירותים וציוד הקשורים לשטחים הפלסטינים הכבושים".

מק'ניל הוסיפה כי "זו עשויה להיות בעיה ביטחונית לספק לחברה מהסוג הזה, המהווה חלק מהממסד הביטחוני הישראלי, גישה לרשת המצלמות בכבישי סקוטלנד".

רוס גרין, ממפלגת "הירוקים" הסקוטית, אמר כי "צריך לאסור על כל חברה שמעורבת בכיבוש הברוטאלי של השטחים הפלסטינים להתמודד במכרזים על חוזים ציבוריים אצלנו. אסור שלסקוטלנד יהיה דם על הידיים בגלל מימון סוחרי נשק ישראלים".

יירוט רקטות במהלך מבצע שומר החומות, צילום: איי אף פי יירוט רקטות במהלך מבצע שומר החומות | צילום: איי אף פי יירוט רקטות במהלך מבצע שומר החומות, צילום: איי אף פי

במהלך המבצע  ביקרה ניקולה סטרג'ון, מנהיגת המפלגה הלאומית הסקוטית וראש ממשלת סקוטלנד בפועל את תקיפות חיל האוויר בעזה, את היקף הקורבנות בצד הפלסטיני ואת פעילויות ישראל בהר הבית.

יצוין כי אלתא אינה מייצרת טילים וחימוש, אלא מתמחה בבניית מכ"מים, מערכות לוחמה אלקטרונית ורכבים רובוטיים. המכ"ם שהיא מספקת לכיפת ברזל אפשר למערכת ליירט במהלך המבצע יותר מאלף רקטות ששיגר החמאס, ולהציל את חייהם של מאות ישראלים, שפגיעה בהם הייתה מביאה לתגובה ישראלית חריפה בהרבה.

השתתפות נתיבי ישראל, המתמחה בניהול תנועה, ואלתא, המייצרת חיישנים ויכולות ניתוח ועיבוד המידע שלהם, תוך הגנה עליהם מתקיפות סייבר, נועדה לאזרח את היידע הרב שצברה אלתא בתחום הצבאי, ולספק מקור הכנסה חדש לנת"י, שיוכל לשמש להגברת השקעותיה בכבישים ובטכנולוגיה שסביבם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות